Sobota, 30.9.2023
KnihyKultura

Všechno, co dáme

recenze knihy Všechno, co dáme

Ian Collins má všechno, co si muž může přát. Je úspěšným fotografem, vzal si ženu svého života a má s ní nádhernou dcerku. Idylku jako vyšitou však vyruší démoni z minulosti. Iana kontaktuje bývalý snoubenec jeho ženy Aimee a předá mu tajemnou navštívenku. Nevinný kousek papíru rozpoutá doslova smršť v životech Iana a Aimee. V fotografově minulosti je totiž temný mrak týkající se jeho matky. Jak se Ian s minulostí popere? Ovlivní to jeho rodinný a zejména manželský život

Kerry Lonsdale touto knihou završila třídílnou sérii plnou nečekaných zvratů a rodinných tajemtví. Zatímco v předchozích dílech Všechno, co máme a Všechno, co jsme opustili je v popředí Aimee, ve třetím je to její manžel Ian. Jako malý chlapec prožil trauma a následky si nese dodnes. Chybějícím prvkem v jeho jinak dokonalém životě je matka. Ian je zmítán pochybami nejen o sobě, ale také o své ženě. 

Všechno, co dámePro lepší prožitek a vcítění se do děje autorka zvolila různé formy vyprávění. V ich-formě střídavě promlouvají Ian a Aimee, a vkládají do toho veškeré své emoce, části, v nichž se vracíme do Ianova dětství, jsou psány er-formou, z pohledu nezaujatého vypravěče, přesto z nich místy mrazí.

Tento román je důkazem, že nepotřebujete akční děj, abyste se u knížky nenudili. Jde o komorní příběh, který se soustřeďuje především na rodinné vztahy. Kniha Všechno, co dáme není jen vyústěním opravdu spletitých osudů Collinsových, nabízí také pohled na jedno manželství, v němž se začnou objevovat trhlinky. Spolu s Ianem a Aimee zjišťujeme, jak důležitá je důvěra ve vztahu a jak málo stačí k tomu, aby si lidé věřit přestali. Nečekejte žádné dramatické okamžiky, hádky, či žárlivé scény. I když manželé řeší závažné problémy, jednají tak se vzájemnou úctou jednoho k druhému, což se málokdy vidí nejen v literárním, ale především reálném světě.

Než jsem se do knihy začetla, nedošlo mi, že se jedná o poslední díl trilogie, z níž jsem v rukou měla pouze ten první. Strach, že absence druhé části bude překážkou k pochopení, byl zbytečný. I když mi některé drobné a v zásadě nepříliš podstatné detaily unikly, hlavní zápletka, jejíž kořeny sahají hluboko do Ianova dětství, byla srozumitelná. Přesto nedoporučuji číst třetí knihu Všechno, co dáme jako samostatný příběh, k pochopení souvislostí je potřeba osudy hlavních hrdinů znát alespoň zčásti.

Kerry Lonsdale zakončila životní příběh Aimee a Iana tak nejlépe, jak mohla. Jestli své problémy vyřešili, a hlavně jakým způsobem, to si už musíte přečíst sami. Určitě neváhejte, pokud máte výše zmíněné předchozí díly už přečtené a chybí vám poslední dílek do skládačky, nebo jste-li milovníky propletených rodinných a milostných vztahů.

 

Název knihy Všechno, co dáme
AutorKerry Lonsdale
Žánrromány pro ženy
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2020
Počet stran296
ISBN978-80-249-4171-4
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)