Pondělí, 27.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

V síti: Když se z lovců stanou lovení

Tři herečky, tři pokojíčky, deset dní a 2458 potenciálních sexuálních predátorů, to je V síti, asi nejočekávanější dokument letošního roku.

Problematika chování dětí na internetu se řeší dnes a denně, co už se řeší méně je to, jak velké nebezpečí jim tam vlastně hrozí. Mnozí rodiče si ani neuvědomí, jak jednoduše a účinně se sexuální predátor dostane do dětských pokojíčků aniž by překročil jejich práh.

Právě touto problematikou se rozhodli zabývat Vít Klusák a Barbora Chalupová, kteří najali tři mladě vypadající herečky, aby se převtělily do tří dvanáctiletých dívek a v doprovodu sexuoložky a právníka se s nimi vydali na sociální sítě.

Dokument je sestříhaný tak, aby dokázal udržet divákovu pozornost, zároveň se ale snaží neztratit nic ze své výpovědní hodnoty. Tvůrci si proto hrají nejen se šokujícími i absurdními záběry komunikace s predátory, ale i s chováním hereček mezi hovory, které dokreslují situaci ve studiu.

Nečekejte proto dokument, který je celý vážný. Film zabírá závažné téma, obsahuje ale mnoho situací, kdy se zasměje celé kino. Ty by se daly rozdělit na dva typy – nevážné – třeba když jedna z dívek vyhodí z falešného okna svého králíka, a absurdní – když jeden z mužů herečce řekne, že si něco „leští“.

Co by se dalo snímku vytknout je, že není úplně vyvážený. Je ale otázkou, zda to bylo vůbec možné. Všichni muži, zobrazení ve filmu, kteří dívky kontaktovali (až na jednoho studenta), po nich žádali něco sexuálního. Nemůžeme vědět, zda jedinců, kteří si opravdu chtěli jenom popovídat, bylo více, pokud ano, tak by chtělo alespoň jednoho přidat.

Trochu mimo rámec působí scéna s konfrontováním jednoho z predátorů. Ta má ale vysokou výpovědní hodnotu, takže lze pochopit, že byla tvůrci ve finále ponechána. Je škoda, že konfrontace neproběhla s více muži, je ale možné, že na rozdíl od vybraného, kterého jedna z členek štábu znala, nezjistili u ostatních adresu.

Celý experiment stál na výkonu tří hereček, při jejichž výběru měli tvůrci šťastnou ruku. Všechny tři vypadají opravdu na dvanáct a až na jednu konfrontaci při osobní schůzce úspěšně kopírují chování malých dívek.

Dobré také je, že si tvůrci vytvořili kodex, podle kterého postupovali. Nejdůležitějšími body bylo určitě zdůraznit při konverzaci nízký věk, nepsat nic provokativního a nikdy nikoho neoslovit jako prvního.

V síti je dokument, který pojednává o velmi závažném a aktuálním tématu, o kterém je nutno mluvit. Místy sice působí trochu nevyváženě, ale jeho výpovědní hodnota je natolik velká, že mu lze tento nedostatek odpustit. Je jasné, že by se tento film měl stát základním snímkem každého z rodičů, kteří nehlídají činnost svých děti na internetu.

85 %

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.