Neděle, 24.9.2023
KnihyKultura

Všechny malé zázraky

recenze knihy Všechny malé zázraky

V roce 2015 vyšla u nakladatelství Yoli kniha Všechny malé zázraky. Titul Jennifer Niven se dostal do hledáčku čtenářů a získal řadu kladných ohlasů. O pět let později kniha vyšla znovu, tentokrát s filmovou obálkou.

Komentáře, které si můžete přečíst na knižních databázích, jsou veskrze pozitivní. Těch negativních je málo, přesto se najdou. Já patřím právě do té druhé kategorie.

Hlavními hrdiny jsou Violet a Finch. Dva mladí lidé, kteří se cítí opuštěni. Violet ztratila svou milovanou sestru a Theodor Finch ztratil sám sebe, zůstal sám ve svých náladách. Potkají se na římse školní zvonice, oba s myšlenkami na sebevraždu. Jenže pak se z nečekaného setkání stane velké přátelství a láska. Violet se díky Finchovi dává dohromady, přestává odpočítávat dny do maturity a Finchovi se na chvíli vrátí dobrá nálada a zlé myšlenky se posunou do pozadí. Aspoň na chvíli.

Hlavní hrdinové byli fajn. Je to tak trochu z mého pohledu neutrální výraz, protože se mi oba do krve příliš nedostali. Určitě si ovšem oblíbíte Violet, mladou dámu, která je chytrá, hezká, má spoustu kamarádů, ale přišla o svou sestrou, ke které měla velmi blízko. Finch je její pravý opak. Je to samotář s prapodivnými náladami a zvláštním chováním. Není příliš oblíbený už kvůli průšvihům, které ho provází. Pro všechny je znám jako „Magor“.

Violet i Finche svede dohromady nejen setkání na zvonici, ale také školní projekt, při kterém mají hledat a navštívit památky Indiany.

Všechny malé zázraky - recenze knihy (Yoli)Námět nebyl vůbec špatný, autorka však cílila především na teenagery a příběh nevyšel tak, aby i v dospělých mohl zanechat nějaké emoce. Ústředním tématem byla především bipolární porucha. Je to onemocnění, které se vyznačuje velkými výkyvy nálad – od mánie (euforie, snížená potřeba spánku, zvýšená hovornost), až po hlubokou depresi, která trvá několik týdnů. Je jasné, že co diagnóza, to jiný průběh. Osobní zkušenost ale nemám. Pokud autorka chtěla onemocnění vyzdvihnout, měla spíše směřovat ke všeobecně známým faktům a nezačínat od prostředka a nezmínit tuto diagnózu v jednom odstavci, kterou ještě navíc nadnesl výchovný poradce. V ČR diagnózu určuje psychiatr. Finchova choroba tak nebyla vůbec léčena. Neměl ani podporu v rodině, každý ho bral takového, jaký byl a neřešil to. Chyběl tu zkrátka dospělý element, který mu mohl pomoci se s depresemi lépe vyrovnávat. Jenže to už by byl úplně jiný příběh, než který autorka napsala.

Možná by se dalo říci, že se vám díky bipolární poruše hlavní hrdinové dostanou pod kůži, ale tím, že autorka zbytečně nerozebírala jejich emoce, se na ně budete dívat jako nestranný čtenář.

Ač byl Finch hodně divný, měl skvělé nápady. Například psaní krásných slov či vět na papírky a lepit je na stěnu. Určitě by takové vzkazy mohly rozradostnit den i zdravým lidem. Mně jako čtenáři se také líbilo poznávání zajímavých míst. Pokud byste se vypravili někdy do Indiany, určitě nezapomeňte vylézt na nejvyšší bod státu, který se jmenuje Hoosier (383 m n. m.)

Autorčin styl psaní je příjemný, ale spíše než humorné situace tu najdete depresivní náladu a smutek, které převažují nad těmi veselými a i zamilovanými věcmi. Kniha obsahuje i romantickou linku, ale ta je spíše okrajově zaměřená, autorka na ni nekladla příliš důraz.

V závěru knihy je uveden seznam linek důvěry v ČR, na které se může obrátit jak dospělý, tak i dítě v případě, že potřebuje pomoci s problémem či situací, které sám nezvládne vyřešit.

Kniha ve mně nezanechala hlubší dojem, což je škoda. Ale zkuste si knihu přečíst a pak se sami rozhodněte, jestli se vám titul líbil nebo ne.

 

Název knihy Všechny malé zázraky
AutorJennifer Niven
ŽánrRomány, Pro děti a mládež
  
Nakladatelství YOLI
Rok vydání2020
Počet stran360
ISBN978-80-242-6580-3
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

YOLI

Nakladatelská značk YOLI se zaměřuje na literaturu v žánrech young adult a new adult, tedy převážně pro mladé dospělé. Nabízí široké spektrum překladů současné tvorby, od dystopií či fantasy až po romance.

www.yoli.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)