Středa, 17.4.2024
KnihyKultura

Vynikající česká sci-fi – Devět dní

recenze knihy Devět dní 

Věřit a nepochybovat. Lee Parker věří, Sera Trantorová věří – pouze každý něčemu jinému. Vleklé války nejen že měly fatální dopad na tvář přírody, ale rozdělily lidstvo na dva nesmiřitelné tábory. Životním krédem kněžích je askeze. Hlavními hodnotami jsou čistota, zbožnost a také absence citu. Proti této nesmyslné víře stojí Povstalci, kteří bojují za návrat původního světa. A jejich přesvědčení je neméně houževnaté, jak brzy na vlastní kůži pocítí Parker, nejlepší voják z elitní jednotky Jestřábů a vykonavatel kněžské vůle, který má jasný úkol: přivést do Citadely Povstalkyni Seru živou. Ovšem ani Seřiny pevně vštěpované morální zásady nezůstanou ušetřeny tvrdé zkoušky. Brzy však oba shledají, že uprostřed nezmapované divočiny budou muset čelit novému nebezpečí – záhadnému atmosférickému jevu známému jako Růžová bouře, z jejíchž purpurových blesků dosud nevyšel nikdo živý. Budou Sera s Leem první a budou to ještě vůbec oni? Otočil se snad svět naruby, nebo byl takový i předtím? Dva úhly pohledu, dvě přesvědčení. A pravda ukrytá někde úplně jinde.

„Tahle žena je váš cíl. Přiveďte ji za každou cenu. Musí být naprosto v pořádku.“

Kdybych to neviděla na vlastní oči, neuvěřím, že příběh Devět dní vzešel z českého pera. Jedná se debut talentované, mladé autorky Zuzany Strachotové. Kniha mě uchvátila svou nádhernou obálkou a promyšleným a propracovaným dějem. Rozesmálo mě věnování krásnému mladému muži z metra. Opravdu by mě zajímalo, jestli knihu četl. A jestli se ozval.

Do knihy jsem se začetla takřka okamžitě během prologu a první kapitoly. Ocitla jsem se totiž uprostřed děje a honičky o život. Proč a okolnosti jsem se dozvěděla až později. Opravdu se mi líbil styl, jakým byl příběh veden. Vyprávění Zuzany Strachotové je živé a je vidět práce, již na knize odvedla. Bojové scény jsou vymakané a také medicína a technologie v příběhu mají reálné základy – ten výzkum se sám neudělal. Určitě se nejedná o tzv. first draft, možná ani o patnáctý.

Z pohledu do Sabrie (a naší možné budoucnosti) mně běhá mráz po zádech. Neskutečná brutalita pod rouškou ctnosti, bezcitnost tam, kde by měl být cit. Nic není černobílé. Na obou stranách se najdou lidé dobří i zlí. A především lidé, kteří si hrají na svém písečku a při boji o moc je jim jedno, koho převálcují, a jdou si za svým bez skrupulí.

Devět dníDevět dní mě překvapilo nejen svižným vyprávěním, zdevastovanou, zmutovanou přírodou, ale především brutalitou a sexuální otevřeností (to bylo osvěžující). Opravdu jsem to nečekala. Možná jsem si až příliš zvykla na žánr young adult, ale opravdu čím dál víc tíhnu spíše k new adult, kde nejsou dívky nezkušené panny a opravdu přemýšlejí nad užíváním ženských zbraní, kde je svět jaksi… otevřenější a může se stát cokoli – dobrého i špatného.

„Přišlo udání na další podněcování nepokojů v Trimu.“
„O koho se jedná?“
„Starší syn Dwighta a Meg Flanaganových, rodiče oba dosud bezproblémoví, severní střed Trimu. Provozují soukromý obchod. Jaké jsou rozkazy?“
„Syna popravit. Hlavu vystavte na náměstí a ponechte, dokud se nerozpadne. Obchod zavřete. Rodinu pošlete do továrny. Dvojitá směna je z té revolty vyléčí.“

Sera a Lee jsou dokonalé protiklady. Na Seře se mi moc líbí, že je lidská, uvěřitelná a člověk se s ní snadno ztotožní. Má chyby a ví o nich. V těžké situaci dokáže použít selský rozum. Je silná a já jsem si ji oblíbila. Lee je schovaný za maskou, která postupně puká. Ale nejedná se o klišé pukání. Abych pravdu řekla, našla jsem v knize jisté fanfiction motivy, ale byly podány naprosto „neklišoidním“ a zajímavým způsobem. Jsem nadšená. Nejen z romantické dějové linky.

Doufám, že se autorka chystá na další knihy, protože mě docela rozladilo, že jsem nedostala odpovědi na všechny své otázky. Jsem beznadějně zaháčkovaná a další díl chci, chci a chci, což byl pravděpodobně autorčin záměr. Než vyjde, můžu brouzdat po stránkách knihy Devět dní a světa Sabrie. Na stránce www.devetdni.cz můžete dokonce spatřit animaci hlavních postav a mnohem více.

Jak jsem psala výše – na knize si dali záležet. Propracované postavy, skvělý příběh a krásná obálka. Pokud máte rádi české knihy, nebo sci-fi žánr, určitě po knize sáhněte. Devět dní vás určitě zasáhne.

Zuzana Strachotová (*1989) kráčí celý život jednou nohou v říši fantazie. Jakmile potkala fenomén jménem anime, který je pevně zakořeněn v Japonsku, byla to láska na první pohled, mimo jiné proto, že také nevěří na jednoznačné zlo a černobílé charaktery. Když píše své knihy, promítá si je před očima jako film, včetně podob, barev hlasů a hudby, kterou se při tvorbě nechá ráda doprovázet. Světy svých příběhů vnímá jako druhou realitu, z níž se jen velice nerada budí, její postavy jsou pro ni totiž přáteli, milenci i dětmi. Protože však nejen prací a tvorbou je člověk živ, s radostí třeba i propaří večer na kompu, zahradničí a věnuje se čínskému bojovému umění Wing Chun školy Ivan Rzounek’s WingChunKuen Research. Nejraději čte v metru a na eskalátorech, protože to znamená, že ji kniha opravdu zaujala. (zdroj: www.devetdni.cz)

 

Název knihy Devět dní
AutorZuzana Strachotová
Žánrsci-fi
  
Nakladatelství  FANTOM Print
Rok vydání2017
Počet stran320
ISBN978-80-7398-393-2
  
Nákup knihy

www.knihcentrum.cz

www.fantomprint.cz

Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Knihcentrum

 

KNIHCENTRUM.CZ je internetové knihkupectví, které působí na českém trhu od roku 2009. V nabídce má přes padesát tisíc knih skladem se slevami až 90 %.
Specializují se hlavně na knihy, ale nabízí také hry, hračky, e-knihy, audioknihy na CD, papírenský sortimenta a knižní bazar. Téměř každý měsíc pro vás zlevňují některé tituly a ty pak můžete najít v jejich tištěných letácích. 

www.knihcentrum.cz

 

Palmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Hana Láryšová

Slova jsou pro mě nádherným nástrojem, dveřmi do jiného světa. (osobní blog)