Pátek, 22.9.2023
Sport

Výhru obhájila Orphee Des Blins

Výhru obhájila Orphee Des Blins123. ročník Velké pardubické vyhrála suverénně stejně jako vloni Orphee Des Blins s žokejem Janem Faltejskem. Josef Váňa na Tiumenovi upadl na poslední překážce.
Z dvaceti koní dojelo v náročných podmínkách jen šest. Druhý skončil Nikas s žokejem Dušanem Andrésem a třetí byl Klaus s Jaroslavem Myškou.

Pardubický dostih na 6900 metrů pro šestileté a starší koně se slavným Taxisovým příkopem měl dotaci pět milionů korun, vítěz získal dva miliony. “Letos to bylo náročnější než loni, protože byly hodně těžké podmínky, a o to si toho víc cením. Je to super,” řekl Faltejsek v České televizi.

Orphee des Blins šla stejně jako loni hned do čela a nasadila strojové tempo. “Ona musí mít prostor, ale první dva skoky nebyly podle jejího zvyku, občas to bylo neučesaný. Ale Greg (trenér Wroblewski) z ní udělal super vytrvalce a ona to dokázala,” řekl žokej, který vyhrál s velkým náskokem.

Ostře sledovaný trojnásobný vítěz Tiumen s Váňou jel tradičně dlouho schován v poli a postupně se chtěl propracovat dopředu. “Zas to bylo rozjeté na druhé třetí místo,” mínil Váňa. Jenomže na posledním skoku v cílové rovince se Tiumenovi připletl do cesty kůň bez jezdce a Váňa za překážkou spadl. “Tiumen si přidupl a udělali jsme kotrmeleček. Mně se nic nestalo a doufám, že i Tiumen je v pořádku,” řekl Váňa.

Váňa se mohl sedm dnů před 61. narozeninami stát nejstarším vítězem dostihu. Amatér Vladimír Hejmovský se v roce 1951 radoval devět dnů před šedesátými narozeninami.
Do cíle se mimo jiné nedostali Josef Bartoš s Trezorem, všichni irští koně i britský zástupce. Spadl také Josef Váňa mladší z Budapesti.

Překážkový dostih Velká pardubická steeplechase (6900 m, dotace 5,000.000 korun):
1. Orphee des Blins (žokej Faltejsek, trenér Wroblewski, stáj DS Pegas), 2. Nikas (ž. Andrés), 3. Klaus (ž. Myška), 4. Kasim (ž. Novák), 5. Peintre Abstrait (Matuský), 6. Tropic de Brion (Dragon).

Čas: 9:33,22.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.