Čtvrtek, 23.5.2024
Historie a současnostOstatní volný časVolný čas

V pardubickém Kosatci bude pokřtěna publikace Hmatem do pravěku

Hmatem do pravěkuV pátek 21. listopadu 2014 se v centru Kosatec od 15 hodin uskuteční výjimečná akce. Bude pokřtěna speciální publikace s názvem Hmatem do pravěku. Tento katalog je součástí dlouhodobého záměru vytvořit ve Východočeském muzeu v Pardubicích hmatovou stezku pro běžné i zrakově postižené návštěvníky.

Nápad takto uzpůsobit část připravované archeologické expozice na pardubickém zámku se zrodil loni. „Muzea se v posledních desetiletích snaží tvořit poučné, zábavné a interaktivní výstavy, aby zvýšila povědomí lidí o historii nás všech. Bezbariérový přístup se stal takřka samozřejmostí, ovšem zrakově postižení si na své v mnoha muzeích zatím nepřijdou,“ vysvětluje David Richter, student Univerzity Pardubice. „Vnímat archeologii dalším smyslem, hmatem, je aktuální trend, jak náš obor přiblížit a zatraktivnit běžným návštěvníkům. Proč tedy nespojit obě tyto věci dohromady? Umožníme návštěvníkovi osahat si některé pravěké a středověké předměty běžného života a zároveň tuto část expozice přizpůsobíme pro lidi se zrakovým postižením,“ dodává Dominika Schmidtová, studentka pardubické a Karlovy Univerzity.

Zmíněný katalog obsahuje text ve zvětšeném černotisku pro slabozraké návštěvníky i přepis do Braillova písma. Jsou v něm také reliéfní plastové obrázky. Na slavnostním křtu obdrží jednu publikaci zástupci pobočky Tyfloservisu v Pardubicích, ostatní výtisky poputují k ředitelce Východočeského muzea Jitce Rychlíkové.

Pro návštěvníky bude v Kosatci připravený doprovodný program, třeba přednášky odborníků, kteří se podíleli na přípravě katalogu, a hudební vystoupení pardubického tělesa Pianobar.

Celý projekt Hmatem do pravěku je finančně podporován programem Think Big Nadace O2, který pomáhá realizovat nápady mladých lidí chtějících měnit své okolí k lepšímu.

V pardubickém Kosatci bude pokřtěna publikace Hmatem do pravěku

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.