Středa, 22.5.2024
KnihyKultura

Vystoupat až na vrchol

recenze audioknihy Osm hor

Milujete příběhy, které vyprávějí o životě běžných lidí, jež osud v žádné případě nešetřil? Pokud ano, tak vám přesně toto audiokniha Osm hor nabídne. Do uší vám bude odvyprávěn životní příběh Pietra, který se vám představí jako malý kluk a postupně se vám před očima bude proměňovat v dospělého muže, který miluje hory stejně jako jeho otec. Ten jimi doslova žil a nedokázal si dovolenou v Dolomitech představit jinak, než že obuje pohorky a vyrazí na svah. Lásku k vrcholkům po něm Pietro podědil, i když se to zpočátku posluchači/čtenáři nemusí zdát. Autor předlohy audioknihy Paolo Cognetti se nesnažil jen o porovnání života ve městě s životem na horách, ale vyobrazoval také otázky ryze sociální, a to navazování a udržování přátelství, první lásku a v neposlední řadě také to, co udělá s člověkem samota. Postižena je také stránka ekonomická, ač se to může zdát zvláštní, tak i v tomto příběhu hrají finance vcelku velkou roli.

Hlavní hrdina je vcelku zvláštní člověk, jeho charakterové vlastnosti jsou zejména v dětství dosti rozporuplné. Může se až zdát, že neví, co chce. Zejména tedy v oblasti sociálních vztahů. Najde si přítele Bruna, který nikdy nepřišel do styku s něčím, co je všem dětem známé, se školou. Jediné, co umí, je pasení dobytka na loukách pod vrcholky hor. Co si takovýto hoch může říci s klukem, který žije ve městě, umí číst, psát a počítat? Přesně takovéto protiklady autor klade téměř v celém příběhu. Jsou tu demonstrovány některé nešvary, jež jsou člověku vlastní, a to třeba závist, chamtivost a spousta dalších. Dokáží tyto negativní vlastnosti ovlivnit přátelství? Poslechněte si tuto audioknihu a odpověď nejen na tuto otázku zajisté najdete. Kromě Pietra a Bruna v příběhu mají své místo rodiče obou. Patřičný důraz je však kladen na osobu Pietrova otce, který svému synovi předá lásku k horám. Ale objevují se i další postavy, které sice trochu život hlavního protagonisty ovlivní, ale nejsou pro něj tak důležité. Spíše jsou jakýmsi zpestřením.

Děj se dobře poslouchá, protože se nijak nezadrhává a má spád. Dílo se pyšní zajímavou tematikou a rozhodně si jeho poslech užijete. Příběh je rozdělen do tří částí a odehrává se ve 25 stopách. První část je věnována Pietrovu dětství a je pojmenována příznačně Hora dětství, následuje Dům usmíření, v němž dojde k zajímavým zvratům. Poslední částí je Kamarádova zima, tato je pojmenována metaforicky. Vše je uvedeno zajímavým prologem, který pokládá celému příběhu pevné základy.

Na audioknize vás ihned na první pohled uhrane nádherná obálka, na které můžete vidět vrcholky hor a modré nebe, lásku Pietra a jeho otce Giovaniho. Myslím si, že toto vyobrazení přesně ilustruje to, co od audia můžete očekávat. Již při pohledu na fotografii budete mít přímo zázračný pocit. Navíc musím upozornit na to, že se jedná o nový koncept obalu audioknihy, jenž se svým vzhledem přibližuje knize jako takové. Obal je o dva centimetry vyšší, protože má dvě zavíratelné chlopně. Tento koncept určitě oceníte, protože se mnohonásobně zlepší jak grafické, tak i textové zpracování obalu. Anotace audioknihy je také poutavá a naláká nejen kované horaly. Mimo informace o příběhu se také dočtete, že román Osm hor získal prestižní italské ocenění Premio Strega a nejvýznamnější francouzské ocenění Prix Médicis étranger. Je tedy více než jasné, že na vás čeká velký příběh.

Dílo si vás získá nadčasovostí. Ať si ho poslechnete dnes, nebo třeba za sto let, bude mít stále stejný dopad. Témata, která jsou v díle zakódována, byla, jsou a budou aktuální kdykoliv. Středobodem celého vyprávění je hlavní protagonista Pietro.

Interpret příběhu Osm hor mě mile překvapil. Hlas této audioknize propůjčil Pavel Batěk, kterého můžete znát z různých televizních filmů a seriálů. Příkladem může být Stín smrtihlava, Zejtra napořád, Swingtime, Ordinace v růžové zahradě a mohli bychom jmenovat ještě spoustu dalších. Hlas Pavla Baťka je melodický, k tomuto vyprávění se výtečně hodil a lahodil uchu. Dokázal zajímavému příběhu vdechnout život a dodat mu patřičný ráz. Zároveň z jeho projevu sršely mnohé emoce. Troufám si tvrdit, že autoři audioknihy vsadili na správnou kartu, když pro interpretaci vybrali právě tohoto herce.

Po rétorické stránce jsem byla s touto audioknihou spokojena. Vypravěč četl vcelku pomalu, srozumitelně a dobře pracoval s hlasem a dechem. Nic vyprávění nenarušuje a všemu je dobře rozumět, nemusíte se tak při poslechu vracet, abyste porozuměli. Poslech si užije tedy každý a plnými doušky si užijete i pobyt v přírodě na čistém vzduchu, ať už se aktuálně pohybujete kdekoliv.

Osm hor přebalKnižní předloha audioknihy vyšla v originálu (Le otto montagne) v roce 2016. U nás se o vydání překladu Alice Flemrové postaralo v roce 2017 nakladatelství Odeon. V roce 2018 vydává vydavatelství OneHotBook audio podobu tohoto románu. Pokud se vám recenze zalíbí a budete si audio chtít pořídit, můžete tak učinit zde.

Když si tuto nahrávku pustíte, ihned si vás získá hudební podkres, který je rytmický a při zaznění prvních jeho tónů si připadáte, jako byste opravdu byli v horách. V podkresu můžete zaznamenat hned několik hudebních nástrojů, které se krásně doplňují. Melodie se objevuje vždy na konci každé kapitoly, ale v delších kapitolách se objevuje už v průběhu a  slouží k posunu v ději.

Vyprávění je zajímavé, svižné, plynulé a příběh velice dobře ubíhá. Narátor se při vyprávění nezadrhává a nenarušuje jej tam, kde být narušeno nemá. Jediné, co může upoutat vaši pozornost je hudba a tento fakt považuji spíše za pozitivní. Posluchač si může užít spoustu zajímavých okamžiků společně s Pietrem a Brunem. V příběhu nechybí ani mnoho emocí. Objevuje se spousta potíží, které neřeší jen postavy románu, ale i my v běžném životě. Může se tak stát, že si z příběhu odneseme ponaučení a odhalíme chyby, které si třeba ani neuvědomujeme.

Délka jednotlivých stop se pohybuje mezi deseti a dvaceti pěti minutami. Celá audiokniha má 25 stop a můžeme se těšit na krásných 7 hodin a 34 minut zajímavé zábavy.

Moje subjektivní hodnocení Osmi hor nemůže být jiné než pozitivní. Poslech byl pro mě pohlazením po duši, protože sama miluji pohyb na čerstvém vzduchu hor. Některé epizody pro mě nebyly vůbec cizí a přišlo mi, jak kdyby Pavel Batěk vyprávěl můj vlastní příběh. S hrdinou se tedy dá velice snadno ztotožnit, pokud sdílíte stejné zájmy. Vypravěč se příběhu zhostil výborně, těším se, až se s jeho hlasem opět setkám. Audioknihu mohu vřele doporučit všem, kteří si rádi poslechnou příběhy z hor. Za skvělý posluchačský zážitek ode mě získává toto dílo nádherných 100 %.

 

Název audioknihy Osm hor
AutorPaolo Cognetti
InterpretiPavel Batěk
  
Vydatelství OneHotBook
Délka7 hodin 34 minut
EAN8594169481777
  
Nákup audioknihy www.onehotbook.cz

 

 

OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbø, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)