Neděle, 26.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Všechno, co dáme

recenze knihy Všechno, co dáme

Ian Collins má všechno, co si muž může přát. Je úspěšným fotografem, vzal si ženu svého života a má s ní nádhernou dcerku. Idylku jako vyšitou však vyruší démoni z minulosti. Iana kontaktuje bývalý snoubenec jeho ženy Aimee a předá mu tajemnou navštívenku. Nevinný kousek papíru rozpoutá doslova smršť v životech Iana a Aimee. V fotografově minulosti je totiž temný mrak týkající se jeho matky. Jak se Ian s minulostí popere? Ovlivní to jeho rodinný a zejména manželský život

Kerry Lonsdale touto knihou završila třídílnou sérii plnou nečekaných zvratů a rodinných tajemtví. Zatímco v předchozích dílech Všechno, co máme a Všechno, co jsme opustili je v popředí Aimee, ve třetím je to její manžel Ian. Jako malý chlapec prožil trauma a následky si nese dodnes. Chybějícím prvkem v jeho jinak dokonalém životě je matka. Ian je zmítán pochybami nejen o sobě, ale také o své ženě. 

Všechno, co dámePro lepší prožitek a vcítění se do děje autorka zvolila různé formy vyprávění. V ich-formě střídavě promlouvají Ian a Aimee, a vkládají do toho veškeré své emoce, části, v nichž se vracíme do Ianova dětství, jsou psány er-formou, z pohledu nezaujatého vypravěče, přesto z nich místy mrazí.

Tento román je důkazem, že nepotřebujete akční děj, abyste se u knížky nenudili. Jde o komorní příběh, který se soustřeďuje především na rodinné vztahy. Kniha Všechno, co dáme není jen vyústěním opravdu spletitých osudů Collinsových, nabízí také pohled na jedno manželství, v němž se začnou objevovat trhlinky. Spolu s Ianem a Aimee zjišťujeme, jak důležitá je důvěra ve vztahu a jak málo stačí k tomu, aby si lidé věřit přestali. Nečekejte žádné dramatické okamžiky, hádky, či žárlivé scény. I když manželé řeší závažné problémy, jednají tak se vzájemnou úctou jednoho k druhému, což se málokdy vidí nejen v literárním, ale především reálném světě.

Než jsem se do knihy začetla, nedošlo mi, že se jedná o poslední díl trilogie, z níž jsem v rukou měla pouze ten první. Strach, že absence druhé části bude překážkou k pochopení, byl zbytečný. I když mi některé drobné a v zásadě nepříliš podstatné detaily unikly, hlavní zápletka, jejíž kořeny sahají hluboko do Ianova dětství, byla srozumitelná. Přesto nedoporučuji číst třetí knihu Všechno, co dáme jako samostatný příběh, k pochopení souvislostí je potřeba osudy hlavních hrdinů znát alespoň zčásti.

Kerry Lonsdale zakončila životní příběh Aimee a Iana tak nejlépe, jak mohla. Jestli své problémy vyřešili, a hlavně jakým způsobem, to si už musíte přečíst sami. Určitě neváhejte, pokud máte výše zmíněné předchozí díly už přečtené a chybí vám poslední dílek do skládačky, nebo jste-li milovníky propletených rodinných a milostných vztahů.

 

Název knihy Všechno, co dáme
AutorKerry Lonsdale
Žánrromány pro ženy
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2020
Počet stran296
ISBN978-80-249-4171-4
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)