Neděle, 3.12.2023
KnihyKultura

Až na samé dno

recenze knihy Volný pád

„To je kvůli tobě!“ V Lucasových rozšířených očích se zaleskly slzy. „Kvůli všem těm lidem, co jsi vyhodil, kvůli tomu, jak tě všichni ve městě nenávidí!“

Nick nevěděl, co na to říct.“

Kniha Volný pád od amerického spisovatele Josepha Findera se pro mě stala napínavou jízdou. Možná si při pohledu na knihu řeknete, zda není na thriller až moc objemná, že přes šest set stran mívají spíše historické romány, ale rozhodně se nenechte odradit. Po celou dobu čtení mi na mysl nepřišlo, že příběh mohl autor zkrátit. Vše v knize má své místo a napětí autor udržuje střídáním kapitol z pohledu jednotlivých postav a v neposlední řadě vypjatými situacemi a skvělou zápletkou.

Nick Conover, hlavní hrdina, a také postava, které toho autor na její bedra naložil tolik, že jsem si říkala, jak to ještě může zvládnout. Nick před rokem přišel o manželku, a zdá se, že nyní ztrácí i svého syna Lucase, a vypadá to, že v ohrožení je i jeho pozice ve firmě, z níž uplynulých letech musel propustit polovinu zaměstnanců, což v maloměstě znamená, že si zadělal na pořádný problém, jelikož pomalu není rodina, jíž by se to nedotklo. Svým jednáním si vysloužil přezdívku Řezník, a to netuší, že se jeho život může ještě více zkomplikovat. Se svými dětmi žije v hlídané rezidenční čtvrti, jenže se tam vůbec necítí v bezpečí, a to kvůli několika vniknutím do jeho domu. Poté, co se situace vyhrotí a on přijde o dalšího člena své rodiny, je odhodlán bránit své děti za každou cenu. Co se stane, když překročíte hranici a dojde ke zločinu? Co když zároveň cítíte, že ztrácíte pozici ve firmě, na níž vám záleží? Co když se nemůžete vzpamatovat z velké životní ztráty a zapomínáte na ty, kteří vás potřebují? Co když si do svého života vpustíte osobu, o níž skoro nic nevíte? Řeknu vám jedno, tohle vše povede k volnému pádu. Dokáže se však Nick zvednout ze dna? Čeká vás opravdu napínavý příběh plný zvratů a životních překážek.

„Každý jedno tvý rozhodnutí se týká i mě,“ řekl Eddie. „A já hlasuju proti. Takže nic dělat nebudeš. Co se stalo, nejde odestát. Na to už je teď kruci pozdě.“

Kniha mě chytla od první stránky a byla natolik čtivá, že mě ze svých „spárů“ nepustila, dokud jsem nedočetla. Opravdu zajímavý příběh, který vyvolává příjemné napětí a udržuje čtenářovu zvědavost. A ačkoliv jsem pojala podezření ještě dříve, než bylo plně odhaleno, stejně jsem knihu dočetla s chutí a ten závěr za to opravdu stál, dokonce i slza ukápla.

Kniha je plná emocí, je to souboj lidského svědomí mezi tím, co je správné a tím, co je potřeba udělat pro své blízké. Kolikrát jsem bojovala s tím, na čí stranu se mám postavit, kdo je tady vlastně ta oběť. Co je ještě morální a co už je za hranicí. Je zde zachycen komplikovaný vztah otce s dospívajícím synem.

Skvělou postavou je i vyšetřovatelka Audrey Rhimesová, jediná žena na oddělení, která to s některými kolegy nemá rozhodně jednoduché a vlastně to nemá jednoduché ani doma se svým nezaměstnaným mužem. I na této postavě je vidět, jak se vyvíjí, jak je okolnostmi nucena přehodnotit své postoje. Je to žena s velkými morálními zásadami a se smyslem pro spravedlnost. A také velmi inteligentní a houževnatá vyšetřovatelka.

Volný pád„Leon se díval na televizi a pil pivo. To bylo v podstatě něco, co v posledních dnech dělal. Audrey se dívala na svého muže hrbícího se uprostřed gauče v kalhotách od pyžama a bílém tričku, které už skoro nestačilo jeho stále se zvětšujícímu pivnímu pupku. S patnácti, dvaceti kily navíc, která za poslední rok přibral, teď vypadal o deset let starší, než ve skutečnosti byl. Dřív o něm říkala, že je to nejpracovitější chlap, kterého v životě potkala. Nezmeškal jediný den u pásu, nikdy si nestěžoval. Teď, když mu jeho práci vzali, byl ztracený. Bez ní upadl do nečinnosti. Nic mezi tím pro něj neexistovalo.“

Autor má opravdu cit pro postavy a jejich charakteristiku a povahové rysy nám zprostředkovává přes jejich chování v různých situací. Velmi se mi líbilo, jak se postavy s příběhem vyvíjejí.

Zajímavý je i pohled do zákulisí velké firmy, která se potýká s ekonomickými problémy. Autor nám přibližuje různé kličky, úskoky a nečestné jednání na firemní půdě. Tato linka příběhu pro mě byla také velmi zajímavou.

Knihu bych doporučila všem, kteří si rádi přečtou napínavou knihu, která není pouze thrillerem, ale dotýká se i morálky, svědomí a touhy po spravedlnosti.

S chutí přečtu i další autorovy knihy, které již v nakladatelství Mystery Press vyšly, a to Pohřbená tajemství a Vyjednavač.

„Jak jsem už ale říkala – nedokážeme vidět věci takové, jaké jsou. Vidíme věci takové, jací jsme my.“

„To platí i pro tebe?“

„Pro nás všechny. Sami sobě lžeme, protože jen tak jsme schopni přežít další den. Jenže nastane chvíle, kdy se lež unaví a zmizí.“

Moje hodnocení je 100 %.

 

Název knihy Volný pád
AutorJoseph Finder
ŽánrThriller, Literatura světová
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2021
Počet stran624
ISBN 978-80-7588-267-7
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)