Pátek, 8.12.2023
KnihyKultura

Věnování

recenze knihy Věnování

Nakladatelství Motto v roce 2021 vydalo knihu Věnování z pera anglické spisovatelky Katherine Slee. Je o hledání štěstí, své vlastní životní cesty i ztrátách a nálezech.

Emily je ilustrátorkou dětských knih o holčičce Ofélii a jejím kamarádovi kačeru Terencovi. Autorkou těchto dobrodružných knížek pro děti byla její babička Catriona Robinsonová. Catriona však zemřela a Emily zůstala na celém světě úplně sama. Mladá žena to ve svém životě nemá lehké – po autonehodě v dětství, při které zemřeli její rodiče a ona sama byla těžce zraněná, se o ni starala právě babička. Spolu vytvořily tým a rodinu, jedna na druhé závisely a vzájemně se doplňovaly. Emily toho příliš nenamluví, nechává za sebe mluvit své ilustrace. Po babiččině smrti však uvízla v bublině, která ji zdánlivě chrání před okolním světem. Bublina však praskne v momentě, kdy jí byl doručen dopis s adresou. Tato adresa je prvním dílem skládačky, která ji zavede až do Francie i slunné Itálie. Najde tam spoustu příležitostí, aby našla především samu sebe.

Společníkem na cestě jí bude Tyler, její kamarád z dětství. Jenže dětství je dávno pryč a i Tyler se změnil. Emily ale neví, jestli jeho změnu vítá. Je pro ni těžko čitelný a i samotný čtenář by mohl zaváhat v tom, co si Tyler myslí.

VěnováníPříběh má ještě jednu časovou linku. Tu vypráví prostřednictvím svých deníků samotná Catriona. Čtenář se s ní seznamuje v době, kdy odjíždí natruc z rodného domu a navzdory nesouhlasu rodičů se stěhuje do Londýna. Jde si za svým snem a nevzdává se ho za žádné situace.

Obě ženy byly sympatické, ale občas z textu zaznívala lehká naivita (babička v mládí) a sebelitování (Emily). Obě však v příběhu vyzrály.

Hlavní hrdinka vás plynule provede svým smutkem a trápením. Není příliš sebevědomá, z nehody z dětství si nese handicap, který ji brání, aby byla šťastná. Přesto však Emily udělá velký posun – z nejistého ptáčátka se promění v krásnou labuť, která se nebojí promluvit.

Každá kapitola nese ptačí název. Například je tu andulka, vrabec, kakadu a další. O každém z nich pak byla v příběhu letmá zmínka. A na konci knihy je seznam všech  ptáků a jejich symbolika.

Věnování je oddechová kniha, u které nemusíte příliš přemýšlet. Text není náročný, žádnou dramatickou zápletku čtenář nenajde. Mně osobně se kniha líbila, ale určitě nebude patřit k mým favoritům. Již několik dní po přečtení jsem zapomněla jména postav. A to by se u knih nemělo stávat.

Myšlenka i zpracování tématu bylo hodně zajímavé, ocenila jsem, že Catriona schovala různé stopy v různých zemích a nechala Emily pátrat po své minulosti. Kniha udělá radost především čtenářkám už díky naznačené romantice, která se v příběhu objeví. Potěší také čtenáře, kteří nevyhledávají náročnou literaturu, ať už je důvod jakýkoliv. Je to takové ideální čtení na dlouhé podzimní a zimní večery.

 

Název knihy Věnování
AutorKatherine Slee
ŽánrSpolečenský román, Světová literatura, Román pro ženy
  
Nakladatelství MOTTO
Rok vydání2021
Počet stran312
ISBN978-80-267-2072-0
  
Nákup knihy www.albatrosmedia.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOTTO

Motto je nakladatelství s pozitivním nábojem. Vydává kvalitní českou, převážně humoristickou beletrii a romány předních českých spisovatelek (Halina Pawlowská, Ivanka Devátá , Irena Obermannová, Barbara Nesvadbová). Objevuje i nové autorky (Eva Rýznerová, Michaela Klevisová) a uvádí na trh knihy nových žánrů, například foodwritingové romány Říkal jsi, Ti amo a Oběd v Paříži, které kombinují příběhy o lásce s recepty. Významnou součástí portfolia tohoto nakladatelství jsou kvalitní detektivky severských, anglických a amerických autorů. Nejen ženám jsou pak určeny tituly z oboru populární psychologie.

www.motto.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)