Úterý, 5.12.2023
KnihyKultura

Víkend s Miriam

recenze knihy Víkend s Miriam

Miriam a Rostislav. Patří k sobě, nebo ne? Jak to s jejich vztahem vlastně je? Miriam je krásná herečka. Excentrická, bohémská a neskutečně chaotická. Vysokoškolský pedagog Rostislav je její pravý opak. Stojí nohama na zemi a nejvíc ho zajímá práce, do níž je ponořen až po uši. Život mu prokluzuje mezi prsty, hodně pozdě zjistí, co pro něj Miriam vlastně znamenala.

Víkend s MiriamVíkend s Miriam se z převážné části odehrává za totality. Rostislav vzpomíná na osudovou ženu, s níž ho pojilo pouto přátelství, které se bál překročit. Miriam přežila dva manžely, a byť ji okolí má za potvoru, která svým mužům do hrobu určitě pomohla, opak je pravdou. Rostislav na to přichází při zpětném promítání důležitých chvil, které prožil, a jež ho s Miriam spojují.

Z převážné části se děj poměrně krátkého, leč citově hutného příběhu odehrává za vlády komunismu, v době, kdy se za kulturou chodilo domů. Bytové divadlo nebo tajné rozmnožování zakázané literatury, emigrace umělců, to vše dotváří kolorit tehdejších časů. Dějová linka Miriam a Rostislava se střídá s pohledem do velmi osobní zóny spisovatelky, v níž dává čtenáři nahlédnout do svého života poznamenaného nemocí. I když těchto zápisků není moc, zasáhly mě asi nejvíc z celého díla.

Co se hlavních hrdinů týče, nejsou příliš čitelní, jen velmi těžko jsem jim rozuměla. Bohémská Miriam na mě působila vyzývavě a trochu lacině, Rostislav zase jako někdo, koho je třeba do všeho popostrčit. Tím, že je vyprávění pojato ich-formou z pohledu Rostislava, takže Miriam vnímáme jen zprostředkovaně, máme pohled jen z jedné strany. Celkově příběh vyznívá zvláštně a tak trochu beznadějně, stejně jako šeď let sedmdesátých, kam je převážná část děje zasazena.

Víkend s Miriam je bohužel posledním literárním setkáním se spisovatelkou Martou Davouze, která letos podlehla zákeřné nemoci. Stejně jako v předchozích dílech i tady máme možnost prožít zajímavý a neotřelý příběh a vychutnat si styl, jímž autorka proslula. Nejedná se o žádnou labutí píseň, protože když otevřeme kteroukoliv z knih Marty Davouze, vždy se bude jednat o příjemně strávené chvíle u noblesního čtení, v němž prim hraje kultivovaný projev a brilantní čeština.

 

Název knihy Víkend s Miriam
AutorMarta Davouze
ŽánrRomány, romány pro ženy
  
Nakladatelství Mladá fronta
Rok vydání2018
Počet stran144
ISBN978-80-204-4946-7
  
Nákup knihy www.kniha.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Mladá fronta

Divize Knihy vydavatelství Mladá fronta je v současné době nejstarším kontinuálně fungujícím vydavatelem knih v České republice. Na knižním trhu působíme od roku 1945. U odborníků patříme mezi respektované značky a mezi čtenáři jsme oblíbení díky vhodné volbě zajímavých titulů.

Věnujeme pozornost zejména překladové beletrii, která tvoří asi třetinu knižních titulů, populárně-naučné literatuře, literatuře faktu a knihám pro děti a mládež. Vydáváme však i literaturu z oblasti sci-fi a fantasy, cestopisy a historické romány nebo obrazové publikace encyklopedického charakteru.

Na trh ročně uvedeme kolem 200 nových knih. Knižní tituly najdete nejen v tradičních knižních edicích, ale i v dalších zajímavých mimoedičních projektech. Stálé oblibě se těší tituly domácích i zahraničních autorů, z nichž se mnozí dočkali prestižních ocenění.

www.kniha.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)