Úterý, 16.4.2024
KnihyKultura

Smála se, jako bychom nikdy neměli umřít

S příběhy uprchlíků, kteří byli nuceni se kvůli válce vydat na nebezpečnou cestu přes moře do Evropy, se potkáváme v různých formách již několik let. Všechny tyto příběhy ztvárňují lidské utrpení, silné osudové zvraty, některé s dobrým, jiné se špatným koncem. Christy Lefteri ve své knize představuje příběh, kterému takřka nelze nepodlehnout. S životem hlavních postav – Nuriho a Afry – je čtenář seznamován postupně, dvě dějové linky střídavě vykreslují současnost odehrávající se na britských ostrovech, a cestu ze Sýrie na vysněné místo, která jí předcházela. Obě linky se potkávají až v závěru knihy, do posledního okamžiku tak není jasné, jaké bude jejich vyústění.

Včelař z AleppaNuri a Afra jsou manželský pár žijící v městě Aleppo na severovýchodě Sýrie. Je to město s hlubokou historií a ekonomickým významem. Ovšem ani toto město není ušetřeno konfliktu syrské občanské války. Až do tohoto momentu zde Nuri a Afra žijí spokojený život. Nuri spolu se svých bratrancem Mustafou pečují o úly a prodávají med a produkty z něj vyrobené.  Smrt dítěte a ztráta včelstev v důsledku válečných bojů nutí Nuriho bratrance uprchnout do Velké Británie. Zde se znovu pouští do chovu včel a daří se mu realizovat své nové projekty. V Sýrii byl pro něj Nuri nepostradatelným partnerem v péči o včely i v podnikání. I nyní ho potřebuje, aby spolu mohli znovu realizovat svůj sen.

Nuri a Afra zůstávají v Aleppu do poslední chvíle. Na cestu do Velké Británie mají sice dost peněz, ale cesta je velmi psychicky i fyzicky náročná. Oba si z války odnášejí traumata, která je na cestě provázejí. Vyléčit svou duši mohou, až když získají dostatek odvahy na to, si připustit svou minulost, akceptovat ji jako část svého života a otevřít se budoucnosti. Autorka nás nechává nahlédnout do situací, v nichž by se nechtěl nikdo dobrovolně ocitnout. Ukazuje nám, jak důležitá je psychická podpora lidí trpících posttraumatickou poruchou, a jak dalece může ovlivnit integraci těchto lidí v zemích, kde hledají azyl.

Příběhy jako je ten o Nurim a Afře nemohou mít jednoznačně dobrý konec. Ať už se jim dostane jakékoliv péče, tito lidé již nikdy nezískají zpět to, co ztratili. Pokud je chceme pochopit, a pomoci jim překročit svůj stín, musíme číst příběhy jako ten o včelaři z Aleppa.

 

Název knihy Včelař z Aleppa
AutorChristy Lefteri
ŽánrLiteratura světová, Romány, Biografie a memoáry
  
Nakladatelství Zeď
Rok vydání2021
Počet stran384
ISBN978-80-907909-8-8
  
Nákup knihy www.knihyzed.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Zeď

Vyrůstali jsme obklopeni zdmi. Zeď byla v Berlíně, pomyslná zeď vedla kolem hranic Československa po většinu našich dětských a dospívajících let. Tyto zdi jsme společně zbourali, ale vyrostly nové – válečné, třeba ta v Sarajevu, aby byli civilní obyvatelé města chráněni před srbskými ostřelovači – a pak společenské, třeba ta, které pomáhaly na svět Miloši Zemanovi a Václavu Klausovi v době jejich prezidentských mandátů. Rozhodli jsme se, že i tuto zeď uvnitř české společnosti zboříme. Proto jsme se rozhodli vydávat knížky, stavíme z našich knížek pomyslnou zeď, která nerozděluje společnost. Snažíme se nacházet odpovědi na otázky, jak společně rozbořit zdi mezi námi.

www.knihyzed.cz

Palmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Karolína Hanzlová

"Se svobodou, knihami, květinami a měsícem, kdo by nebyl šťastný?" Oscar Wilde