Neděle, 24.9.2023
KnihyKultura

Úkryt v bezpečném nebezpečí

recenze audioknihy V ocelové hrobce

Jsou okamžiky, kdy má čtenář/posluchač audioknih potřebu se vymanit z prostředí běžného světa. Není nic snazšího než se podívat buď do nějakého fantasy, nebo sci-fi světa. Podobná chuť přišla v poslední době i na mě, a tak jsem se rozhodla, že si poslechnu právě titul V ocelové hrobce z pera Jakuba Maříka. Jedná se o povídku, jež vysvětluje určitou událost nastíněnou v jednom ze dvou předchozích románů s názvem V ledovém sevření. Děj povídky vypráví o světě, který autor pojmenoval UTSS Salamis. Titul udělá radost zejména fanouškům žánru sci-fi, kterým nevadí trocha krvavých scén. Příběh je prošpikován napětím a strachem o holé životy lidí. Na audioknihu jsem před několika dny náhodou narazila v klubu Audiotéky, kde byla zrovna přidána coby novinka. Neváhala jsem tedy a zkusila jsem si ji pustit do uší. Jak se mi líbila? Chcete-li znát odpověď na tuto otázku, tak čtěte dále a dozvíte se mnohem více.
 
Celý děj se odehrává na vesmírné stanici UTSS Mombasa, jež je nejnovější základnou United Terra Fleet. Tato stanice se má stát v budoucnu hlavním dopravním uzlem v soustavě nazvané Nový Lagos. Kromě toho má být také operačním střediskem, odkud se povedou vojenské operace proti povstalcům žijícím na planetě. V době, již příběh monitoruje, je zatím jen obrovským staveništěm, kde se vše teprve buduje. Toto je hlídáno hrstkou mariňáků. Na její palubě se však nachází něco velmi cenného, pro co jsou jistí lidé ochotní zabíjet. Jak to všechno dopadne? Bude UTSS Mombasa a její cenné tajemství uchráněno? Pokud chcete najít na tyto otázky odpovědi a rádi byste se dozvěděli, jak povídka skončí, nenechte si tento audioknižní počin utéci. Autor v něm poukazuje na to, že dokáže psát nejen rozsáhlé romány, nýbrž se dovede poprat i s kratším textovým celkem, jakým je právě povídka. Umě je propojena tematika dobrodružství, napětí a smrti. Hlavní poukaz je na zábavnou funkci, kdy se prostřednictvím své fantazie přenesete do světa, jenž je od toho našeho zcela odlišný. Čtenáři a posluchači zajisté při poslechu ocení originalitu a interesantní pojetí vyprávění, jež vás uchvátí od první minuty poslechu. Jelikož vás autor hodí přímo do víru dění, nebudete se ani vteřinku nudit. Hlas této audioknize propůjčil Luboš Ondráček, jenž je dvorním vypravěčem série příběhů z prostředí UTSS Salamis. Jeho hlas je charakteristický a dle mého názoru se k podobným příběhům výborně hodí. Děj je velmi dobře oživen a interpretace je krásně procítěná, tím pádem i pro posluchače uvěřitelnější. Při poslechu si povšimnete mnoha neočekávaných zvratů, jež aktivizují čtenářovu, avšak i posluchačovu fantazii a pozornost.
 
Romány a povídky podobného ražení, jako je V ocelové hrobce, mají přidanou hodnotu v tom, že svým dějem poukazují na možné scénáře, jež mohou za nějakou dobu klidně ovlivnit životy lidí. Přeci jen cestování do vesmíru již není žádnou hudbou daleké budoucnosti a možnost, že jednou budeme muset opustit planetu Zemi, nám neochvějně hrozí. Autor tak posluchači ukazuje, co vše by se mohlo stát, kdybychom měli opustit naši planetu a museli jsme žít ve vesmírných stanicích. O příběhu se tak dá tvrdit, že svému čtenáři/posluchači nabízí mnohem více, než by se na první pohled mohlo zdát. Povídka má velký potenciál zaujmout zejména mužské posluchače, mezi ženami si jistě najde příznivkyně zejména v řadách sci-fi fanynek. Příběh je velmi čtivý a zajímavý právě pro zmíněnou tematiku.
 
Než se do audioknihy zaposloucháte, zajisté vás upoutá epická obálka, na níž si můžete povšimnout vesmírného výjevu. Celému přebalu dominuje velká planeta, zpoza níž vychází červená záře. Vše je laděno do odstínů šedé, modré a červené. Na první pohled vás upoutá název audioknihy, jenž je vyveden velkými bílými písmeny, podtitul je však na obálce poměrně drobný a snadno přehlédnutelný, protože text splývá s pozadím. Menší písmo bylo použito na jméno autora a vypravěče. Dalšími neméně podstatnými informacemi jsou název vydavatelství audioknihy a nakladatelství fyzických svazků románů ze série. Kromě výše popsaného přebalu vás o poslechu může přesvědčit zajímavá anotace, která vám děj v krátkosti nastíní, ale neprozradí z něj příliš mnoho informací, tudíž se má posluchač stále na co těšit.
 
Děj je sepsán poutavým způsobem. Mnozí posluchači, kteří slyšeli dva předchozí romány z pera Jakuba Maříka, tvrdí, že povídka V ocelové hrobce je kvalitní třešničkou na pomyslném dortu. Jedná se o logičtěji strukturovaný příběh s menším množstvím odboček a také se v něm vyskytuje méně postav. Posluchač se tak ve vyprávěném bude mnohem lépe orientovat a nebude se při poslechu ztrácet. Ve vyprávění se setkáme s mnoha napínavými scénami, jež jsou promíseny také dávkou strachu. Obě tyto složky přidávají textu na atraktivitě. Čtený text se plynule odvíjí a je jen občas narušen hudebním podkladem, jenž od sebe odlišuje dvě rozličné pasáže. Autor společně s vypravěčem dokázali u tohoto počinu vtáhnout posluchače do příběhu během pár chvil. Vyprávění vás naprosto pohltí a nebudete chtít přestat poslouchat do chvíle, než se dozvíte, jak to všechno dopadlo. Ač se jedná o žánr sci-fi, autor se snaží neustále aktivovat čtenářovu/posluchačovu pozornost. Vyprávění je zpracováno v objektivní er-formě, jež je doplněna četnými dialogy mezi jednotlivými postavami. Tato skutečnost dobře podporuje možnou dramatizaci. Veškeré dění je zachyceno z úhlu pohledu nezúčastněného vypravěče, jenž sleduje dění kolem protagonistů povídky s větším odstupem a vše zpracovává poměrně zajímavým způsobem. V textu se objevuje spousta popisných částí, jež se zabývají zpracováním místa, charakterů jednotlivých postav, avšak i činností.
 
Interpretem audioknihy V ocelové hrobce se stal Luboš Ondráček. Přiznám se, že jsem se s ním ještě v rámci poslechu audioknih nesetkala. O to větším překvapením pro mě jeho výkon byl. Vypravěč text načetl kvalitně a dokázal velmi dobře procítit pocity, jež zažívali protagonisté. Je tudíž možné říci, že se mu podařilo předlohu uchopit a zdárně děj oživit. Na projevu je zřejmé, že si četbu užil a vložil do ní kus sebe. Při čtení došlo ke ztvárnění nejrůznějších pocitů, emocí a nálad, každý z protagonistů získal svůj vlastní jedinečný charakter. Hlas Luboše Ondráčka se k příběhu výborně hodí, protože je sympatický, energický, ale zároveň dokáže svým rozsahem zachytit rozličné polohy, např. vztek, rozladění, bolest, smutek, posměch, ale i radost a lásku.
 
Vypravěč, přestože jsem ho neznala, není v oboru audioknih žádným nováčkem, na svém kontě má již několik namluvených titulů. Z toho důvodu se o jeho výkonu po rétorické stránce dá hovořit jako o velmi dobrém. Při četbě se nedopustil žádných chyb, jež by vyžadovaly zvýšení čtenářovy pozornosti a případné vracení se v poslechu, abyste si poslechli něco, čemu nebylo dobře rozumět. Luboš Ondráček četl srozumitelně a tempo uzpůsobil literárnímu žánru. Pro snazší interpretaci je tedy zvoleno tempo spíše pomalejší, proto je audio vhodné pro chvilky odpočinku a relaxu.
 
Knižní předloha této audioknihy nebyla dosud vydána, ale výše zmiňované romány, jež této povídce předcházejí, byly publikovány v nakladatelství Mystery Press. Dalo by se proto konstatovat, že příznivci audioknih v tuto chvíli mají k dispozici bonusový materiál, který se zatím nedostal do rukou čtenářům fyzických a elektronických knih. Na přelomu července a srpna byla tato audiokniha vydána pod hlavičkou vydavatelství Audiotéka. Pokud si vás recenze audioknihy získala a rádi byste si titul pořídili a poslechli, můžete tak učinit na stránkách e-shopu vydavatelství. Jste-li členy klubu Audiotéky, tak povídku objevíte jako novinku v členské sekci.
 
V ocelové hrobceHudební podkres je zvolen vhodně pro žánr sci-fi a tematiku vesmíru. Tóny vás přenesou do mimozemského prostředí a snadněji se s jejich pomocí vžijete do děje. Pro tento účel byly cíleně zvoleny některé nástroje, jako je například basová kytara. Chvilkami mohou melodie působit až synteticky. Hudba je melodická, avšak spíše melancholická. Veselé tóny zde najdete v minimálním počtu. Z použitých zvuků lze vycítit napětí a nastiňují tak to, co se bude v následujících chvílích odehrávat. Hudba se objevuje nejen na předělu kapitol, avšak najdeme ji i uprostřed epizod, protože od sebe odlišuje jednotlivé části, jež by byly v knize odlišeny vynechaným řádkem. Jedná se tudíž o prvek určený ke zpřehlednění vyprávění. Znělky jako takové jsou překvapivě krátké, dokonce i ty na počátku a na úplném konci audioknihy.
 
Děj audioknihy je poutavý a dokáže naplno aktivovat posluchačovu fantazii. Vyprávění sleduje osud dvou skupin, posluchač si chvilkami říká, která je ta dobrá a jaká naopak ta špatná? Vše se ale s průběhem času usadí a zapadne to do konceptu. S hlavními protagonisty si užijeme četná dobrodružství a zároveň i napětí. Vyprávění je rozděleno do pouhých čtyř stop. Jednotlivé epizody trvají od bezmála 27 do 36 minut. Poslech celé audioknihy vám tak zabere pouhé 2 hodiny a 9 minut.
 
Celkově audioknihu V ocelové hrobce hodnotím pozitivně. S ohledem na to, že jsem tentokrát dostala chuť na poslech sci-fi titulu, tak jsem si poslech užila plnými doušky. Chvilkami mi běhal mráz po zádech a občas mě zarazilo množství prolité krve, na druhou stranu by to ale bez toho nebylo ono. Oceňuji to, že audio nebylo nijak dlouhé, a proto to pro mě byla spíše jednohubka, jež mi sedla. Vše, co jsem od příběhu očekávala, bylo plně splněno, dokonce v některých ohledech byla očekávání předčena. Jakmile vyjde další příběh z této série, jistě si jej pustím do uší také. Kromě náplně se mi líbil i výkon vypravěče Luboše Ondráčka, jenž si s textem pohrál a čtení si užíval a zvládl je na jedničku. Jeho vybroušená práce s hlasem mi dovolila se mnohem lépe vžít do postav a zároveň vše působilo důvěryhodně. Charaktery byly dobře zpracované, stejně tak byly krásně ztvárněny veškeré pocity, dojmy a emoce. Zajímavý byl i hudební podkres, jenž byl dle mého až nezvykle krátký. Na druhou stranu však krásně dokresloval atmosféru. Na jeho interesantnosti přidává nejen melodičnost, ale také schopnost zachytit napětí a události, jež se v následující části ukážou. Jsem moc ráda, že jsem si mohla tento počin poslechnout a užít si jej. Titul hodnotím zaslouženými 100 %.
 
Audioknihu mohu vřele doporučit všem milovníkům Star-Treku a žánru sci-fi jako takového. Líbit se bude zejména těm, kteří mají rádi dobrodružství a napětí a nevadí jim prolévání krve.
 
 
Název audioknihy V ocelové hrobce
AutorJakub Mařík
InterpretiLuboš Ondráček
  
Vydavatelství Audioteka
Délka2 hodiny a 9 minut
  
Nákup audioknihy https://audioteka.com/cz/

 

Audioteka

– 6000 audioknih ke stažení.
– Možnost bez rizika vyzkoušet službu i konkrétní audioknihu díky ukázkám a kapitolám zdarma.
– Online platební metody.
– Poslech okamžitě po nákupu, žádné čekání.
– Audioteka Klub – první streaming audioknih u nás.
– Audioknihy i exkluzivní obsah dostupný odkudkoliv i bez připojení k internetu.
– Aplikace pro mobilní telefony zdarma (iPhone, Android).
– Moje Polička – zakoupené audioknihy dostupné vždy a odkudkoliv na serverech.
– Uživatel si buduje vlastní virtuální knihovnu, má možnost opakovaného stažení.

www.audioteka.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)