Neděle, 24.9.2023
KnihyKultura

Věř v zázraky a budeš žít

Tom Fox - Dominusrecenze knihy
Tom Fox – Dominus

Milujete knihy, které vás chytnou od první stránky a odmítnou vás pustit do té doby, dokud je nedočtete do konce? Tato kniha splní vaše přání a přinese vám neskutečně strhující příběh naplněný konspiracemi, ale také detektivními zápletkami.

Kniha, kterou bych vám ráda prostřednictvím této recenze představila, vyšla v originále (Dominus) v roce 2015. U nás vyšla v roce 2016 v Knižním klubu a jedná se o první díl stejnojmenné série. A za sebe mohu říci, že už se těším na ten následující.

Při výběru titulu mě velice zaujala obálka, na níž můžeme vidět katedrálu svatého Petra a nad touto dominantou září andělská křídla. Již tento výjev slibuje neobyčejné čtení. Dlouho jsem se obávala toho, že se autor bude zabývat papežem, jeho životopisem a pobožností věřících. Byla jsem však na omylu. V tomto omylu mě ještě více utvrzoval i sám název, ale co ten podtitul? V tu chvíli zablikala světýlka dobré volby a já po knize sáhla.

„Ale v této chvíli se tělo pohupovalo osamoceně v řece, obličej skrytý v kalných vodách. Vražda, jež připravila tohoto muže o život, byla věcí minulosti, řetězy kolem jeho kotníků nebyly dost těžké na to, aby tělo potopily, jak doufal jeho vrah.“ (s. 17)

Co se týče samotného příběhu, již od samotného počátku byl nesmírně čtivý a napínavý. Autora bych si troufla přirovnat k Danu Brownovi (pokud máte rádi tohoto autora, knihu si určitě přečtěte), jenž se ve svých dílech také zabývá různými náboženstvími a hrozbami pro obyvatelstvo. Na samém počátku vám kniha možná bude připadat trošku hektická, protože se odehrává hned na několika místech. Občas se v rámci jedné kapitoly objeví přesun z jednoho místa na druhé, ale tyto přechody jsou patřičně označeny a tudíž vás to až tak nepřekvapí. Zároveň se pomalinku posouváme v čase a sledujeme osudy hned několika lidí.

„Konečně se šéfovy oči zvedly a zavrtaly se přímo do Umbertových. Jejich odstín se měnil od modré k oříškové, ale nikdy se mu nepodařilo dívat se přímo do nich dost dlouho na to, aby se mohl spokojit s konečným určením. Navzdory létům služby a krvi, jíž si běžně třísnil ruce…“ (s. 54)

Ač je kniha kompozičně složitější, protože se setkáváme jak s chronologií a retrospektivou, tak i s paralelami, nemusíte se bát, že byste se v textu ztráceli. Jak jsem již několikrát podotkla, příběh je tak bravurně zpracován, že na sebe vše navazuje a jeden okamžik vysvětluje ten druhý.

„Ohledně identity muže, jehož velitel švýcarské gardy zahlédl na videozáznamech ze včerejší mše, pochybnosti nebyly. Ale jistota této identity provokovala téměř nekonečnou sérii nových neznámých.“ (s. 139)

Příběh je vcelku rozsáhlý, zahrnuje 384 stran. Dílo má tři části rozdělené do 80 kapitol a připočítat musíme i poděkování. Ale ač je takto rozsáhlý, nepovšimnete si téměř žádné chyby, ani pravopisné, ani stylistické. Překladatelka se se svou prací poprala velice dobře a každé slovo do děje úžasně zapadá.

V příběhu se objevuje spousta akce, chvilkami vám bude tuhnout krev v žilách. Autor dokázal skvěle stupňovat napětí pomocí krátkých vět. Často jsme si tohoto napětí mohli povšimnout nejen z popisů jednotlivých situací, ale také z dialogů jednotlivých postav. Rozmluvami postav toto napětí většinou gradovalo. Celé dílo je vyprávěno v objektivní er-formě, ale objevuje se velké množství dialogů.

„Vysvětli. Je to ten muž ze Svatého Petra?“ (s. 194)

Postavy v knize jsou voleny velice dobře. Zastoupení zde našly jak ty kladné, tak i záporné. Kdo jiný by mohl konat zázraky nebo kout vražedné pikle? Abych se přiznala, téměř všechny postavy jsem si nesmírně oblíbila a ani mi nevadilo, že ten je vyložený „záporňák“ a onen zase neskutečný „klaďas“.

Prostředí je vybráno vskutku zajímavé. O Vatikánu jsem si dlouho žádnou knihu nepřečetla a jsem ráda, že se mi do ruky dostala právě tato, která až tak neřeší problematiku církve a víry, ale spíše se zaměřuje na psychologii lidí. V příběhu se objevuje také tematika zdravotnictví, bez ní by příběh asi ani nevznikl, ale o tom se přesvědčíte sami, až si knihu otevřete a začtete se.

„Zdálo se, že gardista o jejich informaci několik minut mlčky uvažuje, ale pak mu obličej ztvrdl. Tohle nebyla jeho práce. Tihle dva byli vetřelci; protokol mluvil jasně.“ (s. 300)

Můj osobní názor je velice pozitivní. Troufnu si tvrdit, že Tom Fox je zajímavou konkurencí pro Dana Browna, kterého mám moc ráda. Se zpracováním jsem byla nesmírně spokojená. Kniha mě zaujala svým formátem A5, takže se mi všude vešla a není těžká. Obálka mě neustále fascinovala a fascinuje, musím si ji stále dokola prohlížet, protože je svým způsobem tajemná. Až dnes, pár dní po tom, co jsem knihu dočetla, jsem si všimla, proč jsem jí byla tak zaujatá… Ono je na ní tajné poselství, když dáte knihu naproti světlu, objeví se vám latinský text.

„Catarina vyslovila poslední slova s ohněm v hlase, hruď se jí prudce dmula. Zamračeně zírala na papeže, z každého jejího rysu čišela nenávist. A pak, po chvíli, v jakési téměř bleskové proměně, se opět začala ovládat.“ (s. 342)

Příběh mě zaujal také svou kompoziční stránkou. Přeci jen jsem si říkala, když jsem viděla to rozdělení kapitol na podkapitoly, že to bude asi hodně zajímavá a náročná kniha. Byla jsem však velice mile překvapena, protože tomu tak vůbec nebylo. Nesmírně jsem si užívala každé slovo a dovolím si říci, že tato kniha je pro mě jedním z nejlepších thrillerů, který jsem dosud četla. Když k tomuto přidám i skvělé grafické zpracování, řádky vám budou utíkat před očima téměř samy. Knihu tentokrát hodnotím úžasnými 100 % a těším se na další díl.

Dílo bych ráda doporučila všem, kteří si rádi přečtou napínavou knihu s detektivními zápletkami a troškou mysteriální atmosféry.

Hodnocení:  100 %  

 Tom Fox - Dominus

 

Anotace:

Svatopetrská bazilika ve Vatikánu je naplněna k prasknutí, papež Řehoř XVII. slouží mši. Zničehonic do chrámu vstoupí zahalený mladík a nebojácně zamíří přímo k oltáři. Promluví k papeži, jenž je upoután na invalidní vozík, a ten – vstane. Zázrak?

Následují další neuvěřitelné události, Vatikán je však odmítá komentovat. Stejně jako násilná úmrtí těch, kteří veřejně tvrdili, že vše dokážou vysvětlit. Řím začne propadat panice. Jde o nové zjevení Krista? Nebo o snahu zdiskreditovat církev? A kdo je onen neznámý?

Inovativní zápletka, divoké tempo a překvapivé vyústění – DOMINUS je konspirační thriller pro všechny milovníky mysteriózních příběhů ve stylu Dana Browna či Simona Toynea.

 


Tom Fox - DominusNázev knihy:         DOMINUS
Autor:                      Tom Fox

Nakladatelství:      Knižní klub
Rok vydání:           2016
Počet stran:           384

ISBN:                       978-80-242-5226-1
EAN:                        9788024252261

Vazba:                     Vázáno
Formát:                    132 x 207 mm

E-shop:                   https://www.BUX.cz

Databáze knih:      www.databazeknih.cz
 
  

 

Knižní klubKnižní klub – na českém trhu již tradiční značka je také nejstarší nakladatelskou značku EMG. Nabízí především českou literaturu, detektivky, krimi, thrillery, militarie, historické romány a dětskou literaturu. Ke kmenovým autorům KK patří např. Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Ken Follett, Robin Cook či Philipp Vandenberg. V edici Záhady vychází např. Erich von Däniken.

                    EMG

Euromedia Group, k. s., (dále jen EMG) patří mezi nejsilnější a největší firmy podnikající v rámci knižního trhu v České republice. Vlastní nakladatelské značky Knižní klub (od r. 1992), Odeon (od r. 1999), Ikar (od r. 2000), Universum (od r. 2000) a YOLI (od r. 2014). Jednotlivé nakladatelské značky EMG svým zaměřením usnadňují čtenáři orientaci. Majitelem EMG je společnost Arraviet, s.r.o.

Autorčin blog

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)