Vlaštovka v bublině

recenze knihy Vlaštovka v bublině

Píše se rok 2045. Bára, kterou můžete znát z autorčiny prvotiny Losos v kaluži, leží v nemocnici. Už dávno není mladou dívkou, ale zralou ženou. Díky progresivní nemoci zapomíná kým je, mizí její vzpomínky na minulost i rodinu. To, že ji má, Báře připomínají návštěvy syna a dcery, kteří za ní do nemocnice chodí. Zatímco Michal je spíše pasivní a neprůbojný, Magda už stačila prodat matčin byt a majetek. Jenže Bára se díky novému léku začíná vracet do života. Sílící mysl odhaluje další zasunuté vzpomínky, žena si vybavuje, že byla kdysi šťastně vdaná. Co se s jejím mužem stalo? A co se stalo s jejich manželstvím?

Vůbec nevadí, pokud jste nečetli knihu Losos v kaluži, kde se Bára objevuje poprvé, Vlaštovku v bublině lze pojmout jako volné pokračování, stejně jako samostatný příběh. Zajímavým prvkem je využití budoucnosti jako časového úseku, v němž se děj odehrává. Rok 2045. Není tak vzdálený od současnosti, ale přece jen teď ještě vůbec netušíme, co na nás bude za pětadvacet let čekat. 

Vlaštovka v bublině - obálka knihyMarkéta Lukášková si s budoucností opravdu vyhrála a promyslela ji do nejmenších detailů, z nichž někdy i mrazí. Například káva, bez níž mnozí nedokážou existovat. Podle knížky by mohla být vzácnou pochutinou, již si dopřejete už jen na Vánoce, a to už tak trochu děsí. Bavilo mě sledovat nový svět se všemi ultramoderními vymoženostmi. Komunikace bez telefonního přístroje v ruce? Samozřejmost. Online adopce dětí? Normálka. Autorka vás vezme na fascinující výpravu do budoucnosti, která připomíná slohovky žáků narozených v sedmdesátých letech na téma život v roce 2000. Jaká bude za oněch dvacet let realita, to si ještě počkáme, ale do Bářina příběhu se můžete ponořit hned. Reálie totiž nejsou úplně podstatné, to důležité se skrývá uvnitř příběhu. Vztahy. Rodinné, milostné, přátelské. A je jedno, v kterém historickém období žijete, pořád jsou stejně důležité, což si uvědomí Bára i její děti, zejména Magda, která stejně jako její bratr projde velkou proměnou.

Děj se střídavě odehrává v minulosti (pro nás současná doba), kdy sledujeme Báru jako čerstvou novomanželku, a v roce 2045, což je v románu aktuální současnost. Zní to trochu zmateně, ale v podstatě při čtení hledíte do budoucnosti, což vyznívá trochu jako sci-fi, je to mírně děsivé ale zároveň fascinující a příběhu to dodává nový rozměr. Možná se stejně jako já přistihnete, že nad vykreslením budoucna Markétou Lukáškovou přemýšlíte.

Vlaštovka v bublině je pro mě prvním setkáním s autorkou, kterou považuji za svěží vítr ve vodách české literatury. Její styl psaní je přirozený a blízký mladým čtenářům, protože hojně využívá obecnou a hovorovou češtinu. Zároveň své hrdinky nechává řešit problémy, s nimiž se potýkáme i v reálném životě, takže jsou čtenářům blízké.

 

Název knihy Vlaštovka v bublině
AutorMarkéta Lukášková
Žánrromán
  
Nakladatelství MOTTO
Rok vydání2020
Počet stran336
ISBN978-80-267-1783-6
  
Nákup knihy www.motto.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MOTTO

Motto je nakladatelství s pozitivním nábojem. Vydává kvalitní českou, převážně humoristickou beletrii a romány předních českých spisovatelek (Halina Pawlowská, Ivanka Devátá , Irena Obermannová, Barbara Nesvadbová). Objevuje i nové autorky (Eva Rýznerová, Michaela Klevisová) a uvádí na trh knihy nových žánrů, například foodwritingové romány Říkal jsi, Ti amo a Oběd v Paříži, které kombinují příběhy o lásce s recepty. Významnou součástí portfolia tohoto nakladatelství jsou kvalitní detektivky severských, anglických a amerických autorů. Nejen ženám jsou pak určeny tituly z oboru populární psychologie.

www.motto.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)