Čtvrtek, 7.12.2023
KnihyKultura

Vraždící zrůda

Mary Wollstonecraft Shelley - Frankensteinrecenze audioknihy
Mary Wollstonecraft Shelley – Frankenstein

Mary Wollstonecraft Shelley, významná autorka období romantismu. Povedlo se jí vytvořit výborný hororový gotický román, který jsem měla možnost si poslechnout. Musím říci, že mě dílo zaujalo hned od začátku. Překvapila mě deníková forma, kterou příběh začíná. Pak je vyprávěno o činech nestvůry a potom se opět vracíme k deníkové formě, kde celý příběh vygraduje. Při vyprávění mi místy běhal mráz po zádech a místy mi bylo vážně smutno tím, jak na mě vypravěči přenesli emoce z celého příběhu. Pojďte si také poslechnout příběh, který předčil svou dobu a vstoupil do světa hororu.

Pokud se v televizi rádi podíváte na thriller nebo si rádi přečtete napínavou knihu, při kterých vám bude běhat mráz po zádech, rozhodně vám tuto audioknihu mohu vřele doporučit. S ní tyto pocity prožijete také a příjemným bonusem vám budou tři příjemné hlasy vypravěčů, kteří se se čtením poprali brilantním způsobem. Občas jsem zírala, co vše je možné s lidským hlasem udělat, aby bylo dosaženo požadovaného výsledku. Tato audiokniha vás přesvědčí o tom, že s lidským hlasem se dá udělat cokoliv. Dokonce jsem při poslechu zaznamenala i technické modelování hlasu, byly použity ozvěny, a to vcelku často. Při prvním kontaktu s tímto jevem jsem se docela zarazila a myslela jsem si, že mám rozbitá sluchátka, pak najednou ozvěna zmizela a mě došlo, že tímto způsobem byla reprodukována smutná vzpomínka apod. Zkuste si toto výborně zpracované dílo poslechnout a uvidíte sami. Já byla rozhodně velice mile překvapena a audiokniha si mě získala. 

Knižní předloha této audioknihy vyšla v originálu Frankenstein. U nás titul vyšel již několikrát, o první české vydání se zasloužilo nakladatelství Práce v roce 1966 a zatím poslední vydání díla je z roku 2015 z nakladatelství OMEGA. Audiokniha vychází na konci roku 2016 u vydavatelství Needles Audiobooks. Pokud vás recenze zaujme a rádi byste si toto skvostné dílo poslechli, můžete si ji pořídit zde. Celým příběhem vás budou provázet tři sympatické hlasy, které patří Petru Pochopovi, Robertu Miklušovi a Janu Zadražilovi. Robert Mikluš v tomto příběhu úžasným způsobem uchopil postavu monstra, znát jej můžeme například z filmů Největší z Čechů a Muži v říji. Další významnou osobností, jejímž hlasem promlouvá Viktor Frankenstein, je Petr Pochop. S tímto hercem se můžeme setkat zejména v Divadle D21, ale mohli jsme jej spatřit třeba i ve filmech Nepravděpodobná romance a Habermannův mlýn. Poslední třetí osobností, se kterou se setkávám poslouchání audioknih vcelku často, je Jan Zadražil. Ten propůjčil hlas kapitánu Waltonovi. Jana Zadražila můžeme znát například z televizních filmů Sněžná noc, Nepodepsaný knoflík a Bludičky, avšak hraje i v některých seriálech, či celovečerních filmech příkladem mohou být Cesty domů, Labyrint, Proměny a spousta dalších. 

Obálka a název

Audiokniha Frankenstein mě zaujala svou jednoduchostí. Za celou dobu, co poslouchám audioknihy, jsem se s takovouto dávkou jednoduchosti nesetkala. Jediné, co na přebalu uvidíte, je vytečkované černé písmeno F na bílém pozadí. Všemu pak vévodí černý rámeček, který je úplně stejně jako písmeno F černě vytečkován. Z přebalu se dozvíte jen jméno autorky a název díla, žádné jiné informace nehledejte, protože je nenajdete. Musím říci, že co se týče designu, tak u mě tato audiokniha vyhrála na plné čáře právě díky své jednoduchosti. Design však není všechno, pojďme se podívat na to, jak si u mě vedla i v dalších kategoriích. 

Hlasy vypravěčů

S vícehlasými audioknihami již nějaké zkušenosti mám, avšak nikdy v mém hodnocení nedopadli příliš dobře. Frankenstein je však výjimkou, kterou musím vyzdvihnout. Celé vyprávění, ač se jedná o hororový příběh, na mě působilo velice milým dojmem, a to zejména díky brilantnímu zpracování a hlasovým dispozicím vypravěčů. Každý své postavě vtiskl svým hlasem charakter, který vyprávění příjemným způsobem obohatil. Dočkáte se neskutečného a velice hlubokého prožitku, protože vypravěči svým hrdinům vložili do úst nálož emocí. Nejvíce zřejmé je to z vyprávění Petra Pochopa, který ztvárnil Viktora Frankensteina. Hlasy narátorů jsou medové a krásně se poslouchají, avšak příšera ve své agonii ten med přeměňuje na řezání motorové pily, a to vás vždy probere a vrátí do hororových kolejí. Mohu tedy říci, že je žánru knižní předlohy velice věrná a opravdu s ní zažijete hororové chvilky plné strachu, ale i očekávání, co se v příštích chvílích odehraje. Na audioknize oceňuji to, že se hlasy narátorů příliš nestřídali, a tudíž bylo vyprávění plynulé a vše ubíhalo neskutečným způsobem. Příběh audioknihy trvá krásných 8 hodin 50 minut, ve kterých se rozhodně nebudete nudit a poslech si užijete. Na všech vypravěčích je znát patřičná dávka elánu a nadšení. Svými hlasy dodali příběhu patřičnou atmosféru, která vás zahalí a nepustí do té doby, dokud příběh nedoposloucháte do konce. Osobně jsem si z poslechu odnesla nevšední zážitek, který si ráda v budoucnu zopakuji. 

Co se týče rétorických dovedností, musím říci, že jsem byla příjemně překvapena, protože všichni vypravěči dokázali se svým hlasem pracovat, pohráli si s ním a dokázali jím utvořit potřebnou atmosféru, která je k hororovému žánru neodmyslitelně patří. Musím však pochválit i techniku čtení, která je výborná. Všichni vypravěči kladli pomlky tam, kde měly být. Vyprávění bylo plynulé a nezadrhávalo se. Všemu, co bylo vyřčeno, bylo krásně rozumět. Tento příběh vám zpestří váš volný čas. 

Děj audioknihy:

Příběh mě vcelku překvapil, ani nevím proč, ale o díle jsem měla úplně jiné představy. Věděla jsem, že se jedná o hororové dílo, v němž vystupuje mladý inteligentní muž, který sestrojí zrůdu, jež mu bude kazit jeho dosavadní život. Avšak netušila jsem, jakými prostředky toto všechno bude uděláno a v několika případech mi zůstával rozum stát a po zádech mi přebíhal mráz. Celý příběh na mě působil velice reálně. O to větší bylo moje překvapení a rozčarování, když jsem poslouchala, jakým způsobem netvor Frankensteinovi působí neštěstí a různé útrapy. Některých postav mi bylo při poslechu vyloženě líto, musely zemřít pro to, aby netvor svého stvořitele potrestal. Zemřeli však velice bolestivou a trudnou smrtí. Charaktery jednotlivých postav jsou, jak jsem již napsala výše, vdechnuté narátory, kteří je oživili opravdu dokonalým způsobem. Poslech této audioknihy mě bavil a troufnu si tvrdit, že se mi nikdy neoposlouchá. Myslím si, že audiokniha chytne za srdce právě i vás. 

Příběh je odvyprávěn ve 29 kapitolách. Prvních 5 kapitol je věnováno deníku Viktora Frankensteina, dalších 23 pak vypráví příběh o netvorovi, jeho úkonech a nešťastném osudu všech, kteří mu přišli pod ruku a měli něco společného s Viktorem. Uzavírající kapitola je nejdelší, trvá přes 48 minut a jedná se o další deníkový záznam, avšak tentokrát není psán rukou Viktora. Kdo chce vědět, komu patří rukopis v této poslední kapitole, rozhodně si tento poutavý příběh plný emocí poslechněte. 

Hudební doprovod

Hudba mě u tohoto díla vcelku překvapila. S hudebním podkresem se nesetkáte ani na počátku, ani na konci kapitoly. Tato audiokniha je snad první, která má vložený hudební podkres přímo do vyprávění. V díle působí dramatizujícím dojmem a je použit vždy ve chvílích, kdy graduje napínavá scéna. Hudba je vcelku utlumena, a proto neruší mluvené slovo, i přesto však postřehnete, že v pozadí zní podmanivé tóny, které dílo okořeňují a dávají mu ten správný šmrnc. Dokonce občas zaslechnete i zpěv, hlas patří Patriciovi Battyaovi. 

Celkové hodnocení

Moje celkové hodnocení je velice pozitivní, protože si to tato audiokniha zaslouží. Při poslechu jsem si užila neskutečně napínavé chvíle, ze kterých jsem si odnesla zajímavý a nezapomenutelný zážitek. Jsem ráda, že jsem si tuto audioknihu mohla poslechnout a odhalit taje hrůzného netvora, který vznikl lidskou rukou. Práce všech vypravěčů si velice cením, protože byla odvedena velmi dobře. Za úžasné zpracování a velice zajímavé a brilantní výkony dávám krásných 100 %, protože si to všichni zúčastnění zaslouží. Tato audiokniha patří k těm, které si ráda poslechnu i v budoucnosti a rozhodně na ně nezanevřu. Velice chválím i to, že se vydavatelství nebojí jít do klasických děl a stále častěji se v nabídce novinek setkávám s podobnými tituly, jako je právě Frankenstein.

100 %

{source}[[p]]

[[iframe width=”100%” height=”166″ scrolling=”no” frameborder=”no” src=”https://w.soundcloud.com/player/?url=https%3A//api.soundcloud.com/tracks/285683250&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true”]][[/iframe]]
[[/p]]{/source}

 

Needles
hudba a zvuková režie, audiobooks.needles.cz

Zvukové studio zabývající se filmovou hudbou, zvukovou produkcí a alternativními projekty.
V roce 2014 vydalo ve spolupráci s vydavatelstvím Tympanum audioknihu Solaris, která získala ocenění Audiokniha roku v kategorii zvuk a hudba a hudební cenu Vinyla v kategorii Počin roku. Audiokniha Renouškovy povídky je debutem z edičního plánu nově založeného vydavatelství Needles Audiobooks.

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.