Pondělí, 27.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Mladá léta anglické panovnice

recenze knihy Viktorie

O královně Viktorii byla sepsána již velká řada odborných i populárně naučných publikací, stejně jako beletrizovaných románů, které vycházejí z notoricky známých historických faktů. Pokud tuto panovnici máte v oblibě a některé knihy jste již četli, nebude pro vás Viktorie z pera Daisy Goodwinové žádným překvapením, co se nových informací týče. Autorka v knize mapuje poměrně krátký úsek Viktoriina života, od chvíle, kdy se stala anglickou královnou, až po zásnuby s bratrancem Albertem. Jaká byla mladá panovnice? A kdo byl její spřízněnou duší?

Viktorie (IKAR)Jen měsíc poté, co oslavila osmnácté narozeniny, nastoupila Viktorie na anglický královský trůn. Nezralá dívka bez zkušeností má za zády přespříliš ochranitelskou matku a jejího nepříjemného společníka Johna Conroye, který si brousí zuby na to, že se stane královniným rádcem a v podstatě bude vládnout místo ní. Ale Viktorie je odhodlaná dělat čest jménu, které si zvolila, a vládnout v souladu se svým svědomím a láskou k vlasti. Hlavním poradcem se stává její sekretář lord Melbourne, k němuž královna vzplane sympatiemi, jež nemají daleko k zamilování. Do některých věcí se panovnice žene s horkou hlavou a s vrtochy mládí, je třeba najít zlatý střed a předejít tak třenicím mezi Viktorií, jejími poddanými i rivaly, kteří neustále usilují o trůn a mají pocit, že tak mladé děvče vládnout nemůže

Autorka své dílo psala souběžně se scénářem ke stejnojmennému seriálu, jenž běžel i u nás. Opírá se o deníkové záznamy královny Viktorie, stejně jako o své vlastní znalosti daných reálií. Daisy Goodwinová proslula historickými romány, které jsou velmi čtivé a zároveň mají výpovědní hodnotu. Má smysl pro detail, dokáže popsat královskou tabuli i vzor na tapetě tak, že máte pocit, jako byste se ocitli přímo v kulisách příběhu.

Viktorii poznáváme jako mladou dívku. Zatímco dnes by studovala, trávila volné chvíle s kamarádkami a na Facebooku, ve své době musela urychleně dospět a vládnout celé Anglii. To je na panáka, souhlasíte? I když měla své nálady a vrtochy, jaké jsou u teenagera téměř povinné, náležitosti spojené s korunou zvládla s grácií, což z ní učinilo jednu z nejoblíbenějších postav anglických dějin. Daisy Goodwinová ji popisuje s pochopením, a podařilo se jí vystihnout křehký vnitřní svět dívky, která musí prorazit v mužském prostředí ještě dřív, než dozraje v ženu. Autorka se také zaměřuje na vzájemné vazby mezi postavami, zejména na komplikovaný vztah Viktorie s matkou, nebo až příliš těsnou vazbu mezi ní a lordem Melbournem. Námluvy zasmušilého Alberta, který si se svou budoucí ženou zpočátku do oka nepadl, jsou pak třešničkou na dortu.

Viktorie se s námi loučí v okamžiku, kdy požádala Alberta o ruku. (Ano, i tohle musela jako panovnice udělat). A jak to bylo s Viktorií dál? To se z tohoto románu už nedozvíte, snad Daisy Goodwinová na její osudy ještě naváže. V každém případě román Viktorie potěší všechny příznivce příběhů, jejichž hrdinové bývali lidé z masa a kostí a díky osudu se zapsali do historie.

 

Název knihy Viktorie
AutorDaisyGoodwinová
Žánrhistorický román
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2019
Počet stran384
ISBN978-80-249-4027-4
  
Nákup knihy www.ikar.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)