Pondělí, 27.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Vychází román DRAČÍ ZUBY označovaný za prequel Jurského parku

Praha, 18. června 2018 – Právě dnes míří na pulty knihkupectví zábavný historický thriller Dračí zuby od celosvětově uznávaného amerického spisovatele, producenta a scénáristy Michaela Crichtona. Napínavý příběh inspirovaný skutečnými událostmi – tzv. „válkou o kosti“ autor napsal již v roce 1974 a vzhledem k tematické spřízněnosti román bývá označován za prequel k Jurskému parku. Knihu vydává nakladatelství PLUS v překladu Johanky Tkáčové. 

Michael Crichton je autorem celé řady bestsellerů, z nichž mnohé z nich se dočkaly i úspěšného filmového zpracování (Jurský park, Kmen Andromeda, Koule, Skandální odhalení či Vycházející slunce). Z jeho televizní tvorby jsou známé seriály Pohotovost nebo Westworld. Ve své tvorbě výborně využil svých znalostí z oboru medicíny a antropologie. Často upozorňoval na úskalí moderní vědy, např. na možnost jejího zneužití pro účely obohacení nebo na nezodpovědnost při zacházení s novými technologiemi. V listopadu roku 2008 podlehl rakovině.

Dračí zubyRomán Dračí zuby dokončil Michael Crichton již v roce 1974, ovšem světlo světa spatřila kniha až v roce 2017, poté co rukopis objevila v autorově pozůstalosti jeho žena Sherri. Stejně jako ve svých dalších knihách i v Dračích zubech autor prokazuje smysl pro důkladný výzkum tématu a schopnost zaujmout mimořádně atraktivní zápletkou.

Příběh zavádí čtenáře do devatenáctého století na daleký americký západ. Píše se rok 1876, Ameriku ovládají na jedné straně válčící indiánské kmeny, na druhé zlatokopové toužící po bohatství. Vysokoškolský student William musí v rámci sázky strávit léto na západě Ameriky a přidá se k paleontologovi Othnielu Charlesi Marshovi. Paranoidní a tajnůstkářský Marsh ale pojme podezření, že William je špeh pracující pro Marshova úhlavního rivala v oboru, Edwina Drinkera Copa, a tak Williama nechává napospas osudu v městečku plném zločinců a podvodníků. William spojí síly s Copem a oba brzy učiní objev historických rozměrů. S cenným pokladem v rukou ale Williamovi začíná hrozit smrtelné nebezpečí…

Román je inspirován reálnými historickými událostmi a přibližuje čtenářům tzv. „válku o kosti“ – soupeření mezi paleontology Othnielem Charlesem Marshem a Edwardem Copem, kteří v honbě za nejvzácnějšími objevy neváhali svého rivala jakkoliv poškodit, aby dosáhli cíle. Nezdráhali se krást, podplácet, ba dokonce i ničit nálezy. Finančně i společensky tento spor oba vědce zruinoval, ale paleontologie jako věda se díky nim nesmírně rozvinula.

Vydání knihy v USA bylo velkou událostí a dočkala se celé řady nadšených ohlasů:

„Zábavný historický thriller. Fanoušci Crichtonových napínavých historických románů budou nadšení,“ napsal Publishers Weekly.

„Kniha je plná akce, je to směs důkladných rešerší a mistrného vyprávění, která nabízí nezapomenutelnou výpravu na území, které Crichton dobře zná,“ uvedl Raleigh News & Observer.

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Jaromír Zajíček

Tak trošku fotograf, tak trošku cestovatel a tak trošku ten, který si hraje a nezlobí! www.FotoZajda.cz