Ukrytá

recenze knihy Ukrytá

„Vstoupila do prohlubně jednou nohou a pak druhou. Hned jí bylo chladněji a posadila se na lehce drolivou zem. Představila si samu sebe jako vesničanku z minulosti ukrývající se v lese před Vikingy pustošícími její domov. Nebylo to tam měkké, jak čekala. Kořeny ji tlačily do pánve a zad. Zavrtěla se, aby se uvelebila pohodlněji. Kraťasy se ji o něco zachytily a cosi ji bodlo do nohy.“

Ukrytá je autorčiným debutem a musím uznat, že je nesmírně povedený. Ani se mi nechce věřit, že její ruka ještě není vypsaná a pokud bude psát dál, rozhodně si její tvorbu nenechám uniknout, protože mne přesvědčila, že je dobrá. Ba přímo skvělá!

Ukrytá (Host) - obal knihyPříběh je vyprávěn ve dvou časových rovinách, což jako čtenář naprosto zbožňuji. V přítomnosti se seznámíme s detektivem Jonahem (mimochodem, ten chlap mi velmi imponoval) a společně s jeho policejním týmem se dostáváme na kloub případu zmizení a posléze tedy i vraždy mladé, čtrnáctileté Aurory, ke kterému došlo před třiceti lety.
V minulosti se pomocí střípků, velmi krátkých kapitol, které vypráví samotná oběť, pomalu dovídáme, co se jí stalo a můžeme to porovnat s přítomnosti – jak probíhá znovu otevřené vyšetřování.

Jednoduše jde o to, že si parta velmi mladých studentů, Aurora byla nejmladší, vyjela přes noc tábořit. Měl to být večírek plný pití, alkoholu, zábavy, drog a nezávazného sexu. Jenže následky byly příšerné, obzvláště tedy pro Auroru. Společně s ní tam bylo dalších 5 lidí, kteří drželi při sobě dalších 30 let, drželi se svých výpovědí a nikdo z nich netušil, co se Auroře vlastně stalo. Nebo to někdo tušil?

„Vyšla ze stínu stromů, kde jí slunce na spěchem rozpálenou kůži vrhalo divoké vzory. Rukou si zaclonila oči proti záři odrážející se od vodní hladiny. Měla si vzít sluneční brýle. Napadlo ji, že se pro ně vrátí, ale nechtěla riskovat, že ji uvidí.“

Musím uznat, že autorce všechno lícovalo. Měla celý příběh perfektně vymyšlený a až do samotného konce jsem neměla ani tušení, kdo za všechno může. Bylo to promyšlené do posledního detailu. Myslela jsem si, jak mám načteno, a nic mě nemůže překvapit, o to mám větší radost, že jsem narazila na knihu Ukrytá, která mě z mého omylu vyvedla.

Dalším plusem jsou rozhodně charaktery postav, ať už hlavních, nebo vedlejších. Jsem zvyklá, že když je více vyšetřovatelů na jednom policejním oddělení, vždy je někdo příjemný a někdo méně. Tady to neplatilo a mělo to skvělý účinek. Každý, kdo pracoval pod Jonahem Sheetsem byl „milý“, přívětivý, věděl, kde je jeho místo a nikdo nikomu nepodrážel nohy. Takže jsem se nemusela soustředit na sváry v policejních složkách, ale pouze na nalezení vraha.

Pokud hledáte čtivou, napínavou detektivku, která vás odzbrojí, tak sáhněte po této knize. Můžu vám zaručit (aspoň tedy 90 % čtenářům), že vraha neuhodnete, že vás to čtení bude bavit a nebudete chtít přestat číst, dokud nedojdete rozřešení.

Hodnocení: 97 %

Název knihy Ukrytá
AutorGytha Lodgeová
Žánrdetektivka
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2019
Počet stran370
ISBN978-80-7491-288-7
  
Nákup knihywww.hostbrno.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

www.HostBrno.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)