Válka, nemoci, amputace atd.

Vojenská felčarkarecenze knihy Vojenská felčarka

Vyprávění o třicetileté válce, osudech vojáků, kteří ji zažili, neštěstí a dalších lapáliích v sobě ukrývá kniha, již bych vám prostřednictvím této recenze ráda přiblížila. V originále (Die Wundärztin) kniha vyšla v roce 2010. U nás se na trh dostává až v roce 2016 a vydává ji Knižní klub. Pokud vás recenze zaujme a knihu byste si rádi pořídili, můžete tak učinit na www.BUX.cz.

Tato kniha mi padla do oka hned na první pohled, a to doslova a do písmene. Zaujala mě svým barevným přebalem, na němž je pro snadnější vybavení si vyobrazena hlavní postava. Sice je zde namalována zády ke čtenáři, takže si musíte obličej domyslet sami, ale díky barvitému popisu to pro vás nebude žádný problém. V pozadí je pak krásně odhaleno prostředí, kde se děj odehrává a mapa území. Nevím jak vy, ale já před čtením vždy přebal sundávám, abych měla jen knihu samotnou. U této knihy jsem zažila celkem velké překvapení, protože na jejích deskách jsou vymalována čerstvě posekaná pole. Kniha si mě tímto velice získala. Když jsem ji otevřela a nahlédla za titulní list, objevila jsem zde mapku, díky níž jsem se v prostoru v ději velice dobře orientovala. Nebudu lhát, asi tak v polovině textu jsem za mapku byla velice ráda, protože se autorka občas v místě a čase pohybovala velice rychle.

Sám název knihy napovídá hodně o tom, v jakém prostředí se příběh odehrává a zároveň nám představuje hlavní hrdinku. Období je upřesněno hned na první stránce, kde je uveden název první části, umístění a rok (datace napovídá, že obdobím příběhu je 30letá válka). Jak jsem se již zmínila výše, autorka si úžasně pohrála s veškerými popisy, ať už šlo o charakteristiky postav, nebo o popis prostředí. V knize se však můžete setkat i s popisem pracovního postupu, který je popisován vcelku barvitě, a proto se kniha nehodí pro každého čtenáře (jedná se zejména o popisy jednotlivých léčebných procedur a operací). Ano, styl psaní je často velice surový, a však přesně taková tato doba byla a autorka ji dokázala velice autenticky zachytit v tomto příběhu.

V knize se můžeme setkat s celkem dlouhými souvětími, ale jsou tu i krátké pasáže, které jsou plné přímé řeči. Tato kniha je psána ryze vyprávěcí formou za použití er-formy s častými dialogy jednotlivých postav. Abych knihu jen nechválila, je tu pár věcí, které mi při čtení vadily. Jednalo se zejména o pravopisné chyby v koncovkách a také se zde hojně vyskytovaly různé přepisy. To je však asi tak jediné, co bych knize mohla vytknout.

V ději se občas vyskytovaly vulgarismy, které však opět patří do kategorie jazykových prostředků, kterými se autorka pokusila zvýšit autentičnost celého příběhu. Můžeme si zde povšimnout i použití nespisovné češtiny, čímž se velice snadno docílí toho, že se příběh přibližuje mluvě svého čtenáře a že mu umožní lépe se vžít do celého děje. Co se týče přímé řeči v příběhu, bylo jí dostatečné množství, nebylo jí ani málo, ani moc. Autorce se povedl odhadnout zlatý střed tak, že příběh čtenáře nezačne nudit a je stále strhující.

Jak jsem již zmínila v úvodu, hlavním tématem této knihy se stal zejména život za 30leté války, jeho nástrahy, ztráty, někdy však i radosti, které jsou hlavně v případě hlavní hrdinky často velmi pomíjivé. Objevují se zde prvky lásky. Najdeme zde motiv života, ale i smrti. Toto jsou ale jen zlomky všech těch motivů, které se zde nacházejí. Věřím tomu, že při své četbě objevíte další.

Celkově knihu hodnotím velice kladně, četla se mi téměř sama. Písmena v ní jsou celkem velká, příběhem je poutavá a čtivá. Mohu osobně říci, že si autorka s celým příběhem krásně pohrála a nedá mi to, abych v závěru nevyzdvihla a neocenila závěrečnou poznámku, v níž autorka popisovala postup, jak celá kniha vznikala. Líbilo se mi, že historické informace týkající se války jsou podloženy dobovými prameny. Autorka si se svým dílem dala velkou práci a je to na něm vidět. Je však velkou škodou, že překlad dopadl tak, jak dopadl, ale za to spisovatelka sama nemůže. Moje finální subjektivní hodnocení je krásných 95 %. V budoucnu bych si ráda přečetla i další díly. Knihu bych doporučila všem milovníkům historie a také čtenářům, kteří mají rádi čtení plné osudových zvratů.

 

Vojenská felčarkaNázev knihy:          Vojenská felčarka
Originální název:   Die Wundärztin
Autor:                       Heidi REHN

Nakladatelství:       Knižní klub
Rok vydání:            2016
Počet stran:            496 
Vazba:                     vázaná

ISBN:                        978-80-242-5058-8
EAN:                         97880254250588

E-shop:                    www.bux.cz
                                   Bux

 

Knižní klubKnižní klub – na českém trhu již tradiční značka je také nejstarší nakladatelskou značku EMG. Nabízí především českou literaturu, detektivky, krimi, thrillery, militarie, historické romány a dětskou literaturu. Ke kmenovým autorům KK patří např. Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Ken Follett, Robin Cook či Philipp Vandenberg. V edici Záhady vychází např. Erich von Däniken.

                    EMG

Euromedia Group, k. s., (dále jen EMG) patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. Vlastní nakladatelské značky Knižní klub (od r. 1992), Odeon (od r. 1999), Ikar (od r. 2000), Universum (od r. 2000) a YOLI (od r. 2014). Jednotlivé nakladatelské značky EMG svým zaměřením usnadňují čtenáři orientaci. Majitelem EMG je společnost Arraviet, s.r.o.

    Autorčin blog 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)