Pondělí, 15.7.2024
KnihyKultura

Starou Prahu souží tajemný vrah

recenze knihy Vraždící golem

Jeden z nejznámějších českých autorů nejen historické literatury faktu, ale i historických románů Jan Bauer se svým čtenářům opět připomíná s novinkou, jíž je tentokrát historická detektivka s názvem Vraždící golem. Jedná se již o šestý díl ze série pojmenované Mordy v časech císaře Rudolfa II. Autor čerpá z dějin českého středověku i novověku, nebojí se ani kontroverzních témat.

Knihy psané tímto autorem jsou čtivé, strhující a obsahují zajímavou zápletku, jež je postupně rozplétána. Jinak tomu není ani v případě tohoto příběhu. Tentokrát se s vypravěčem podíváme do doby vlády Rudolfa II., panovníka, jenž miloval umění, vědu a s tím spojené bohatství. S obdobím panování tohoto krále je spojena také mytická postava golem, jež tu hraje velkou roli a opřádá tak děj tajemstvím. Je skutečně možné, aby domnělý homunkulus uplácaný rabínem Jehudou Löwem ben Becalelem obcházel Staré Město pražské a vraždil vše živé, co mu vstoupí do cesty? Ve chvíli, kdy začíná vyprávění, už má vrah na svém kontě pět obětí, kdo jím je a proč zabíjí? Na tuto otázku musí najít odpověď mladý písař zemského soudu Lukáš Trobl z Květnice, jenž tu vystupuje v roli vyšetřovatele a zároveň je hlavní postavou.

Celý děj se odehrává na území našeho hlavního města Prahy. Do zcela smyšleného příběhu nám vstupují reálné historické postavy, jež jej modelují a dodávají mu realistický nádech. Tomu všemu přispívají i použité jazykové prostředky, které působí dobovým dojmem. Zároveň je nutné podotknout, že reálnosti napomáhá také obhroublé chování a jednání některých figur. Ve vyprávění je kladen velký důraz na pověrčivost té doby, kdy byl člověk ochotný věřit téměř čemukoliv, co bylo řečeno.

Jak jsem poukázala výše, hlavním protagonistou vyprávění je písař zemského soudu Lukáš Trobl z Květnice, který je charakteristický svou cílevědomostí, snaživostí, přívětivostí a slabostí pro něžné pohlaví. Nicméně poslední bod už je krapet potlačen, protože je náš hrdina čerstvým novomanželem a musí se tedy chovat patřičně svému současnému stavu. Když se dozví o zločinech, které byly spáchány v ulicích Starého Města pražského, začíná se svým pátráním. Jeho strýc a zároveň i tchán v jedné osobě mu dal za úkol vyřešit případ do konce týdne, což pro mladého muže znamená se pěkně otáčet. V pátrání mu pomáhá ještě rychtář Tomáš Habenštrajt a spousta dalších postav. Do děje zasáhne i mnoho nepojmenovaných měšťanů, kteří chtějí vzít právo do svých rukou. Jak to všechno dopadne? Může za smrt nevinných obětí opravdu golem? To se dozvíte, když se začtete do tohoto čtivého příběhu.

Podíváme-li se na kompozici textu, zjistíme, že je vystaven logicky a chronologicky. Avšak je použit i princip retrospektivní v případě výslechů, kdy postavy musí vzpomínat na to, co se v době vražd dělo a co dělaly ony samy. Kromě toho se objevují i paralely, kdy vypravěč chvíli nahlíží na činy Lukáše Trobla a v další kapitole už sleduje kroky rychtáře Habenštrajta nebo Lukášova strýce. I přes toto je však dílo spíše oddechovým a není nijak složité na interpretaci. Při četbě si užijete velkou dávku napětí a neustále si budete klást otázku, kdo je tím záhadným netvorem.

Prostředí, kde se děj odehrává, bude blízké téměř každému čtenáři, zejména tedy potěší ty, kteří Prahu znají a budou si tedy umět představit, kde se s hrdiny zrovna nacházíme. Cesty protagonistů jsou celkem detailně popisovány. Popisy působí realistickým dojmem a je tedy otázkou, zda se autor neinspiroval v reálných pramenech a mapových podkladech.

Vraždící golem (MOBA)Kniha je sestavena z 35 kapitol, jež jsou číslovány římskými čísly. Názvy epizod zde nehledejte, autor vás chce překvapit a název by byl až moc ilustrativní pro situace zachycené v následujících stranách. Příběh je zachycen do pouhých 248 stránek. Styl psaní autora je čtivý a velice živý, proto během pár chvil zjistíte, že jste jej zhltli. To je zapříčiněno tím, že vás Jan Bauer dokáže výborně vtáhnout do děje. Při čtení se tedy nebudete ani vteřinku nudit. K tomu, aby tomu tak skutečně bylo, napomáhá celá řada neočekávaných zvratů, jež se v textu objevují od samého začátku až do konce a neustále vás budou nutit číst dál a dál, dokud nezjistíte, jak to celé bylo. Nikdy tedy nedochází ke stagnaci. Nedá mi to a ještě poukážu na přímočarost vyprávění, autor v rámci jedné kapitoly neskáče z jednoho místa na druhé. K přechodům v ději dochází vždy na přelomu kapitoly.

Vypravěč je nezúčastněný, avšak vše sleduje z bezprostřední blízkosti a zprostředkovává svůj úhel pohledu čtenáři. Činí tak prostřednictvím objektivní er-formy v minulém čase, jež je obohacena o množství oživujících dialogů. Chvílemi budete moci nahlédnout prostřednictvím vnitřních monologů do pocitů či myšlenek postav, nejčastěji je tento vhled zprostředkován u hlavního protagonisty.

Titul Vraždící golem vyšel v roce 2020 v nakladatelství MOBA. V elektronické podobě knihu můžete zakoupit na portálu Palmknihy.

Hlavním důvodem, proč jsem si vybrala tuto knihu, bylo jméno autora, jež je pro mě zárukou kvality. Dalším důvodem je také obálka, jež odkazuje na postavu mytického golema. Jelikož se zajímám o židovskou mytologii a tematiku vůbec, byl pro mě tento titul jasnou volbou. Kladla jsem si otázku, může tato postava vraždit? Pokud ne, tak kdo byl tolik obávaným vrahem? Obálka jako taková je laděna do červené barvy, v jejím středu je vyobrazena postava golema a kolem kruhu, v němž je umístěna, jsou vykresleny židovské symboly. K přečtení knihy vás kromě jména autora a podmanivě zpracované obálky může navnadit i poutavá anotace, která příběh představuje jen ve zkratce a nechává tedy velké pole pro vaši představivost.

Moje subjektivní hodnocení knihy Vraždící golem je pozitivní. Líbilo se mi, jakým způsobem autor uchopil téma židovské mytologie a jak je dokázal propojit s žánrem detektivky. Příběh se mi četl dobře, děj měl spád a neustále mě bavil. Zaujala mě četnost zvratů, jež jsem rozhodně nečekala. Od samého začátku jsem se snažila s hlavním hrdinou spolupracovat a snažila jsem se přijít na to, kdo byl tím obávaným vrahem, ale rozuzlení mě překvapilo a tak by to mělo být u každé dobře napsané kriminálky. Co nesmím zapomenout zmínit, je grafické zpracování, kdy je použito velkých patkových písmen, která se dobře čtou, nebolí z nich oči a vedou je po řádcích. Co se však nepovedlo, je jazyk. Text obsahuje spoustu chyb, ať už prohozených či zaměněných písmen, chybějících čárek či pravopisných chyb. Je to škoda, protože to sráží moje hodnocení. Vyprávění hodnotím zaslouženými 95 %.

Knihu mohu vřele doporučit všem milovníkům historických románů, detektivek, židovské tematiky, ale i příznivcům tvorby Jana Bauera.

 

Název knihy Vraždící golem
AutorJan Bauer
ŽánrHistorická detektivka
  
Nakladatelství MOBA
Rok vydání2020
Počet stran248
ISBN978-80-243-9187-8
  
Nákup knihy www.mobaknihy.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

MOBA

Nakladatelství Moravská Bastei MOBA sídlící v Brně vzniklo na podzim roku 1991. MOBA je jedním z nejvýznamnějších a nejstabilnějších nakladatelství na českém knižním trhu. Velký důraz klade na vydávání kvalitní tvorby českých spisovatelů (Vlastimil Vondruška, František Niedl, Roman Cílek, Hana Marie Körnerová, Jan Míka, Alena Jakoubková, Jan Bauer) a zahraničních autorů (Anthony Doerr, Håkan Nesser, Deon Meyer, Johan Theorin, Volker Kutscher, Donald Ray Pollock, Neil Cross, Leif G. W. Persson, Arnaldur Indriason, Tony Parsons, Benjamin Black, Linda Castillo, Michael Robotham a další).

www.mobaknihy.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)