Pondělí, 15.7.2024
KnihyKultura

Krutý dotek reality: V pekle jsme všichni Hébert

Já horory beru jako jakési kruté pohádky pro jedince, jež tato forma adrenalinu očišťuje. Samozřejmě je dobré, když se do nich dostanou střípky reality, skutečných lidských bolestí, které je správně okoření. Často říkám, že mnohem horší než nejbrutálnější nebo nejděsivější hororový příběh, dokáže být reálný život. Kolik ukrutností, bestiálních vražd, masového teroru nebo válečných hrůz, které se opravdu staly, je vůbec možno literárně zpracovat tak, aby autor nebyl považován za vyšinutého jedince a čtenáři četbu přežili se zdravým rozumem?

Knížka Madly Pospíšilové Karasové V pekle jsme všichni Hébert, která vyšla jako osmý svazek edice Zrnka temnoty v nakladatelství Golden Dog, je také založena na skutečnosti. Autorku k jejímu napsání inspiroval článek o kanadských křesťanských sirotčincích, v nichž panovaly nelidské poměry.

V pekle jsme všichni HébertVypravěčem příběhu je Marcus Quinton, vlastně troska člověka, ničená alkoholem, živořící v sešlém bytě, bez jakýchkoli životních perspektiv. Rozhodne se do diktafonu zaznamenat svědectví o hrůzném dětství stráveném v sirotčinci Saint Jean de Dieu, kam se dostal poté, co matka těžce onemocněla a otec přestal zvládat péči o děti. Tam byl chlapec zbaven jakékoli lidské důstojnosti a dokonce i jména, všichni narození v daném měsíci byli totiž přejmenováni na Hébert. Fyzické tresty, tvrdá práce, dril a sexuální zneužívání zde představovaly každodenní realitu, zakrývanou křesťanskou ideologií. Před čtenářem defiluje (až na několik málo čestných výjimek) panoptikum sadistických a sexuálně úchylných pseudovychovatelů. Jak se dozvíme, mnohé děti byly nakonec přeřazeny do psychiatrických léčeben, kde se stávaly obětí nejrůznějších experimentů. Co z nich mohlo vyrůst?

Nejhorší je, že se vše dělo v zemi, která byla považována za demokratickou. A podobných děsivých příběhů z ústavů pro duševně choré, z dětských domovů nebo starobinců, které se zvrhly v jakési malé diktatury, nalezne zvídavý člověk na internetu spousty. Bohužel.

Říká se, že lidstvo je nepoučitelné. A většinou to tak vypadá. Přesto je potřeba neustále připomínat to, co by se už nemělo nikdy opakovat. Třeba to konečně zabere.

Samozřejmě, knížka Madly Pospíšilové Karasové není jen mementem, ale především poutavým příběhem, který je výborně napsaný, byť čtenáři, zvlášť pokud má děti, nejspíš přinese bezesné noci.

Rozhodně doporučuji k přečtení.

 

Název knihy V pekle jsme všichni Hébert
AutorMadla Pospíšilová Karasová
ŽánrHorory, Literatura česká
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2023
Počet stran114
ISBN978-80-88067-73-3
  
Nákup knihywww.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.