Neděle, 3.12.2023
KnihyKultura

Učitelka z Osvětimi

„Káťa mě odvedla spolu s dalšími šesti ženami, povětšinou Slovenkami, do březinského sektoru B-IIe, všeobecně známého jako „cikánský tábor“. Nacisté považovali Romy – či Cikány, jak se jim tehdy říkalo – za „nečisté“ podobně jako Židy. Tisíce Romů tedy pozatýkali a odvlekli do Osvětimi, kde je podrobili otrocké práci a vyhlazování. Romové byli izolováni právě v tomto sektoru a nemísili se s žádnými jinými vězni. Nyní však nacisté sedm z celkových přibližně třiceti baráků v sektoru B-IIe vyprázdnili – nejspíš hromadnou popravou -, aby byly připraveny na příjezd maďarských transportů.“

Učitelka z Osvětimi, příběh, kterých je v poslední době spousta. Nebo možná se soustředím na vyhledávání právě tohoto žánru, a proto mi to tak přijde.
Každopádně tohle vyprávění je tak trochu jiné, protože hlavní hrdinka nebyla „jen“ pouhým vězněm, ale dostala se k určitým pravomocem, a ač se snažila pomáhat, později za to byla souzena…

Hlavní aktérka tohoto příběhu, slovenská Učitelka z Osvětimi, je ženou, která přežila. Která může podat a také podala svědectví. Sama sepsala své zážitky, které později její dcera, společně s dalším spisovatelem, upravili tak, aby mohly vyjít v knižní podobě.
Magda byla ženou, jež se dostala do různých funkcí v koncentračním táboře a nejen, že se měla „o trochu lépe“ než ostatní, ale měla větší možnosti, jak pomáhat jiným vězňům, ať už k botům, k jídlu nebo k tomu, aby přežili všechny ty hrůzy nacistických táborů.

„Bélu odtrhli od zbytku rodiny.
Se slzami v očích mi přiznal, že se tomu vůbec nebránil. Nikdo z nich totiž netušil, co je čeká. Až o něco později se dozvěděl strašlivou pravdu: že jeho maličký synek, jeho žena i její matka zahynuli v plynové komoře a jejich mrtvá těla skončila v masovém hrobu vzadu za táborem.“

Učitelka z Osvětimi - recenzeUčitelka z Osvětimi je nadmíru čtivý příběh. Magda už od mala pomáhala kde mohla, když se doslechla, že její spolužačka nemá s rodinou co jíst na svátek, ihned to řekla doma a odnesla jim aspoň něco málo. Toužila po školce, kde by mohla poskytnout dětem úkryt a zábavu, a také toho docílila. Možná právě proto, její organizační schopnosti byly prokouknuty a její život v koncentračních táborech, kde strávila dlouhé tři roky, byl odlišný od ostatních vězňů.
Někdy jsem byla lehce na pochybách, zda některé věci nejsou trochu zveličené a záměrně přehnané, ale víte co? Nejsou. Magda kolikrát nasazovala vlastní život, sváděla boj se svým svědomím a udělovala rady a příkazy, které by nikdy jindy nikde jinde neřekla ani omylem jen proto, aby dokázala zachránit životy jiných lidí. Tato žena byla hrdinka a věřím, že její příběh si přečtou všichni, kteří tento žánr vyhledávají.

Co mne opravdu zaskočilo, tak byl konec – respektive návrat Magdy k „normálnímu“ životu. Protože to odsuzování, považování ji za kolaborantku, přitom udělala tolik dobrého a odvážného pro spoustu dalších Židů… a nejen jich. Tohle mě na povaze lidí štve i dnes – přežijí něco zlého, něco, kdy jim teče do bot a během pár minut se dokážou otočit o sto osmdesát stupňů a dát vám ránu do zad, ač si to vůbec nezasloužíte… No jo, i zde platí, že historie se opakuje a my bychom se měli snažit, aby se tohle špatné prostě neopakovalo… Doporučuji, přečtěte si Učitelku z Osvětimi.

Hodnocení: 95 %

 

Název knihy Učitelka z Osvětimi
AutorMagda Hellinger, Maya Lee & David Brewster
ŽánrLiteratura světová, Válečné
  
Nakladatelství Cpress
Rok vydání2022
Počet stran320
ISBN978-80-264-4154-0
  
Nákup knihy www.cpress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Cpress

Nakladatelství Cpress pružně reaguje na vzrůstající popularitu oborů v oblasti odborné a populárně-naučné literatury. Systematicky tak rozšiřuje svou knižní nabídku zejména v oblastech knížek pro nejmenší, cestování, historie a military, hobby, auto-moto, zdraví a životní styl, příroda a zahrada, umění a kultura a technika a věda.

Novým knižním oborem, který si už pevně vydobyl své místo v našem nakladatelství, jsou kuchařky, jak pro dospělé tak i pro děti.

Knižní perlou je unikátní edice Muzeum v knize, která přinesla na český trh zcela originální zpracování knih s vloženými kopiemi dobových dokumentů a historických materiálů. Výbornou obsahovou i grafickou kvalitu knih potvrzují získaná ocenění za nejkrásnější knihy na předních knižních veletrzích z posledních let.

www.cpress.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)