Středa, 7.6.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Vlaštovčí kopec

Del, Rae Lynn, Cornelie a Swallow Hill, neboli Vlaštovčí kopec. Tři lidé, jedno místo, jehož poetický název neskrývá idylické místo k relaxaci, ale pořádně drsný pracovní tábor na zpracování pryskyřice. Píší se třicátá léta dvacátého století, svět bojuje s krizí a kdo má práci, byť těžkou, je král. Dá se to říct i o dělnících z Vlaštovčího kopce, kteří pracují od nevidím do nevidím, nemají skoro žádné výdělky a v jejich nuzných domcích by se i krysy bály bydlet? 

Pro Dela je namáhavá práce jediným východiskem z nemilé situace, do které zabředl díky své slabosti pro ženy. Rae Lynn se snaží uniknout před démony minulosti a Cornelie? Ta podléhá despotickému manželovi, jenž ji považuje za svůj majetek. Swallow Hill nedá nikomu nic zadarmo, všichni tři si sáhnou až na dno svých sil.

Vlaštovčí kopec - recenzeVlaštovčí kopec je pátým knižním počinem Donny Everhartové, u nás však zatím prvním. Její  doménou je jižanská tématika, kterou předkládá ve čtivé podobě. Ve svém románu popisuje těžký život dělníků, sonduje mezilidské vztahy, zejména ty, jež se dotýkají rasových rozdílů a soustřeďuje se také na postavení ženy v tehdejší společnosti.

Příběh je protkán emocemi, jsme svědky toho, jak se hrdinové sžívají s prostředím i s těžkou prací. Autorka píše vemlouvavě, do děje vtáhne a jen tak nepustí. Popisy jsou autentické a umocňují představivost, děj se odvíjí jako film. Nehostinné prostředí pracovního tábora si dokážete snadno představit i s všudypřítomnou lepkavou špínou, prachem i tísnivou náladou, jež v něm panuje.

Co je člověk schopen zvládnout, než si sáhne na dno svých sil? Na to zkuste najít odpověď spolu s trojicí postav tohoto emotivního románu. Někteří čtenáři mu vyčítají konec, který sklouzává do vod romantické literatury a odklání se od původního těžkého tématu. Jak moc je „růžový“ musí posoudit každý sám, já říkám jedno – hrdinové si ho za muka, která v táboře museli vytrpět, zaslouží.

Vlaštovčí kopec je pravou volbou, pokud hledáte sugestivní, syrový a zároveň citový román, který má silnou výpovědní hodnotu.

 

Název knihy Vlaštovčí kopec
AutorDonna Everhartová
Žánrhistorický román
  
Nakladatelství Jota
Rok vydání2022
Počet stran432
ISBN978-80-7689-006-0
  
Nákup knihy www.jota.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz

 

Jota


Brněnské Nakladatelství JOTA, které letos slaví 33 let, vydalo během svého působení na českém knižním trhu přes 3 000 titulů v 8 milionech výtiscích, každoročně k nim přidává kolem 80 nových knih českých i zahraničních autorů.

Z mnoha edic – beletrie, literatura faktu a military, cestopisy, turistické průvodce, populárně naučná, pro děti a mládež a další – si vybere opravdu každý. Jednoznačně nejpestřejší výběr najdete mezi kvalitní beletrií – pestrou produkci zavedených i začínajících českých autorů a cenami ověnčené překlady. Výjimečné knihy najdete také v edici Populárně naučná literatura, velkému zájmu čtenářů se těší především tituly z oblasti zdravého životního stylu.

Nakladatelství JOTA vlastní exkluzivní licenci na překlady nejlépe hodnocených britských turistických průvodců Rough Guides a Bradt, do dnešní doby v češtině v této řadě vyšly průvodce do více než 130 zemí a regionů světa a získaly také mnohá ocenění na cestovatelských festivalech. V edici Cestopisy najdete knihy legendárních českých cestovatelů jako duo Hanzelka–Zikmund, Miloslav Stingl nebo Richard Konkolski, i knihy začínajících autorů.

www.jota.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)