Čtvrtek, 23.5.2024
KnihyKultura

Velký Gatsby

Velký GatsbyJazz, láska, peníze a neutuchající naděje. Do New Yorku přijíždí Nick Carraway, mladý muž s představou, že mu všeobecný politický a hospodářský boom dá vydělat prostřednictvím obchodování s cennými papíry. Zabydlí se v malém domku na Long Islandu v sousedství honosného sídla záhadného zbohatlíka Jaye Gatsbyho, na dohled přes záliv k sestřenici Daisy.

Právě tahle vyhlídka fascinuje Gatsbyho, který pořádá opulentní večírky plné alkoholu a sexu, jichž se ale sám neúčastní. Jeho velké peníze, velká gesta, velké naděje, „velké oči“ totiž směřují k Daisy Buchananové, k níž chová city z dob, kdy ještě zdaleka nemohl penězi plýtvat. Jenže poválečná doba, zdánlivě tepající extatickými jazzovými rytmy a vidinami lepší budoucnosti, příliš nepřeje snivým dobrodruhům.

Na audioknihu, která se hodí spíše do povinné četby, se recenze píšou špatně – jedná se už o dílo, které toho má mnoho za sebou a je také nějakým způsobem zažité. Má určitou myšlenku, která symbolizuje určitou skupinu osob, slouží k porozumění a k tomu, aby se lidé vyhnuli tomu, co se již v minulosti stalo. Bohužel se lidé asi nikdy nepoučí.

Filip Čapka namluvil právě hlavního hrdinu Nicka, který se přestěhoval do domu naproti Gatsbym, kterého často pozoruje. Bylo určitě zajímavé, že se příběh prioritně zabýval osudem někoho jiného, než samotným vypravěčem, přičemž Gatsbyho mi přišlo líto.

To, jak se zamiloval do Daisy, která mu zlomila srdce a odjela se svým mužem, a jak využívala jeho lásky, bylo neskutečné. Nebo tedy, využívala, zarmoutilo mě, jak se rozhodla. Velmi mě zamrzelo, že to muselo skončit tak, jak to skončilo.

Narátor audioknihy mluví velice pečlivě a jemně. Je mu velice dobře rozumět – už jsem párkrát četla o audioknize, kterou posluchači hodnotili jako neposlouchatelnou, jelikož vypravěč třeba mluvil moc rychle, takže to považuji za nutné zmínit.

Za každou kapitolou zazní melodie, která se krásně hodí k celkovému období, kdy se kniha odehrává a dělá tak z poslechu ještě větší zážitek. Ze zvědavosti jsem si poslechla ukázku ještě prvního vydání audioknihy, která byla nesrovnatelně odlišná a jistě bych se při poslechu Velkého Gatsbyho s hlasem Michala Jagelky nedokázala vžít tak, jako se mi to povedlo u Filipa Čapky.

Jedná se v každém případě o kvalitní poslech a já mohu říct, že má premiéra s knihou Velký Gatsby byla právě audiokniha, které propůjčil hlas Filip Čapka. A přestože nás ve škole nabádají, abychom v recenzích nedoporučovali, jinak to nepůsobí dobře, já zkrátka nemůžu jinak než vám poradit, abyste si ji poslechli.

 

{source}
[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/francis-scott-fitzgerald-velky-gatsby-cte-filip-capka-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

Anotace:

Jazz, láska, peníze a neutuchající naděje. Do New Yorku přijíždí mladý Nick Carraway s nadějí, že mu všeobecný politický a hospodářský kvas dá vydělat prostřednictvím obchodování s cennými papíry. Zabydlí se v malém domku na „Východním vejci“ Long Islandu v sousedství honosného sídla tajemného zbohatlíka Jaye Gatsbyho. Co by kamenem dohodil to má přes zátoku i k sestřence Daisy a jejímu manželovi, kteří bydlí na „Západním vejci“ – v tradiční lokalitě majetných aristokratických rodin. Právě vyhlídka přes záliv fascinuje záhadného Gatsbyho opředeného fantastickými domněnkami, který pořádá opulentní večírky, jichž se sám neúčastní. Jeho velké peníze, velká gesta, velké naděje, velké oči totiž směřují k Daisy Buchananové, k níž chová city z dob, kdy ještě zdaleka nemohl penězi plýtvat. Jenže poválečná doba, zdánlivě tepající extatickými jazzovými rytmy a vidinami lepší budoucnosti, příliš nepřeje snivým dobrodruhům.

Autor:

Francis Scott Fitzgerald (* 1896, † 1940)

Jeden z nejlepších amerických spisovatelů 20. století pocházel ze středostavovské rodiny irských přistěhovalců. Studium na Princetonské univerzitě v New Jersey ukončil roku 1917, kdy jako dobrovolník vstoupil do americké armády. Po 1. světové válce se stal reklamním textařem newyorské agentury Barron Collier. Jeho rozporuplná postava jako by svými vzestupy i pády ztělesňovala americký mýtus: úspěch prvního románu, manželství s ambiciózní, leč nevyrovnanou jižanskou kráskou Zeldou Sayrovou, život v Evropě, alkoholismus, hospitalizace ženy na marylandské klinice po diagnostikování schizofrenie, scenáristická práce v hollywoodské továrně na sny a předčasná smrt. Mluvčí generace „jazzového věku“ a představitel tzv. ztracené generace autorů (Ernest Hemingway, William Faulkner, Thomas Stearns Eliot) za svého života kromě řady povídek dokončil čtyři romány: Na prahu ráje, Krásní a prokletí, Velký Gatsby a Něžná je noc. Pátý, nedokončený román Poslední magnát byl vydán posmrtně.

 

Velký Gatsby 

 


Účinkující:

Filip Čapka (* 1974)

Pochází z herecké rodiny. Na jevišti skoro vyrostl, a proto později také vystudoval herectví na brněnské JAMU. Po jejím absolvování nastoupil do olomouckého divadla, hrál i v divadlech v Brně a Ostravě. Vyzkoušel též práci na volné noze v Praze, účinkoval na Letních shakespearovských slavnostech a později rovněž v Divadle Bez zábradlí. V roce 2004 získal cenu Thálie 2004 pro mladého činoherce do 33 let. Kromě divadla je k vidění i na televizní obrazovce (seriál Poslední sezona, dětský pořad Hřiště). Filmovou šanci dostal u Alice Nellis ve filmu Mamas & papas a v adaptaci románu Michala Viewegha Román pro muže. Od září roku 2010 je členem souboru Švandova divadla na Smíchově.

 

Název:                  Velký Gatsby
Autor:                    Francis Scott Fitzgeral
Interpret:               Filip Čapka

Délka:                   5 hodin a 34 minut

Katalogové č.:     AK015
EAN:                     8594169480152

Vydavatel:           OneHotBook

E-shop:                 stáhnout        koupit CD

  

{source} 

[[p]]
[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/francis-scott-fitzgerald-velky-gatsby-cte-filip-capka-audiokniha-onehotbook-demo&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]

{/source}

 

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesb?, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.