Středa, 17.4.2024
KnihyKultura

Vůně citrónu

recenze knihy Vůně citrónu

Sam Xabyssus je česká autorka, ač se to podle jména nedá poznat. Pod tímto pseudonymem se skrývá Kateřina Doležalová. Celkem napsala osm knih, sedm z nich vyšlo samonákladem, například Ze zápisníku pokojské a Ze zápisníku námořníka, Jsi láska ví anebo Černobílá duha. Autorka má velice široký záběr – krátké příběhy, poezie, psychologická literatura. Vůně citrónu je pro změnu román s LGBT tématikou.

Alison vlastní kavárnu. Její osobní život je plný zvratů a překážek, její emoční rovnováha je nestálá. Nejraději by od všeho utekla. A taky že ano. Rozhodla se cestovat, však kavárna bez ní pár týdnů vydrží. Když se vrátí, zjistí, že do kavárny začala chodit dívka, která je na první pohled tajemná a zvláštní. Přesto na ní Alison něco vidí a zatouží se s ní seznámit.

Vůně citrónuSam ve svém věku zažila hodně trápení. Pochází z Česka a v Anglii si vydělává jako pečovatelka u staré paní. Ctí pracovní povinnosti i morálku. Do kavárny chodí vždy od dvou do čtyř, má své neměnné rituály. K lidem se chová odtažitě a nechce si je příliš pouštět k tělu.

Obě hlavní hrdinky byly sympatické a působily příjemným dojmem. Když však srovnám obě dívky, bližší mi byla Sam. Možná to bylo i jejím dramatičtějším životem. Autorka charakteristiky obou mladých žen vystihla dobře. Nešla úplně do hloubky, ale zaměřila se spíše na pocity a prožívání nejen současného okamžiku, ale dotýká se i jejich minulosti.

Kniha patří do kategorie LGBT. Homosexuální a lesbické příběhy příliš nevyhledávám, ale do mého čtecího repertoáru se tato literatura pomalu dostává. Pokud budou vznikat tituly, jako je Vůně citrónu, ráda je budu číst častěji. Ve vyprávění nečekejte vyhrocené milostné scény –  Sam Xabyssus příběh napsala něžně a citlivě. Klade důraz především na mezilidské vztahy a LGBT tak nehraje prim. Přesto se čtenáři dočkají lehké romantiky.

Text je vyloženě protknut citáty, které vás přimějí k tomu, abyste se nad nimi zamysleli. Kromě citátů najdete uvnitř také narážky na Malého prince. Pokud jste tuto knihu nečetli, vůbec to nevadí, o nic nepřijdete. Do příběhu autorka zakomponovala všeobecně známé věci o růži a lišce. V závěru vás čeká bonus navíc – playlist skladeb, které Alison a Sam rády poslouchají. Čtenář si o dívkách může udělat přesnější obrázek.

A i když byla kniha výborně napsána a z 99% jsem na ni byla pozitivně naladěna, měla jsem určité výtky k některým použitým slovům. Výrazy jako „rozchechtala se“ a hojně používané citoslovce jako je třeba „ehm“ nepůsobily v celkovém kontextu přirozeně.

Titul je rozdělen na dvě části. Tu první vypráví Alison a druhá je viděna z pohledu Sam. Tudíž se některé údaje dozvídáte dvakrát. Druhá část tak nebyla úplně detailní a některé informace autorka vynechala. Občas jsem si říkala, jestli jsem něco nepřeskočila, protože sled událostí na sebe nenavazoval. 

Vůně citronu je melancholicky laděný příběh o přátelství, rodině, lásce, ale je také o strachu a smrti. Doporučuji ji všem, kteří vyhledávají podobné čtení. I přesto, že knihu vydalo nakladatelství Fragment, které se specializuje na young/adult literaturu, Vůně citrónu je pro starší čtenáře.

 

Název knihy Vůně citrónu
AutorSam Xabyssus
Žánr Romány, Literatura česká
  
Nakladatelství Fragment
Rok vydání2021
Počet stran320
ISBN9788025350553
  
Nákup knihy www.albatrosmedia.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Fragment

Nakladatelství FRAGMENT vzniklo v roce 1991 pod názvem Jan Eisler – Fragment a od května 2007 funguje jako Nakladatelství FRAGMENT. Dlouhodobě patří k nejvýznamnějším nakladatelům v České republice a od prosince 2014 je součástí mediální skupiny Albatros Media a.s.

www.fragment.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Martina Flasarová

Svět knih je pro mě místem, ve kterém můžu prožít miliony životů. (osobní blog)