Středa, 21.2.2024
Cestování a výletyVolný čas

Tip na výlet – Zřícenina hradu Lichnice a vyhlídka Dívčí kámen

Zřícenina hradu Lichnice

Významnou dominantou Železných hor je zřícenina hradu Lichnice. Při projíždění touto oblastí bychom si prohlídku rozsáhlé zříceniny neměli nechat ujít. Nachází se v blízkosti silnice spojující Čáslav s vodní nádrží Seč a je přístupná pouze v sezóně. Z hradu se zachovalo torzo věže a hradeb.

Vůz odstavíme na parkovišti v části obce Třemošnice – Podhradí vzdálenému od zříceniny asi 200 metrů. Vydáme se do kopce po přírodní cestě, není problém kočárek vytlačit. V pokladně na nádvoří obdržíme plánek hradu, úvodem si poslechneme od průvodce stručnou historii a poté se můžeme po objektu volně pohybovat. Je odtud krásný výhled na okolní krajinu. Nádvoří hradu ožívá kulturně-historickými akcemi.

 

Dívčí kámen
Dívčí kámen

Skalní vyhlídka Dívčí kámen

Pokud se dáme od parkoviště po silnici na opačnou stranu, po asi 150 metrech dorazíme k odbočce doleva na neznačenou cestu. Po dalších 100 metrech dojdeme ke skalní vyhlídce Dívčí kámen opředené pověstí „O kruté panně Miladě“, jež si tu přečteme na informační tabuli.

Další tip v okolí

Od parkoviště směrem na jih se můžeme vypravit k nedalekému Žižkově dubu vysazenému již ve 13. století.

ZAJÍMAVOSTI

Hrad Lichnice – stručná historie

V místech hradiště Světlík byl ve 2. polovině 13. století založen pány z Lichtemburka raně gotický hrad. Později se stal královským hradem. Majitelů se vystřídalo velké množství, vlastnictví nabývali různým způsobem – směnou, zástavou a odkoupením. Postupně byl rozšiřován, často obléhán, počátkem 16. století pozdně goticky přestavěn. Kvalitní ochranný systém hradu odolal nájezdům vojsk Matyáše Korvína i Švédů za třicetileté války. Po roce 1648 dal císař Ferdinand III. rozkaz zbořit hrady, které by mohli využít nepřátelé, a tak toto nařízení neminulo ani Lichnici.

 

Mapa s trasou výletu Na zříceninu hradu Lichnice a vyhlídku Dívčí kámen

 

Aktuální informace o otevírací době, vstupném
a kontaktech jsou uvedeny na
www.tremosnice.cz/volny-cas/lichnice


Trasa výletu:
 z Třemošnice – Podhradí na zříceninu hradu Lichnice a vyhlídku Dívčí kámen
Celková délka trasy: 1 km
Terén: kopcovitý
Vhodné pro kočárky: sportovní kočárky do terénu
Vhodné pro odrážedla a odstrkovadla: ne

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.