Tichý zabiják

recenze audioknihy Tichý zabiják

Velice mne zaujal německý seriál Babylon Berlín, který jsem už před nějakým časem zhlédla na HBO a který už odvysílala i ČT 2. Vznikl na základě knih Volkera Kutchera, a tak jsem s nadšením uvítala, když vydavatelství OneHotBook přišlo s audioknihou Tichý zabiják.

Byla jsem zvědavá na to, se kterými postavami se opět setkám a zejména na další líčení atmosféry doby velké hospodářské krize v Německu. Často docházelo k pouličním potyčkám mezi komunisty a nacisty.

A právě v těchto kulisách probíhá vyšetřování několika záhadných zmizení a následných vražd krásných mladých filmových hereček, které před sebou měly skvělou kariéru. Pomalu končí éra němého filmu a prosazuje se film zvukový.

Příběh se odehrává během 15 dnů na sklonku zimy 1930. Vše začíná při natáčení ve filmovém studiu. Před očima celého štábu umírá strašlivou smrtí po pádu obřího žhavého reflektoru úspěšná herečka Betty Winterová. Šlo skutečně jen o nehodu? To má zjistit komisař Gereon Rath a jeho kolegové z berlínské kriminálky.

Děj se odvíjí v několika liniích vedle sebe, jež se v závěru protnou. V. Kutcher je vynikající vypravěč, udrží posluchače v napětí do posledních okamžiků.

Text interpretuje Jan Teplý. Jednotlivé postavy odlišuje jemnou modulací hlasu. Každá postava mluví v jiném tempu, které vypovídá o jejím temperamentu. Ale musím přiznat, že jsem se občas ztrácela, protože jsem stěží rozlišovala postavy vrchního komisaře a policejního ředitele, které navíc měly i podobně znějící příjmení. Německy mluvící posluchači s tím jistě problém mít nebudou.

Hudební doprovod skvěle dokresluje celkovou atmosféru: vystihuje atraktivní prostředí světa filmu, noblesní restaurace, strohost policejního ředitelství či zoufalou snahu nezaměstnaných před branami berlínské pobočky americké továrny na výrobu vozů Ford získat práci.

Přebal audioknihy je totožný s přebalem tištěné knihy. Navozuje atmosféru doby první republiky.

Audioknihu mohu doporučit všem milovníkům dobrých detektivních příběhů.

 

 

Volker KutscherAutor: Volker Kutscher (* 1962)

Vystudoval němčinu, filozofii a historii na univerzitě v Kolíně nad Rýnem a v rakouském Wuppertalu. Než v roce 1995 vydal svůj první detektivní román pod názvem Mokrá ryba (MOBA, 2017), pracoval jako novinář. Od roku 2004 žije v Kolíně nad Rýnem, kde se kromě žurnalistiky věnuje také psaní scénářů pro televizi a vlastní literární tvorbě. Celá osmidílná série detektivek s kriminálním komisařem Gereonem Rathem, která je zasazena do Berlína 20. – 30. let (období tzv. Výmarské republiky), se stala světovým bestellerem a vznikl podle ní neméně úspěšný televizní seriál Babylon Berlin v režii Toma Tykwera (Lola běží o život, Parfém: Příběh vraha).

 

Jan TeplýÚčinkující: Jan Teplý (* 1976)

Po studiu na pražské konzervatoři získal první angažmá v Klicperově divadle v Hradci Králové. Odtud v roce 1998 odešel do Divadla po Palmovkou, kde působí dodnes. Kromě toho hostoval v Divadle na Vinohradech a ve Švandově divadle, objevil se i na menších pražských scénách a v představeních v rámci Letních shakespearovských slavností. Hrál v několika filmech (např. Kožené slunce, Hezké chvilky bez záruky, Andělé všedního dne) a známý je z televizního seriálu Temný kraj, kde ztvárnil jednu z hlavních postav, a účinkoval i v dalších (např. Zdivočelá země, Kriminálka Anděl, Ulice, České století). Spolupracuje též s rozhlasem a věnuje se dabingu (daboval třeba hlavní postavu kriminálního komisaře Gereona Ratha v seriálu Babylon Berlin). 

 

 

Volker Kutscher - Tichý zabiják (audio, OneHotBook)

 

Název audioknihy Tichý zabiják
AutorVolker Kutscher
InterpretiJan Teplý
  
Vydavatelství OneHotBook
Délka17 hodin 43 minut
EAN8594169482477
  
Nákup audioknihy www.audiolibrix.com

 

Volker Kutscher - Tichý zabiják (audio, OneHotBook)

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.