Úterý, 28.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Ubytováním na Pasíčkách finančně podpoříte péči o poraněné volně žijící živočichy

Ubytováním na Pasíčkách finančně podpoříte péči o poraněné volně žijící živočichyV areálu Záchranné stanice a ekocentra Pasíčka je pro Vás připravena možnost rodinného ubytování.

Během dne budete mít volný přístup do expoziční části stanice k handicapovaným volně žijícím živočichům a večer se můžete zaposlouchat do houkání sov či štěkotu lišky obecné a psíka mývalovitého.

Průběžně či po osobní dohodě je otevírán infokiosek, kde jsou reklamní předměty stanice, pamlsky a točené nápoje (zásobuje nás pivovar Polička).

Cena je účtována za celý prostor bez ohledu obsazených lůžek 950 Kč / noc.

 

 

Ubytování:

– Ložnice 4 lůžka.
– Kuchyňská linka s vařičem, rychlovarnou konvicí, lednicí, mikrovlnou troubou, základní kuchyňské nádobí, jídelní kout.
– Koupelna s vanou, sprchovým koutem a umyvadlem.
– 1 toaleta.
– Lůžkoviny dle počtu nahlášených osob.
– Samostatný vchod.

Případné otázky či rezervace na e-mailu ekocentrum@pasicka.cz.

Zajímavosti v blízkém okolí:

– Cyklotrasy
– Muzeum dýmek v Proseči
– Zámek Nové Hrady

Sklepy Zderaz:

Zajímavostí Zderaze jsou pískovcové sklepy, z nichž některé prokazatelně sloužily k trvalému byldení ještě koncem 19. století. Jeden z nich je přístupný a v dalším naleznete expozici fotografií všech dosud dochovaných sklepů.
Dalším objektem, který stojí za to si prohlédnout je tzv. Zderazský domeček, který má ve svém podtitulu tato tři slova: historie – tradice – současnost. Dovíte se zde zajímavé věci týkající se historie obce – odkud pochází její název, historické mapy obce, znak a prapor, historii praní, zemědělství, tkalcovství, lyžování, a mnoho dalšího.

Přírodní rezervace Toulovcovy maštale:

Maštale je přírodní rezervace poblíž obce Bor u Skutče v okrese Chrudim. Oblast spravuje Agentura ochrany přírody a krajiny ČR.
Důvodem ochrany jsou charakteristické skalní útvary s převahou cenomanských pískovců a na nich zastoupených kulturních a reliktních borů. Tato přírodní rezervace chrání pískovcové skalní město Toulovcovy maštale, jako jediné větší v jižní části východních Čech.
Členitost reliéfu umožňuje přítomnost pestré mozaiky rostlin a živočichů. Mezi nejvýraznější typy stanovišť patří především hluboké skalní rokle s klimatem inverzního charakteru, prameniště a vlhké lesní louky, lesní rybníky a suchá temena skal s mělkou písčitou půdou. Tato dosud příliš civilizací nepoznamenaná krajina, je však dobře protkána sítí turistických stezek a cyklotras.

Přírodní památka Pivnická rokle:

Přírodní památka Pivnice byla zřízena vyhláškou OkÚ Chrudim dne 10. prosince 1998. Přírodní památka se nachází v okrese Chrudim mezi obcí Zderaz a místní částí obce Hluboká – Dolany.
Účel zřízení této přírodní památky je ochrana úzkého kaňonu zaříznutého v opukách a měkkých pískovcích, vyznačujícího se skalními výchozy s geomorfologickými zajímavostmi (skalní tunel, jeskyně, převisy, erozní tvary). Dále ochrana vzácných druhů živočichů a rostlin (mlok skvrnitý, kapraďorosty a mechy).
Každý návštěvník se musí chovat tak, aby nepoškozoval skalní útvary a porosty a nezasahoval do přirozeného vývoje zvláště chráněných živočichů a rostlin.

Toulovcova rozhledna:

Toulovcova rozhledna je název rozhledny postavené mezi vesnicemi Jarošov a Budislav na Svitavsku, na území obce Jarošov poblíž vrcholu kopce Jarošov. Tato rozhledna je jednou ze třetí rozhleden, které byly postaveny sdružením obcí mikroregionu Toulovcovy maštale v letech 2003 – 2005.
Stavba rozhledny na Jarošovském kopci byla zahájena v září roku 2001 a trvala do 16. února 2002, kdy byla zpřístupněna pro veřejnost. Materiálem použitým při stavbě bylo převážně dřevo zpevněné železnými prvky. Jen v roce 2002 rozhlednu navštívilo 11 tisíc turistů. Celkové náklady na stavbu činily 520 tis. Kč, hlavním investorem byla obec Budislav za finanční pomoci všech obcí sdružení Toulavcovy Maštale s Ministerstva pro místní rozvoj. Projektantem byl Ing. Martin Novák.

Rozhledna Terezka:

Terezka je název rozhledny postavené na území obce Proseč na Chrudimsku, u místní části Paseky. Architektem rozhledny byl Ing. Antonín Olšina. Rozhledna je nejvyšší z trojlístku rozhleden postavených v oblasti Toulovcovy Maštale. Doba výstavby trvala od dubna do srpna 2004. Hlavním investorem bylo Sdružení obcí Toulovcovy Mašale a celý projekt byl realizován za finanční podpory Pardubického kraje. Celkové náklady na rozhlednu činily 970 tis. Kč.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.