Neděle, 1.10.2023
Chrudim

V chrudimských školkách se učili o zdravém stravování

V chrudimských školkách se učili o zdravém stravováníPedagogičtí pracovníci na několika chrudimských mateřských školách a rodiče s dětmi se v minulém roce díky projektu Zdraví na talíři dozvěděli, jak se správně stravovat a jak souvisí naše zdraví s tím, co jíme. Na realizaci projektu získalo Ekocentrum PALETA grant v rámci programu Zdravé město a Místní Agenda 21 na rok 2012.

„Nejvíce se nám osvědčily návštěvy předškolních  tříd  s pedagogy  přímo v alternativní  zdravé  jídelně  Kruh  zdraví.  Děti se  tam  nejen  dozvěděly  o  tom,  jak  souvisí zdraví  se  zdravým  způsobem  stravování,  ale mohly zdravé dobroty i ochutnat. Domů si pak odnesly  letáček  s recepty,  a  tak  se  dostaly  osvětové  informace  i  k jejich  rodičům,“  říká  o  nejúspěšnější aktivitě projektu Mgr. Lada Kalinová, ředitelka chrudimské pobočky Ekocentra PALETA. „Těchto ochutnávek se zúčastnilo celkem 71 dětí s učitelkami MŠ,“ doplnila Kalinová.

Do realizace projektu Zdraví na talíři se zapojily tři chrudimské mateřské školy – MŠ Dr. Malíka, MŠ Strojařů, MŠ Sv. Čecha – a chrudimský Mama klub. Kromě již zmíněných ochutnávek vytvořilo Ekocentrum PALETA v rámci projektu i celoroční osvětový zážitkový program pro rodiče s předškolními dětmi „Mami, tati, jdeme vařit“ a workshopy „Stravování v souladu s přírodou“ pro rodiče a personál MŠ. Celkové náklady projektu, jehož smyslem bylo šířit zásady zdravé výživy nejen do chrudimských mateřských škol, ale i do domácností, činily necelých 26 tis. Kč, z čehož prostředky poskytnuté z programu Zdravé město Chrudim přesáhly jen o málo 10 tis. Kč.

„Velmi kladné ohlasy na projekt nás přesvědčily o jeho přínosu a  určitě  budeme hledat cesty, jak rozvíjet osvětu  v oblasti  zdravé  výživy  na  školách i do  budoucna.  Díky  projektu  jsme  také nastartovali plodnou spolupráci se zdravou jídelnou Kruh  zdraví,  kterou  hodláme i nadále  rozvíjet,“ naznačila další směřování Ekocentra PALETA v této oblasti Mgr. Kalinová. 

Projekt, který probíhal v tomto roce od února do listopadu, byl podpořen grantovým programem Zdravého města Chrudim a MA 21.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.