Čtvrtek, 23.5.2024
KnihyKultura

Týden plný zábavy

recenze knihy Veselý týden – Obrázkové čtení

„JMENUJI SE ADÉLKA A BUDU VÁM VYPRÁVĚT, CO DĚLÁM BĚHĚM CELÉHO TÝDNE. NÁZVY DNŮ SE MI SICE JEŠTĚ TROŠKU PLETOU. ALE TO SE BRZY ZMĚNÍ. POVÍM VÁM, CO DĚLÁM NEJRADĚJI, JAKÁ JSOU MÁ PŘÁNÍ A CO MĚ BAVÍ. KAŽDÝ MÁ PŘECE NĚJAKÉ PŘÁNÍ. LÍBÍ SE MI, KDYŽ SE LIDÉ SMĚJÍ. CELÝ TÝDEN BÝVÁ VESELO.”

Dnes tu pro vás mám tip na čtení s obrázky pro předškoláky nebo pro malé začínající čtenáře v první třídě. Kniha se jmenuje Veselý týden a je určena dětem, které se pomalu chystají učit se číst, čemuž by jim měl napomoci text doplněný obrázky, které nahrazují jednotlivá slova ve vyprávění.

V knize na vás čeká příběh Adélky, která chodí do mateřské školy a provede vás jedním svým týdnem. Není to však pouhý příběh o běžných každodenních činnostech během jednotlivých dnů, je to zároveň seznámení se s dny v týdnu, jak jdou za sebou a také s jednotlivými částmi dne, kdy děti dostanou představu o hlavních úsecích dne, a co se v tu dobu často odehrává. V pondělí začínáme s Adélkou ránem, v úterý se přesuneme do dopoledne, ve středu nahlédneme do času oběda, tedy poledne, čtvrtek je věnován době odpoledne a v pátek se dovíme, co dělá Adélka večer, a pak přijde víkend a my se s Adélkou vypravíme na pouť a neděle je věnována společenským hrám. Zároveň můžeme sledovat i proměnlivé počasí. Zkrátka tato celkem útlá knížečka je nabitá informacemi z všedních dní a hravou formou je přiblíží dětem.

Na začátku knihy je krátké představení Adélky, pak následuje rozcvička po jednotlivých dnech, kde rytmické říkanky provází text napovídající pohybový doprovod pro jednoduché protažení. Pak již následují jednotlivé dny v týdnu vždy s krátkým příběhem. V textu, který je psán velkými tiskacími písmeny, jsou některá slova nahrazena obrázky, aby děti mohly text „číst“ s vámi. Za každým dnem je pak jedna stránka věnována krátké říkance, či básničce. Některé slouží k rozcvičce jiné si můžete zazpívat na melodie známých písniček, kdy v závorce je uvedeno, ze které písničky máte použít melodii. Na konci pak naleznete jednoduché, zábavné, ale i poučné úkoly pro děti, jeden na každý den, kdy si procvičí například barvy, počítání, co k sobě patří a podobně.

„V SOBOTU A V NEDĚLI
(na melodii Kočičí bratři)

V SOBOTU A V NEDĚLI, NEMUSÍME CHVÁTAT,
ZŮSTANEME V POSTELI, NEŽ PŘILETÍ NÁPAD.

CELÝ DEN SI HRAJEME PODLE NAŠICH PŘÁNÍ,
POČKÁME SI, DOKUD NÁS NEPŘEMŮŽE SPANÍ.“

Veselý týden – Obrázkové čteníVelmi se mi líbí, že ačkoliv se jedná o krátké příběhy, dozvíme se, co se ve které části dne obvykle odehrává, a to nejen co dělá Adélka, ale co dělají maminka či tatínek. Děti se nejen seznamují s denními činnostmi, ale zároveň si rozšiřují i slovní zásobu. Řekla bych, že z knihy je patrné, že autorka je zároveň paní učitelkou v mateřské škole, a to jak z tematického zpracování, tak i ze způsobu volených slov a jednodušších vět, které jsou pro děti srozumitelné.

Vše doprovázejí milé a přátelské ilustrace Kateřiny Konvalinové, které jsou krásně pestrobarevné a dětem se jistě budou líbit. Zároveň jsou jednoduché a jasné, takže děti poznají, co je na obrázku.

Knihu jsme četly spolu s šestiletou dcerou, která již dokáže číst velká tiskací písmena, takže spoustu slov si v knize přečetla již sama. Moc se jí líbily především říkanky doplněné pohybovými aktivitami, ale ráda si zazpívala také písničky. Závěrečné úkoly pro ni byly již jednodušší, ale také je s chutí vyřešila.

Jedinou připomínku, kterou bych měla, je to, že by bylo moc fajn, kdyby vznikl podobný příběh i pro kluky, v němž by jako hlavní aktér vystupoval třeba Adámek, určitě by kniha našla také řadu zvídavých klučičích čtenářů.

Knihu bych doporučila všem malým zvídavým předškoláčkům i prvňáčkům, kteří v ní najdou nejen zábavu, ale i poučení. A jelikož se pomalu blíží Vánoce, knížka by mohla být pěkným dárkem pod stromeček.

Moje hodnocení je 100 %.

 

Název knihy Veselý týden – Obrázkové čtení
AutorLadislava Horová
Žánrpro děti, obrázkové čtení
  
Nakladatelství Bambook
Rok vydání2021
Počet stran56
ISBN978-80-271-3384-0
  
Nákup knihy www.bambook.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Bambook

Knihy s logem Grada vycházejí v České republice již od roku 1991. Nabídka společnosti pokrývá široké spektrum odborné literatury z nejrůznějších oblastí lidské činnosti. Vydává např. tituly s právní tematikou, ekonomické, z oblasti financí a účetnictví, psychologické, zdravotnické, s počítačovou tematikou, o architektuře a stavebnictví atd.

Značka Bambook je určena všem dětským čtenářům. Nabídkou dětských knížek provází její maskot, pandí kluk Bambook, který seznamuje děti se světem čtení a příběhů.

www.bambook.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)