Umírající teenageři i první český gay román…

Slavíme 5 let příběhů pod značkou YOLI!

České nakladatelství YOLI za 5 let své existence dokázalo, že i dnešní roztěkané teenagery mohou zaujmout kvalitní knihy. Stačí, když jsou aktuální témata, která je zajímají (deprese, homosexualita nebo smrt v rodině) zpracovaná poutavou formou.

Když v roce 2013 Euromedia vydala román Johna Greena Hvězdy nám nepřály, vzbudilo to ohlas, jaký nikdo nečekal. Ne úplně typická love story dvou šestnáctiletých lidí, kteří oba trpí rakovinou a chtějí svůj zbývající společný čas beze zbytku využít, mizela z knihkupeckých pultů zázračnou rychlostí a některé střední školy knihu dokonce zařadily i na seznam povinné četby.

„Uvědomili jsme si, že je tady i ze strany samotných mladých čtenářů poptávka po kvalitních knihách s těžšími tématy, a tak v roce 2014 vznikla nakladatelská značka YOLI, aby tuto poptávku po knihách v žánru young adult uspokojila, popisuje vznik značky Šárka Kadlecová, šéfredaktorka oddělení beletrie Euromedia. A poptávka skutečně je. Od roku 2014 nakladatelství YOLI vydalo přes 100 titulů – více než 20 každý rok. Mezi nimi to byly kromě románů velmi oblíbeného Johna Greena například bestseller Dopisy na konec světa, ve kterém mladá středoškolačka líčí život po náhlé smrti sestry, román Uvnitř mé hlavy, popisující složité dospívání se schizofrenií, nebo knihu Tíha vesmíru, v níž spisovatelka poutavě zpracovala choulostivé téma nadváhy.

Největší radost má ale podle Šárky Kadlecové nakladatelství z úspěchu domácích českých autorů. „Loni vyšel román Muffin a čaj, ve kterém český autor Theo Addair citlivě popisuje romantický vztah dvou kluků z malého českého gymnázia, včetně posměchu a předsudků, kterým bohužel homosexuálové musí čelit i v dnešní době, říká šéfredaktorka. „Další úspěch pak přišel s knihou mladičké české autorky Anny Musilové, která se rozhodla svůj boj s depresí přenést na papír, a vznikl tak temný psychologický thriller Černooká.

Nakladatelská značka YOLI je součástí Euromedia Group, a. s.

 

YOLI

www.yoli.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.