Dvě ženy, dvě cesty za životními sny

recenze knihy Váha inkoustu

Anotace:

Román o ženách, jež od sebe dělí celá staletí, a o obětech, které musely podstoupit, aby naplnily své životní poslání.

V nejnovějším románu americké židovské autorky Rachel Kadishové se proplétají příběhy dvou žen. Churavějící profesorku historie Helen osloví bývalý student a jeho manželka s prosbou, aby prozkoumala vzácné židovské rukopisy nalezené při rekonstrukci jejich domu. S touto prací jí pomáhá mladý Američan Aaron, který se v Anglii neúspěšně snaží napsat disertační práci. Nejsou však sami, kdo se o listiny zajímá — současně s nimi je zkoumá i konkurenční tým ambiciózních badatelů.

Současně odhalujeme příběh židovské dívky Ester, která v sedmnáctém století přichází se slepým rabínem do Londýna a dostává svolení působit jako jeho písařka. Osiřelá Ester si uvědomuje, že nechce-li po zbytek života strádat v chudobě, bude se muset provdat. Manželství však pro ni představuje zásadní dilema: musela by opustit svět psaní a knih.

 

Po přečtení anotace jsem věděla, že tuto knihu si chci přečíst. A rozhodně nelituji, předčila moje očekávání. Jedná se o rozvětvený příběh, ve kterém se prolíná minulost se současností. Autorka nás zavede do Londýna druhé poloviny 17. století, do domácnosti slepého rabína, jehož písařkou je mladičká žena, Ester. V současnosti se ocitáme na počátku druhého tisíciletí, kdy profesorka Helen je kontaktována, aby zhodnotila nález rukopisů a knih v jednom z domů na okraji Londýna. V tu chvíli začíná pomyslný souboj, jelikož přístup k listinám má i další tým badatelů. Helen dostane k ruce ambiciózního Aarona, který se nemůže posunout při sepisování své disertační práce o Shakespearovi. Kdo nakonec bude pomyslným vítězem? Může Ester jako dívka v 17. století obstát jako písařka a zároveň manželka? Pohodlně se usaďte a pojďte si přečíst knihu, která se velmi významně dotýká židovství, ale též filosofie.

Moc mě bavil příběh Ester, která si šla za svým cílem a nechtěla se ho za žádnou cenu vzdát. Překonala nemalé překážky a závěr knihy je opravdu strhující, protože se ocitáme v Londýně v době vypuknutí morové epidemie. Ester se přes nepřízeň osudu, kdy tragicky přišla o rodiče, ujal slepý rabín, díky němuž se jí dostalo vzdělání a mohla u něho působit jako písařka, což v 17. století nebylo zrovna obvyklým povoláním pro ženy.

Váha inkoustu„Podívala se na svou ruku. Potůčky inkoustu jí zatekly do záhybů mezi prsty a vytvořily jí na kůži křehké cestičky jako mapu všeho, co bylo zničeno. Copak rabín nechápe, že bystrá žačka, kterou učíval v domě jejího otce, je navždycky pryč? Dovolují mu jeho zapečetěná víčka – dokonale hladká, vybělená kůže jeho jizev – představovat si ji takovou jaká kdysi bývala?“

Postava Helen, profesorky historie, mi tolik k srdci nepřirostla. Ale její osudy jsou nemálo zajímavé. Dozvíme se o jejím mládí, o velké lásce, ale také o její touze něco v životě dokázat a nenechat si ujít životní příležitost. Ačkoliv nám může připadat odměřená a také sobecká, závěr knihy nás překvapí. Je zajímavé pozorovat její „souboj“ s mladým Aaronem, který si o této starší dámě myslí své. Ale i on sám se potýká se svými problémy.

Jedná se o skvěle promyšlený obsáhlý román, který spíše potěší náruživější čtenáře, jelikož kniha má přes šest set stran a příběh je celkem rozvětvený, což však neubírá na jeho čtivosti.

Kniha mi něčím připomínala román Písařka ze Sieny (recenze), snad hlavními postavami písařek a také morovou ranou. Ale autorka Váhy inkoustu jde mnohem víc do hloubky a kniha se nevěnuje pouze židovství, ale i filosofickým myšlenkám. Její hrdinka Ester je neobvykle silnou ženou, která se nebojí vést učené polemiky. Ačkoliv Helen a Ester dělí několik století, mají něco společného, obě byly zklamány v lásce a obě jdou za svým cílem.

Nezbývá než říct, že je to skvěle napsaný román, a rozhodně to není čtení na jedno odpoledne ani na jediný den. Tuhle knihu je třeba si postupně dávkovat a nenechat se při jejím čtení ničím vyrušovat. Kniha bude vyžadovat vaši stoprocentní pozornost.

Doporučuji všem vášnivým čtenářům, kteří mají rádi prolínání dvou časových rovin, a rádi si přečtou kvalitní příběh.

Moje hodnocení je 99 %.

 

 

Název knihy Váha inkoustu
AutorRachel Kadishová
ŽánrHistorický román
  
Nakladatelství HOST
Rok vydání2018
Počet stran632
ISBN978-80-7577-564-1
  
Nákup knihy www.nakladatelstvi.hostbrno.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

 

 

HOST

Nakladatelství Host vydává především kvalitní českou a překladovou prózu, poezii, literární teorii i literaturu naučnou. Odborné publikace se zaměřují především na historii, sociologii, jazykovědu, osobnosti filmu i další obory. V posledních letech se velmi výrazně rozšířila řada překladové beletrie, severských kriminálních románů a thrillerů. Nově Host hledá kvalitní knihy i v oblasti žánrové (sci-fi a young adult) a dětské literatury. Relativně nedávno našla v Hostu přístřeší i prestižní edice Česká knižnice, která zájemcům nabízí kvalitní ediční zpracování děl českých klasiků. Naší cílovou skupinou jsou jednak lidé, kteří se zabývají literaturou „na vyšším stupni“ (studenti, učitelé apod.) a dále průměrně či spíše nadprůměrně nároční čtenáři, kteří se u knih chtějí bavit a odpočívat, avšak spotřební a braková literatura je pod jejich úroveň.

http://nakladatelstvi.hostbrno.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)