Pondělí, 2.10.2023
KnihyKultura

Varování

recenze knihy Varování

„Odejde a já se rozhlížím po místnosti a všechno vnímám jako policejní detektiv. A vlastně se tak začínám i cítit.
Překvapí mě, že na zdech ani nad krbem nejsou žádné rodinné fotky. Prázdná místa odrážejí jen osamělost.“

U knihy Varování je uvedeno, že se jedná o thriller. Ale do tohoto žánru podle mě nespadá. Za sebe můžu s jistotou říct, že je to psychologický román, který je postaven na rodinném utrpení, na lžích nejen v rodinném kruhu, ale také mezi přáteli a na jistém strachu z prozrazení toho, co se v minulosti stalo. Nemůžu říct, že to bylo vynikající čtení, ale nebylo ani špatné. Je to dobré, když do knihy nepůjdete s vysokým očekáváním, jakýže thriller to vás čeká.

Nejdříve se podíváme – již tradičně – na hlavní postavy a jejich role v příběhu. Zoe a Jack, Roberta a Adrian. Dvojice manželských párů, každý úplně jiný, ale přece mají jedno společné. Jejich synové, z každé rodiny jeden, zemřeli. Policie uzavřela případ jako nešťastnou událost.
Jenže…
Po třech letech začne Zoe dostávat emaily a smsky, že by měla znovu začít zjišťovat, co se jejímu synovi stalo, protože to nehoda nebyla.
Zoe se do všeho zakousne jako rotvajler, jenže její snaha přijít na to, kdo ji tyto zprávy posílá a co vlastně ví, začne odkrývat spoustu nechutných a temných tajemství, které mají všichni okolo ní. A potom se ztratí i Zoein druhý syn…

Varování - recenzeVíte, Varování by svým způsobem mohlo být i thrillerem, ale to by nesměla Zoe a potažmo i Roberta, Adrian, Jack, Leanne a další řešit docela prekérní situace, které spíše vyvolávaly pocit, že se soustředím více na to, jak se cítí, co by měli se svými životy udělat, než na to, abych dostala odpovědi, co se s kluky stalo a proč opravdu zemřeli. Jako kdyby to, co byl původní autorčin záměr – znovu se obout do tři roky starého případu – se stal až druhořadým a více jsem vnímala všechny životní úskoky, eskapády a strasti rodinných životů na malém předměstí v Anglii.

„Její slova jako by mi probodávala kůži. Konečně jsem z ní něco dostala, aspoň trochu se přibližuju k pravdě. „Pokračuj.“
Odmlčí se a zdá se, že si uspořádává myšlenky.“

Ale když si odmyslím, že jsem chtěla číst thriller a četla psychologický román, musím říct, že jsem se svou volbou spokojena. Líbil se mi hlavně konec knihy, na někoho může působit přehnaně, ale ono to do všeho pasovalo, proč tam byl strach, nejistota a proč se někteří chovali tak, jak se chovali a skrývali svá další tajemství.
A poslední věta? Skvělé zakončení tohoto příběhu.

Autorka se v knize Varování nesoustředila na žádné zdlouhavé popisy prostředí ani hlavních hrdinů, za to vše vykompenzovala docela rychlým dějem. Pořád se něco dělo, neměla jsem pocit, že se nudím a od prvních stránek jsem se do děje příjemně začetla.

Pokud tedy hledáte psychologický román, který se bude zaobírat rodinnými dramaty, a tady to dramata opravdu jsou, o dopadu na všechny příslušníky a sousedy, kamarády, přátelé a odhalování různých tajemství z minulosti, podívejte se po téhle knize. Věřím, že budete příjemně překvapeni, co se dozvíte a dočtete.

Hodnocení: 80 %

 

Název knihy Varování
AutorKathryn Croftová
ŽánrPsychologický román, thriller
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2020
Počet stran312
ISBN978-80-249-4283-4
  
Nákup knihy www.ikar.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)