Pátek, 24.5.2024
KnihyKultura

Večer a jitro

recenze knihy Večer a jitro

Jste fanoušky Kena Folletta? Hltali jste Pilíře země i následné díly Na věky věků a Ohnivý sloup? Tak to si nesmíte nechat ujít ani nejnovější spisovatelův počin nazvaný Večer a jitro. Dějově totiž této trilogii předchází, ale číst se dá i samostatně, což je skvělá zpráva pro ty, kteří proslulou ságu neznají, nebo jen hledají čtivý historický román.

V roce 997 čelí Anglie agresivním nájezdům jak ze strany Velšanů, tak i obávaných Vikingů. Ti berou vše a za sebou nechávají jen spoušť a zoufalé přeživší, kterým nezůstalo nic. Mezi takové patří i  Edgar, jeho matka a bratři. Po smrti otce živitele musí začít od nuly, Edgar navíc oplakává zavražděnou milou. Přijímají nabídku a odjíždějí do Drengova přívozu, vesnice, jíž můžeme považovat za díru světa. Kde nic, tu nic, jen hospoda a spousta protivných a zapšklých lidí. Že život není peříčko zjistí i normanská šlechtička Ragna, která se do Anglie vdává z velké lásky. Proti ní stojí mocichtivé příbuzenstvo jejího manžela, kterému se krásná a sebevědomá Ragna nezamlouvá ani za mák. Protnou se cesty Edgara a Ragny? Co všechno hrdinové prožijí? A jakou roli hraje v příběhu ctižádostivý kněz Aldred toužící po tom, aby se z jeho opatství stalo centrum vzdělanosti? Všechny tři spojuje nejen velká odhodlanost kráčet dál navzdory překážkám, ale také moderní pokrokové myšlení, které se na sklonku 10. století jen těžko toleruje. 

Večer a jitroKen Follett je zárukou toho, že pokud chcete poctivý a hutný historický román, dostanete ho. A je jedno, jakou dobu si vybral, kvalitní obsah mají jeho knihy z válečného období, i ty, které sahají až do raného středověku. V knize Večer a jitro se ocitáme na konci 10. století a vpadneme rovnýma nohama do Anglie zmítané boji. Spisovatel nechává nahlédnout do životů lidí různých společenských vrstev. Příběh je bohatý na akční děj, stáváme se svědky loupežných přepadení, znásilnění, týrání žen, zjistíme, jaké to je, když člověk může mít nad někým neomezenou moc… Ken Follett je mistrem fabulace, popisy destinací, kam zasazuje děj, stejně jako konání jeho hrdinů jsou natolik živé a věrohodné, že máte pocit, jako byste se ocitli přímo v centru dění.

Vyzdvihnout musím i hlavní postavy, které vám utkví v paměti už jen pro to, že je Follett dokáže vylíčit věrně a vtisknout jim konkrétní rysy a povahové vlastnosti. U něj je jasné, že klaďas je klaďasem a od záporáka se dobrého prostě nikdy nedočkáte, ani náhodou, ani omylem. Je proto velmi snadné oblíbit si Edgara, Ragnu i Aldreda, kteří představují to lepší. A ještě jednodušší je nenávidět ty, jenž stojí na špatné straně. Prostě u Folletta víte, na čem si s jeho hrdiny stojíte, je to sázka na jistotu.

Román Večer a Jitro by neměl uniknout všem milovníkům historických příběhů. Autor je zárukou, že se vám do rukou dostává kvalitní počin, u kterého si můžete být jistí, že vás poutavým způsobem seznámí se zajímavými obdobími dějin.

 

Název knihy Večer a jitro
AutorKen Follet
Žánrhistorický román
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2021
Počet stran760
ISBN978-80-242-7262-7
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)