Pondělí, 15.7.2024
KnihyKultura

Tip na audioknihu – Doktor Proktor a konec světa. Možná…

Doktor Proktor a konec světa. Možná...recenze audioknihy
Doktor Proktor a konec světa. Možná…

Jo Nesbø nám tentokrát nepopisuje další případ Harryho Holea, na ten si musíte ještě chvilku počkat, ale naopak před námi stojí další ze skvělých příběhu Doktora Proktora a jeho dvou neposedných parťáků Bulíka a Lízi. Audiokniha pro tento díl nese název: Doktor Proktor a konec světa. Možná…

Předvídaný konec světa Doktorem Proktorem začíná úplně nenápadně. Kdo by totiž řekl, že nadměrná ztráta ponožek po Norsku je předzvěstí konce světa, no nemám pravdu? Dalším nenápadným znamením byla špatně použitá, případně chybějící diakritika v mluvené a psané řeči. Počkat. Má být tedy konec světa způsobený bosými lidmi a šišlavou řečí? Kde je tedy ten háček? 

Na to přišel náš malý zrzavý kámoš Bulík. V knize Zvířata, jejichž existenci byste si raději nepřáli, objevil děsivého Měsíčního chameleona. Určitě nemusím popisovat, jak ke svému jménu přišel. 

Tito Měsíční chameleoni se dokáží proměnit v cokoliv a v kohokoliv, jediná jejich vada je neschopnost napodobit háčky a čárky. Navíc, kdokoliv je chameleonem zhypnotizován, sám zapomene, kdy se jaké znaménko používá. Pokud Vám v hlavě pořád šrotuje důvod, proč kradli ponožky, hned Vám to povím. Mají totiž děsivě chlupaté nohy plné ostrých drápů, které roztrhají ponožky během chvilky. No, a protože je zima, nemůžou chodit bosky. To dá přeci rozum. 

Tajným úkolem těchto chameleonů je sesadit norského krále a dosadit tam svého velitele, která pomocí hypnózy donutí norský lid k boji proti Dánům a postupem také proti celému světu. Jak tomu ale mohou zabránit? 

To je teď hlavním úkolem Doktora Proktora, Lízi a Bulíka. Snad se jim to povede. Budeme všichni držet palce. 

Jak jsem se dočetla na OneHotBook patří tento díl k nejdelším z audio série Doktora Proktora. Je pravda, že má tento díl něco přes 8 hodin, ale to Vám během poslechu ani nepřijde. Děj neuvěřitelným způsobem utíká. Je to především díky taktovce Jitky Škáplikové a spolupráci s Davidem Novotným

Především díky Davidovi Vás to bude prostě bavit. Co Vás, Vaše děti ho budou přímo milovat. Jeho imitace, změna hlasu a celkový projev je přímo fascinující. Dokáže Vás pobavit a napnout přesně tam, kde má. Hudební doprovod je při tomto příběhu nutností a ani tady autoři nešetřili. Vše mají perfektně promyšlené. Troufám si dokonce říci, že Davidovo podání knihy předčí Vaše vlastní čtení

Pro mě je nejen tato kniha, ale také audio verze velkým překvapením. Kniha by měla být zařazena do povinné dětské četby, případně alespoň úryvky v sazeny do dnešních čítanek. Vidím zde velký potencionál pro práci s textem a hlavně pro přínos dítěte. 

 

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/jo-nesbo-doktor-proktor-a-konec-sveta-cte-david-novotny-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

Anotace:

Nejprve se začala ztrácet diakritika, pak ponožky a nakonec i vlastní názor – to vypadá na invazi z vesmíru. Diktatuře šířené hypnózou z televizních obrazovek je třeba se bránit. Doktor, Bulík a Líza tedy zakládají revoluční skupinku, k níž se přidá dokonce i paní učitelka Strobeová a další člen pedagogického sboru. (A kdo by to byl řekl, že je “třídní” nejen rozená odbojářka, ale i taková femme fatale, že okouzlí nejen kolegu, ale i samotného krále.) Jako Pět Přemožitelných, s nepostradatelnou pomocí „peruánského savého pavouka“ Perryho, se pouštějí do boje proti mimozemským chameleonům, kteří by si rádi dali lidstvo k snídani. A taky k obědu. I k večeři…

  

 Doktor Proktor a konec světa. Možná...

 

 Autor:

Jo Nesbø (* 1960)

Norský spisovatel a hudebník, původním vzděláním ekonom a finanční analytik, zpočátku pracoval jako makléř a novinář. V roce 1997 odstartoval jeho literární dráhu právě kriminální román Netopýr, první detektivka, v níž vystupuje osobitý a nekonvenční kriminalista Harry Hole. Svému autorovi přinesla kniha okamžitý úspěch, Nesbø za ni obdržel Rivertonprisen, cenu udělovanou Klubem Riverton za nejlepší literární či dramatický počin s kriminální tématikou, a Glasnøkkelen (Skleněný klíč), skandinávskou cenu za nejlepší kriminální román. V češtině zatím vyšly jeho knihy Nemesis (2011), Pentagram (2011), Lovci hlav (2011), Spasitel (2012), Sněhulák (2012), Netopýr (2008 a 2013), Švábi (2013), Levhart (2013), Červenka (2005 a 2014), Přízrak (2014), Policie (2015) a Krev na sněhu (2015).

 

Účinkující: 

David Novotný (* 1969)

Po absolutoriu studia herectví na Pražské konzervatoři byl ve svém prvním angažmá v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích, od roku 1998 je členem souboru Dejvického divadla. Filmoví a televizní diváci jej znají např. ze snímků Tmavomodrý svět, Kožené slunce, Non Plus Ultras, Pravidla lži, Karamazovi, O rodičích a dětech, Křídla Vánoc, Díra u Hanušovic či Hodinový manžel nebo ze seriálů Hořící keř, České století, Okresní přebor, Čtvrtá hvězda a Clona. Hojně se věnuje i dabingu.

 

Název:             Doktor Proktor a konec světa. Možná…
Doktor Proktor a konec světa. Možná...Autor:                     Jo Nesbø
Interpret:                David Novotný

Délka:                    8 hodiny a 13 minut

Katalogové č.:      AK061
EAN:                      8594169480619

Vydavatel:            OneHotBook

E-shop:                  stáhnout        koupit CD

  

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/jo-nesbo-doktor-proktor-a-konec-sveta-cte-david-novotny-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbo, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.