Čtvrtek, 18.7.2024
KnihyKultura

Vesnice

recenze knihy Vesnice

„…zpozorovala přikrčenou postavu.
Mužskou.
S kšiltovkou na hlavě a slunečními brýlemi posazenými na nose.
Zaostřila zrak, mozek jí pracoval na plné obrátky, a v několika následujících vteřinách rozpoznal i béžové plátěné kraťasy, které měl ten muž na sobě.
Laura cítila, jak jí tuhne krev v žilách a srdce divoce buší.“

V roce 2021 napsala autorka Kristýna Trpková knihu Stvůra, kterou jsem, přiznávám, nečetla. Ale po přečtení Vesnice, která vyšla letos vím, že to rozhodně co nejdříve napravím, protože autorka umí psát, ví, jak postavit příběh, aby byl napínavý, aby vás vyprávění strhlo do víru a vy nevěděli, kde je začátek a kde konec, dokud nedojdete k závěru.

Jak už můžete tušit hned od startu, vůbec nevadí, že předchozí autorčiny knížky nemáte přečteny. Ač se hlavní vyšetřovatelská dvojice objevuje již podruhé, tak o nic nepřijdete, protože v tomto příběhu je vše vysvětleno a mě vlastně ani nedošlo, že bych měla mít přečteno i jinou knížku. Takže se vůbec ničeho nebojte a vzhůru do Vesnice

V jedné malé vesnici, kde se všichni navzájem znají, zmizí tři malí chlapci. Ne hned za sebou, ale v rozdílu několika let, ovšem spousta indicií nasvědčuje tomu, že za tím stojí jen jeden jediný člověk. Ale kdo? Po několika letech, a po deštivých dnech, je objevena na poli kostra. A v tu chvíli vstupují na scénu Laura s Adamem, dva mladí vyšetřovatelé, kteří se pustí do vyšetřování, které prvně nevedli, protože byli moc mladí, ale věří, že jejich nový vhled pomůže rodinám obětí je najít. Jenže když nejsou žádné indicie a stopy, tak se cokoliv vyšetřuje těžko – neřkuli nemožně…

„Dobrej nápad. Dám si havaj.“
Adamův obličej se stáhl do znechucené grimasy. „Panebože, to snad ne… Už zas?“
„Pořád nechápu, co se ti nezdá. Je to pizza jako každá jiná.“
„Ne,“ namítl rázně Adam, „je to ananas na šunce. Teplej ananas na šunce. Je to zvrhlý a nechutný.“
Linhartová se mu zpříma zahleděla do modrých očí a teatrálně přitom zamlaskala. „Ne, je to výborný.“
Beneš nechápavě kroutil hlavou ze strany na stranu, jako by nevěřil vlastním uším, a zíral na ni jako na zjevení. „Jsi monstrum.“

VesniceVesnice je skvělé čtení, které mne bavilo od samotného začátku. Tušila jsem, že to bude dobré, ale že až tak… Není tady nic špatně, autorka zvládla všechno naprosto dobře vymyslet, zpracovat, vymyslela úžasné charaktery postav, stvořila prostředí, kde se budete rádi pohybovat společně s postavami. Na správných místech přidala trochu ponuré atmosféry, na jiných zase správnou romantickou linku, aby odlehčila celou situaci, ale přitom ponechala vše v očekávání, jakým směrem se bude příběh dále vyvíjet.

Jsem nejen potěšena, ale také velmi překvapena, co za příběh se skrývá na stránkách Vesnice. Na takové vyprávění jsem zvyklá od zahraničních autorů, ale že i český autor napíše knihu, která se týká nějakého vyšetřování, a já na tom budu závislá, dokud nedočtu celou knihu, to jsem neočekávala. Příjemně se to čte, je to napínavé, ale přesto jsem tam našla jednu věc, která mi vadí, a to vyřešení samotného případu, protože to takto dle mého názoru skončit nemělo, prostě ne! S tím se nesmířím, ale věřím, že mnoho z vás se s tím srovnají, takže je to čtenář od čtenáře.

Vřele doporučuji, pusťte se do čtení!

Hodnocení: 95 %

 

Název knihy Vesnice
AutorKristýna Trpková
ŽánrDetektivky, krimi, literatura česká
  
Nakladatelství Kalibr
Rok vydání2022
Počet stran288
ISBN978-80-242-7980-0
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Kalibr

Nakladatelská značka Kalibr se zaměřuje na vydávání detektivek, napínavých thrillerů, severského krimi a dalších žánrů, v nichž není nouze o prolitou krev.

Ke kmenovým autorům patří např. Gillian Flynnová, Angela Marsonsová, Harlan Coben, John Grisham, Agatha Christie, Dick Francis, Frederick Forsyth, Louise Pennyová, Stefan Ahnhem, Daniel Cole nebo Tess Gerritsenová.

www.kalibr-knihy.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Darina Krejčí

Jsem vášnivá knihomolka a máma na plný úvazek. (osobní blog)