Uvězněna v bezčasí

recenze knihy Hodinářova dcera

„Na Birchwood jsme jeli, protože Edward prohlásil, že tam straší. Žádný duch v domě nebyl, tenkrát ještě ne, ale člověk, který dovolí, aby pravda stála v cestě dobrému příběhu, je nudný. A Edward nikdy nudný nebyl, jeho vášnivost, s níž slepě věřil ve všechno, čemu se věnoval, byla jednou z věcí, proč jsem se do něho zamilovala.“

Kate Mortonová je mojí oblíbenou autorkou a s každou další přečtenou knihou jsem více a více přesvědčená, že jsem zvolila správně. Ona to prostě umí, v jejích knihách se prolíná minulost s přítomností a vždy nám pomaličku odhaluje nějaké dávné tajemství z minulosti. Pokud máte rádi tento typ knih, tak neváhejte a sáhněte po některé knize z pera této spisovatelky, věřte, že nebudete litovat, ať už to bude Tajemství letního odpoledne (recenze), Zapomenutá zahrada (recenze), Ztracený slib (recenze), Dům u jezera, Šepot vzdálených chvil (recenze) či její novinka Hodinářova dcera.

Je krásný letní den roku 1862 a na sídlo Birchwood přijíždí skupinka umělců, mladých lidí, kteří se rozhodli strávit léto mimo Londýn a čerpat inspiraci pro svoji tvorbu. Pozval je Edward Radcliff, malíř, který před nedávnem objevil svoji múzu v podobě krásné Lily Millingtonové, která skupinku také doprovází. Birchwood je místo s historií, místo, které k sobě láká lidi v nejrůznějších epochách. Jednoho dne se přižene bouře a s ní se na prahu domu objeví Edwardova snoubenka Funny a následující sled událostí vyústí ve smrt a ve zmizení další osoby, ale i cenného dědictví Radcliffových. Co se v domě odehrálo?

„Jeho matka si přičítala vinu za to, co následovalo, ale snáze by zabránila, aby se den setkal s nocí, než by udržela nás dva od sebe. Nazýval mě svou múzou, svým osudem. Říkal, že to věděl okamžitě, jakmile mě zahlédl v mdlém světle plynových lamp ve foyer divadla Drury Lane.

Byla jsem jeho múzou, jeho osudem. A on mým. Bylo to dávno, bylo to včera.“

Roku 2017 mladá archivářka Elodie objeví v zapomenuté krabici koženou brašnu skicář a fotografii ženy, která ji velmi zaujme. Nic nemůže být překvapivější, když ve skicáři najde vyobrazený dům, který zná z matčiny pohádky. To nemůže být náhoda a ona se té záhadě pokusí přijít na kloub. Kdo je ta záhadná žena na fotografii, kdo je autorem skic? Existuje dům vyobrazený ve skicáři nebo to je jen ilustrace pro nějakou knihu? Co se může stát, když začnete odkrývat minulost?

Hodinářova dcera ukrývá velmi propracovaný příběh. V knize sledujeme dvě základní časové roviny, na které se nabalují další vedlejší, ale neméně důležité dějové roviny. Autorka řetězí jedno tajemství za druhým, a to nás motivuje číst a číst. Pro pozorného čtenáře bude tato kniha opravdovou lahůdkou, čeká na něj velké množství postav, ale také řada příběhů, které se na konci protnou a dostanou smysl. Knihou se proplétá neviditelná nitka, která vše spojuje. Neméně zajímavou postavou je vypravěčka, která se pohybuje v bezčasí a je neobvyklou osobou, a především celou dobu, co čtete, tak víte, že ona je tím klíčem k tajemství, že ona je tím, kdo ví pravdu, a nemůžete se dočkat, až vám ji prozradí.

„A když konečně usnula, přesně v okamžiku, kdy vědomí odplouvalo pryč, ji po tváři pohladil teplý vánek a kresba se rozplynula do sluncem zalitých stromů a postříbřené Temže kdesi na neznámé místě, o němž nějakým způsobem věděla, že je to její domov.“

Hodinářova dcera - Kate MortonLily Millingtonová neměla jednoduché dětství, vyrůstala bez matky, a pak shodou okolností se dostala do vlivu osoby, která se snažila využít děti pro svůj prospěch, ale měla to štěstí, že si ji všiml mladý umělec a jí se tak otevřela možnost začít žít nový život, vždyť už brzy bude plnoletá. Ale je to tak snadné, vymanit se ze spárů nenasytné saně?

Elodie je zasnoubená, ale místo toho, aby řešila předsvatební přípravy, raději se vydá po stopách minulých příběhů, a především se pokusí odhalit minulost vlastní rodiny, a tak najít i sama sebe.

„Čas je pouhá idea, nemá začátek ani konec, není možné ho vidět, slyšet ani cítit. Lze ho měřit, to jistě, avšak lidé zatím nenašli slova, kterými by se dalo objasnit, co to je.“

Kate Mortonová je skvělá vypravěčka a tato kniha je toho důkazem. Dokud jsem nečetla Hodinářovu dceru, byla pro mě její top knihou román Ztracený slib, nyní se na jeho úroveň zařadila i tato její novinka. Čtení jsem si opravdu užívala, vždy když jsem knihu vzala do ruky, její příběh mě zcela pohltil a já nevnímala nic, co se dělo kolem, jako kdybych stála po boku Lilly a Elodie a vše prožívala s nimi.

Hodinářova dcera je kniha o lásce, bolestných ztrátách, umění a jednom místě, které přitahuje lidi svojí magičností.

„Cesta zpátky nebyla. Čas se pohybuje pouze jedním směrem. A nezastavuje se. Nikdy se nepřestává pohybovat, ba ani nedovolí, aby si to člověk myslel. Jediná cesta zpátky vede vzpomínkami.“

Knihu doporučuji všem, kteří mají rádi prolínání časových rovin a rádi se vydají odhalit nejedno životní tajemství.

Moje hodnocení je 100 %.

„Blázen se vždycky snaží zkrátit prostor a čas,“ upozorňoval, když nedávno odcházel z domu v Hampsteadu.

„Moudrý člověk se obojí snaží prodloužit.“

 

Název knihy Hodinářova dcera
AutorKate Morton
Žánrpro ženy, romány
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2019
Počet stran432
ISBN978-80-249-4033-5
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)