Pondělí, 2.10.2023
KnihyKultura

V rozkvětu

Kristina Haidingerová je bezesporu významnou představitelkou současného českého hororu, organizátorkou pravidelného setkání příznivců nejtemnějšího žánru s názvem Horrorcon a editorkou řady povedených hororových antologií. Přízeň čtenářů jí zajistila dosud ještě neuzavřená série románů o Violetech (Ti nepohřbení, 2014, Děti Raumy, 2019), erotický steampunkový román Richardovy živé hračky (2016) i povídková tvorba.

V rozkvětu - recenzeNovela V rozkvětu, vydaná jako čtvrtý svazek edice Zrnka temnoty nakladatelstvím Golden Dog, představuje po všech stránkách originální dílo mísící žánry. Podobné téma původně autorka zpracovala v povídce Stereogram, která byla zařazena do antologie Vostrá krása (2019).

V rozkvětu začíná zdánlivě konvenčně, spíš jako vztahový příběh ze současnosti. Nezadaná Soňa se vydává se svou kamarádkou a jejím přítelem do klubu Vážka. Jde s nimi také Martin, zvaný Marty, který je Soně sympatický, a navíc v průběhu večera mezi nimi přeskočí jiskra. Pak proběhne vyhlašování tomboly, při níž hlavní hrdinka vyhrává hlavní cenu: knihu stereogramů.

A tady nastupuje autorčina nespoutaná fantazie. Hned první obrázek Soňu vtáhne do světa úchvatné a neustále se měnící Zahrady. Zdejší fantaskní hmyzí bytosti i oživlé rostliny se stávají jak průvodci, tak i predátory, smyslnost a chtíč se snoubí s bolestí. Zahrada sama je ohrožována temnou nákazou, reálný svět sem občas prolíná různými zneklidňujícími projevy. Oba světy se nakonec prostoupí v temném a bolestivém konci, který rozhodně není prvoplánový. A do značné míry záleží na čtenáři, jak si ho interpretuje.

Velmi sugestivní je autorčino zobrazení fantastického světa: před očima nám vykvétají rostliny pestrých barev, svíjejí se šlahouny, defilují bizarní tvorové. Krása i bolest jsou všudypřítomné. Právě hrdinčino fyzické i duševní utrpení a nevyzpytatelné chování Zahrady, v níž může vzejít cokoliv, dodávají příběhu výrazný hororový nádech.  

Knížku svými ilustracemi ozdobil Zdeněk Svoboda, autorem obálky a grafické úpravy je Michal Březina. Novelu V rozkvětu rozhodně doporučuji všem milovníkům nekonvenční četby s prvky erotiky a hororu. Ti určitě nebudou zklamáni.

 

Název knihy V rozkvětu
AutorKristina Haidingerová
ŽánrHorory, Fantasy, Erotika
  
Nakladatelství Golden Dog
Rok vydání2022
Počet stran96
ISBN978-80-88067-53-5
  
Nákup knihy www.goldendog.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Golden Dog

Nakladatelství Golden Dog se zaměřuje na horor, thriller, detektivku a další žánrovou literaturu. Jedním z cílů je podpořit české hororové autory a vydávat je pod jednotnou značkou a spojit je tak v soběstačnou a fungující skupinu.

www.goldendog.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Petr Boček

Archivář, horrorista a humorista.