Tipy na výlety – zámek Žleby

Pohádkový zámek ŽlebyAsi nejedno dětské i dospělé srdce potěší, když na vlastní oči uvidí zámek z televizní pohádky. Jedním z takových je zámek Žleby nedaleko Čáslavi.

Opravdu. Na tomto vskutku fascinujícím zámku se v poslední době natáčelo hned několik pohádek. A když ho uvidíte, hned zjistíte proč.
Překrásná architektura celého objektu, jeho důstojné a přepychové umístění v krajině a atmosféra doslova pohádková.

Původně gotický hrad pánů z Lichtenburka z doby před rokem 1289, znovu postavený po zničení husity před polovinou 15. století, prošel renesančními a barokními úpravami a do dnešní romantické podoby byl přestavěn Karlem Vincencem Auerspergem v letech 1849 – 1868 podle anglických předloh. V romantických interiérech se mísí původní historické památky s dobovými prvky a starožitnostmi dovezenými z celé Evropy. Kožené tapety, obložení stěn, přepychové vybavení a instalace respektující dobové dokumenty, uchovaly do dnešní doby zámek jako jakousi “užitnou sbírku starožitností” s jedinečnou atmosférou a neopakovatelnou malebností.

Přímo pod zámkem se můžete projít uklidňujícím parkem, a po směrovkách dojdete až k nedaleké zámecké oboře. Tam si přijdou na své milovníci zvířat, především dravců a jiných ptáků.

Tak neváhejte a zajeďte na toto působivé a okouzlující místo třeba o víkendu. Výlet sem je určitě na celý den! Nebudete litovat! 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.