Úterý, 28.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Už je tady zas

Už je tady zasrecenze audioknihy – Už je tady zas

Uvedené humoristické dílo z pera Timura Vermese si právem získalo pozornost (nejen) čtenářů po celém světě, zejména pak v Německu. Příběh pojednává o velmi dobře mediálně prodejné značce Adolf Hitler, ale je potřeba říci, že Vermesův počin si pozornost skutečně zaslouží. Autorovi se povedlo velmi citlivě spojit vůdce se zábavou, nikoli však s výsměchem. Celým obsahem balancuje na tenké lince únosnosti. Velkým přínosem je pak skutečný, zpola skrytý záměr knihy: zamyšlení se nad aktuálními otázkami Německa či nad stavem věcí, jež by bylo možné (opět) poměrně snadno ovlivnit…

Už je tady zas, název (audio)knihy, v podstatě sumíruje obsah příběhu, ač podnět je v názvu skrytý. Jednoho dne se na volném plácku kdesi v Berlíně probudí hlasem Miroslava Táborského sám velký Adolf Hitler. Zjišťuje, že kromě trochu ušpiněné a pomačkané uniformy je úplně v pořádku. Ale něco tu nesedí. Berlín není rozbombardovaný, z okolních budov se nevalí černý dým, zpovzdálí nejsou slyšet výbuchy… Nedlouho poté odhalí, že se píše rok 2011, on nezemřel v bunkru, ale je sám, všichni jeho věrní jsou dávno pryč, mládež ho nejenže nezdraví vhodným pozdravem, ale ani ho nepoznává, stejně tak starší soukmenovci, všude kolem je mnoho přistěhovalců a zemi vládne jakási „rozteklá“ žena. Ale nezbývá mu, než se s novou situacívypořádat. Zvládne to i tentokrát? Ovládne znovu Německo a posléze svět?

Tento příběh je skutečně originální. Mnohé z vás, stejně jako mě, asi napadne, že téma Hitler vůbec není směšné. A máte pravdu. Autor se také nesnaží o s ním související legraci v primitivním slova smyslu. Naopak to pojal velice chytře. V příběhu sice vystupuje Adolf Hitler, jenž nedlouho po svém probuzení začne pracovat v televizi v komediálním pořadu a má být jakože vtipný, ale on sám se o to vůbec nesnaží. Je prostě jen sám sebou a snaží se žít v nové době a prosazovat stejné myšlenky, jako tenkrát. Ani většině lidí jeho osobité a charismatické vystupování před televizními kamerami nepřipadá k smíchu. Přesto má obrovský mediální úspěch. Je to stejné jako kdysi – svým řečnickým talentem je schopný uchvátit davy, svým silným přesvědčením fascinuje.

Zasmějete se u jeho snah adaptovat se v moderním světě: jeho poznávání televize a všech kanálů, které vysílají hlavně pořady o vaření, seznamování se s „Interletem“, chytrým telefonem, vytváření vlastní emailové adresy, obhajobě jeho skutečného jména, přemítání nad dotazem jednoho z obdivovatelů, který ze psů je vlastně nejvíc Němec apod., ale i u jeho rozhovorů se současnými členy nejbližší politické strany bývalé NSDAPnebo s lidmi od televize.

Mnohokrát se naopak zamyslíte nad tím, co platilo kdysi a platí stále (na lidi), jak je lze ovlivňovat, jak snadné je získat slávu a statisíce obdivovatelů v podstatě ze dne na den (a stejně tak rychle je ztratit), jak paradoxní může být dnešní zábavní průmysl, jakou moc mají moderní technologie včetně YouTube (zejména na mladou generaci), koho jsou lidé ochotni obdivovat a proč… Je asi zřejmé, že dílo si neklade za cíl jen pobavit, ale také přivést čtenáře, resp. posluchače, k zamyšlení. A to se mu velmi dobře daří!

Audiokniha Už je tady zas je „udělaná po staru“. Primárním určením bylo zpřístupnění jejího obsahu neslyšícím (vyšla v edici Načteno u vydavatelství Tympanum). Oproti současným audioknihám je tedy prosta hudebních doprovodů, znělek a podobných dokrášlovadel. Jedná se o jednohlasně čtený text, interpret skvěle intonuje a věrně napodobuje nejen vůdcův charismatický projev, ale obdivuhodně zvládá i něžnější ženské role. Kvalita zvuku je dostatečná a musím říci, že právě díky absenci zmiňovaných moderních výdobytků se příběh poslouchá tak nějak snáze, nerušeně. Pana Táborského považuji za jednoho z našich vůbec nejlepších herců, a i díky němu mohu audioknihu určitě jen doporučit.

Na závěr bych ráda potenciální čtenáře či posluchače upozornila také na filmové zpracování, jež jsem naznačila oním „nejen“ v úvodu.  Snímek Už je tady zas, v německém originále Er ist wieder da, v hlavní rolis hercem Oliverem Masucci, se rovněž těší zájmu a oblíbenosti diváků; do kin byl uveden v roce 2015.

90 %

 

Název audioknihy:      UŽ JE TADY ZAS

Tympanum audioknihyAutor:                             Timur WERMES
Interpret:                        Miroslav Táborský

Vydalo:                          TYMPANUM audioknihy

Délka:                            10 hod. 29 min.

Kategorie:                      Humor, satira, komedie

E-shop:                           http://Audioteka.cz

 

Timur Vermes (1967)
Je německý novinář a spisovatel. Narodil se v roce 1967 v Norimberku, jeho matka byla Němka, jeho otec Maďar, který ze své domoviny uprchl po potlačeném povstání v roce 1956. Vystudoval historii a politologii, působil jako novinář a od roku 2007, také jako „ghostwriter“. Román Už je tady zas je jeho prvotinou. Po představení knihy na frankfurtském veletrhu se stal román bestsellerem.


Miroslav Táborský (1959)

Vystudoval fyziku na pedagogické fakultě a poté absolvoval DAMU. Do prvního angažmá nastoupil v kladenském divadle. Později působil v Divadle E. F. Buriana, Studiu GAG, Divadle pod Palmovkou a v Divadle Labyrint. V současnosti jej můžeme vidět v Divadle v Dlouhé v Praze. Často pracuje ve filmu a natáčí i v zahraničí. Z českých filmů jmenujme například Černí baroni, Konec básníků v Čechách, Kolja, Lotrando a Zubejda, Tmavomodrý svět nebo Mazaný Filip. V Tympanu již vyšly jím načtené romány Dana Browna Andělé a démoni a Inferno.

 

Už je tady zas 

 

Audiotéka  

 

Audiotéka 

Audiotéka.cz nabízí:

–  2300 audioknih ke stažení v celkové délce více než 6800 hodin mluveného slova.
–  Možnost bez rizika vyzkoušet službu i konkrétní audioknihu díky ukázkám a kapitolám zdarma.
–  Online platební metody a SMS platby.
–  Poslech okamžitě po nákupu, žádné čekání.
–  Aplikace pro mobilní telefony zdarma (iPhone, Android, Windows Phone 7).
–  Moje Polička – zakoupené audioknihy dostupné vždy a odkudkoliv na serverech.
–  Uživatel si buduje vlastní virtuální knihovnu, má možnost opakovaného stažení.

 

 Audiotéka

   

Tympanum audioknihyVydavatelství Tympanum se od svých počátků specializuje na výrobu a prodej audioknih. Vydáváme světovou i českou beletrii, audioknihy pro děti a detektivky. Na jejich vytváření spolupracujeme s předními českými herci, režiséry a hudebníky. Ve svém repertoáru nabízíme audioknihy všech žánrů, od nezkráceného čtení, přes dramatizace až po rozhlasové hry; nejčastěji však v nezkrácené, jednohlasé podobě. Audioknihy vydáváme na klasických CD nebo na mp3 CD a také je distribuujeme prostřednictvím našich partnerů online.

Některé naše audioknihy jsou opatřeny popisem v Braillově písmu, a to jak na obalu, tak na samotných CD. Podporujeme tak význam audioknih pro nevidomé a propagujeme námi užívanou značku “blind-friendly”. Spolupracujeme rovněž s Knihovnou a tiskárnou pro nevidomé Karla Emanuela Macana a občanským sdružením Mluvící kniha, jimž podílem na zisku umožňujeme další rozvoj. V dubnu 2014 se vydavatelství Tympanum stalo zakládajícím členem Asociace vydavatelů audioknih (AVA), sdružení, jehož cílem je podpora vydávání mluveného slova a propagace tohoto žánru v České republice.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.