Pátek, 22.9.2023
FilmKultura

Unikátní dokument o věhlasném malíři

Hokusai

Výjimečně ve středu a za výjimečné vstupné nabízí Filmový klub opravdovou lahůdku: dokumentární snímek o nejslavnějším japonském malířovi. Projekce začne ve 20 hodin, vstupenka stojí 200 korun.

Kacušika Hokusai (1760 – 1849) prožil dramatický život plný zvratů i chudoby, avšak nikdy se ve svém umění nevzdal snahy o dokonalost a touhy proniknout k samé podstatě světa. Jeho grafiky, malby a dřevoryty oslavující lidství i všemocnou přírodu představují ve filmu význační světoví experti: objasňují šíři jeho dědictví a odkaz, jenž silně ovlivnil celou generaci evropských impresionistů včetně Moneta, van Gogha nebo Gauguina a inspiroval též komiksovou tvorbu.

Dokument o tvorbě japonského génia využívá moderní technologie a přibližuje ji do nejjemnějších detailů. Letošní výstava instalovaná v Britském muzeu od května do srpna byla předem zcela vyprodána. Film tak je vzácnou příležitostí, jak se přiblížit klenotům, které vznikly v posledních 30 letech mistrova života.

Jeho asi nejznámější grafikou je Velká vlna u Kanagawy, která je součástí proslulé série Třicet šest pohledů na horu Fuji z let 1826 až 1833. Ačkoli Hokusai žil na konci éry Japonska uzavřeného vůči cizině, byl tematicky i žánrově velmi otevřený: od krajinek přecházel k erotice, od portrétů ke karikatuře. Bývá považován za nejplodnějšího umělce, neboť vytvořil asi 35 tisíc kreseb, obrazů a dřevorytů.

Ani ve svých pětasedmdesáti letech, kdy si sám říkal Stařec posedlý kreslením, nebyl Hokusai přesvědčen o svém talentu a znalostech: “Když jsem dospěl věku 50 let, nebyl jsem spokojen s tím, co jsem dosud vytvořil. Teprve když jsem dosáhl 73 let, pochopil jsem částečně skutečnou podobu a povahu ptáků, ryb a rostlin. Až mi bude 80 let, učiním další pokroky. V 90 letech vniknu v podstatu všech věcí. Ve 100 letech dostoupím vysokého stavu dokonalosti, a až se dožiji 110 let, bude vše, co vytvořím, každý bod a každá čárka, žíti.

Plakát FK Chrudim

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jakub Rusňák

Mám rád hudbu, filmy, ponocování a hodně moc čaje. Sociální sítě -> /ExRusikk