Úterý, 28.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

VÄRTTINÄ – klenot finského folku v Hradci Králové

4. listopadu 2018 od 19 hodin – Sál Filharmonie Hradec Králové

Soubor Värttinä je korunovačním klenotem finské hudby s již více než třicetiletou historií. Skupina pochází z městečka Rääkkylä v regionu Karélie ve východní části Finska, pouhých 40 km od ruské hranice. Charakteristickým rysem souboru je pronikavý ženský zpěv, velmi osobitý hudební doprovod tvoří akustické nástroje včetně akordeonu a kytary. Průlom na mezinárodní scénu se Värttinä podařil s deskou Oi Dai z roku 1991. Třinácté album v pořadí s názvem Viena vyšlo v roce 2016. 

Již od dob svého založení udivoval soubor Värttinä jako mnohačetný ansámbl ztvárňující staré finské a karelské písně nejen silou svých hlasů, ale i neobvyklým nástrojovým složením – například finskou citerou kantele, akordeonem, houslemi, saxofonem nebo whistle. K prvním větším personálním změnám došlo v 90. letech, když členky souboru začaly studovat na helsinské Sibeliově hudební akademii. Mísení rocku, jazzu a lidovek jim vyneslo finskou cenu Emma. Skupina vydala velmi úspěšné album Seleniko, následovala vystoupení na světových podiích, dnes již slavné desky Kokko, Vihma, Ilmatar aj., mezinárodní spolupráce se světovými jmény a dokonce reprezentace Finska v soutěži Eurovize. 

 

Mari Kaasinen – zpěv 
Susan Aho – zpěv, akordeon 
Karoliina Kantelinen – zpěv, kantele 
Mikko Hassinen – perkuse 
Lassi Logrén – housle, jouhikko, nyckelharpa 
Matti Laitinen – kytara, mandolína

 

Kdy neděle 4. listopadu 2018
Kde Hradec Králové – sál Filharmonie

 

Varttina Hradec Králové

 

varttina.com

 

 

Pořadatelem koncertu je KLÍČ K TVOŘIVOSTI, z.ú.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a nezlobí! www.FotoZajda.cz