Vzkaz v láhvi: Úspěšná dánská detektivka

Vzkaz v láhviJussi Adler-Olsen
Vzkaz v láhvi

Glass Key za nejlepší severský detektivní román, Cena Haralda Mogensena za nejlepší současný dánský kriminální román a rovněž Cena čtenářů dánského deníku Berlingske Tidende a Národní organizace knihoven – v roce 2010 všechna tato ocenění získala kniha Jussiho Adlera-Olsena: Vzkaz v láhvi, třetí díl série z Oddělení Q s hlavním vyšetřovatelem Carlem Mørckem.

Vydavatelství OneHotBook nyní tuto dete-ktivku zpracovalo do audio podoby a musím rovnou říct, že výsledek stojí za to!

Rozsahem se jedná o delší dílo. V knižní podobě má román přes pět set padesát stran, délka nahrávky přesahuje patnáct hodin. Není se ale čeho bát, příběh rozsah smysluplně naplňuje.

Kniha začíná prologem, který posluchače zavede do doby před několika lety, do jedné Bohem zapomenuté loděnice, kde se odehrává boj o dva holé, mladé životy. Následuje hlavní část, doslova napěchovaná zajímavým dějem, v níž se střídají pohledy vyšetřovatelů se životní cestou zločince (alias Chaplina), jež se v závěru prolínají, a která překvapí mnoha zvraty, senzačními odhaleními a několikerými Chaplinovými úniky. Vše zakončuje epilog, který, ač uzavírá osud vedlejších hrdinů, byl pro mě osobně nepostradatelnou součástí.

Chaplin, hlavní postava příběhu, je psychologicky velmi dobře propracovaná figura. Nikdo nezná jeho pravé jméno, alespoň až do úplného konce, kdy je zmíněno příjmení jeho poslední žijící příbuzné. Je to na první pohled atraktivní, inteligentní muž středního věku. Jeho minulost je však temná. Ubližovali mu, a tak se mstí. Své oběti si vybírá velmi pečlivě, příprava každé další akci mu trvá několik měsíců. Trestá vinné i nevinné, a ještě mu to dobře vynáší. Má to skvěle vymyšlené. Nikdy ho neodhalí, protože to nikdo z nich nebude riskovat… ale co když odhalení přijde ze strany, ze které ho nečeká?

Druhou, velmi pěknou postavou je členka Oddělení Q jménem Rosa. Spolu s Carlem, Asadem a Irsou, Rosinou sestrou a v Oddělení Q jejím dočasným zástupcem, jsou to právě oni, kdo řeší případ skrývající se ve vzkazu z lahve. Rosa však během podrobného zkoumání dopisu najednou zmizí a následující den již nepřijde do práce. Místo ní nastoupí její sestra Irsa. Pokud Rosa Carla štvala, Irsa ho přivádí k šílenství. Přitom je úplně jiná než Rosa. Na příkaz shora je ale přijata jako brigádnice do té doby, než se, dle Irsiných slov, Rosa uzdraví, a tak se s ní Carl nakonec musí smířit. Nutno poznamenat, že v práci nemá Irsa vůbec špatné výsledky. Ale co se s Rosou stalo doopravdy? Co se ale doopravdy stalo s Rosou?

Vzkaz v láhvi, stejně jako další Jussiho knihy (Žena v kleci, Zabijáci), namluvil oblíbený Igor Bareš, kterého snad ani není třeba blíže představovat. Režie se (také jako u předchozích dílů) ujala skvělá Jitka Škápíková. Interpretovi ani paní režisérce není co vytknout. Lze ale mnohé pochválit. Děj příjemně plyne, ale přitom se stále děje něco zajímavého, takže musíte poslouchat stále dál a dál. Na konci to samozřejmě graduje. Poslední třetinu proto doporučuji začít před víkendem. Barešův hlas má jednu výhodu a zároveň nevýhodu – je velmi příjemný na poslech, něco jako když vám dědeček čte pohádky před spaním, takže raději neposlouchejte večer! Skvělá je také hudební složka, a to nejen úvodní a závěrečné znělky, ale i veškerá zvuková podbarvení uvnitř stop.

Kniha Vzkaz v láhvi obsadila v žebříčku 100 nejlépe hodnocených knih na Databazeknih.cz úžasné 34. místo s hodnocením přes 93 %. Je tedy zřejmé, že se jedná o mimořádné dílo, stojící po boku bestsellerům Stiega Larssona nebo „Holeovkám“. Jako mluvené slovo přináší ještě něco navíc: skvělou dramatizaci, podmanivou atmosféru, příjemně plynoucí děj, rozdělený do kratších, dobře stravitelných stop… dohromady patnáct hodin skvělé zábavy, které utečou jako voda. Jen škoda, že voda, která nesla láhev se vzkazem, nedonesla volání o pomoc do těch správných rukou dřív…

96 %

 

{source}
[[p]]
[[iframe width=“100%“ height=“166″ scrolling=“no“ frameborder=“no“ src=“https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/jussi-adler-olsen-vzkaz-v-lahvi-cte-igor-bares-audiokniha-onehotbook-demo-2&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true“]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

Anotace:

Jak dlouho se nese volání o pomoc na mořských vlnách? Může ještě někoho zachránit?

Na policejní stanici v zapadlém koutě Skotska stojí téměř zapomenutá láhev se sotva čitelným dopisem uvnitř. První slovo vzkazu psaného krví je dánsky a znamená POMOC. Když se tahle podivná zpráva konečně dostane do oddělení Q, začnou se dít děsivé věci. Carl Mørck a jeho kolegové se ponoří do hrůzného případu sekt a unesených dětí, jejichž rodiče zmizení nikdy neohlásili. Proč? Čas se krátí a život dalších dvou dětí visí na vlásku…

Autor:

Jussi Adler-Olsen (* 1950)

Dánský spisovatel vystudoval politologii a filmovou vědu. Literatuře se začal věnovat už za studií, zpracoval první dánský lexikon kreslených seriálů. Hrál v několika hudebních skupinách, skládal hudbu k filmům, pracoval jako novinář, redaktor a nakladatel. Svou literární kariéru zahájil knihou Alfabethuset (Abecední dům, 1997), pak následovaly romány Og hun takkede guderne (A děkovala bohům, 2003) a Washingtonský dekret (2006; Host 2014). Později se začal věnovat tématům spojeným s rodnou zemí. Jeho kriminální série o kodaňském policejním oddělení Q dosud zahrnuje šest knih, vydaných česky v nakladatelství Host: Žena v kleci (2011), Zabijáci (2012), Vzkaz v láhvi (2012), Složka 64 (2013), Marco (2014) a Nesmírný (2015). První dva díly této série byly zfilmovány a promítaly se i v českých kinech. Charakteristickým znakem autorova stylu i jednou z příčin obrovského mezinárodního úspěchu jeho knih je osobitý smysl pro humor, nadhled a ironie.

 

Vzkaz v láhvi


Účinkující:

Igor BarešIgor Bareš (* 1966)

Studoval JAMU v Brně, přičemž občas hostoval v Divadle bratří Mrštíků. Později se stal postupně členem činohry Mahenova divadla a souboru Národního divadla v Brně. Od roku 2002 je na volné noze. Filmoví diváci jej znají např. ze snímků Výlet, Sluneční stát, Hezké chvilky bez záruky, Muži v říji, Největší z Čechů, Hořící keř, Fair Play a dalších. Zahrál si též v množství televizních inscenací i seriálů: Četnické humoresky, Detektiv Martin Tomsa, Zdivočelá země, Krev zmizelého, Strážce duší, Hraběnky, Pojišťovna štěstí, Horákovi, Případy 1. oddělení, Život a doba soudce A. K., První republika… Vedle herectví se věnuje i dabingu.

 

 

 

Název:                  VZKAZ V LÁHVI
Autor:                    Jussi Adler-Olsen
Interpret:               Igor BAREš

Délka:                   15 hodin a 3 minuty

Katalogové č.:     AK071
EAN:                     8594169480718

Vydavatel:           OneHotBook

E-shop:                 stáhnout        koupit CD

  

{source}
[[p]]
[[iframe width=“100%“ height=“166″ scrolling=“no“ frameborder=“no“ src=“https://w.soundcloud.com/player/?url=https://soundcloud.com/onehotbook/jussi-adler-olsen-vzkaz-v-lahvi-cte-igor-bares-audiokniha-onehotbook-demo-2&auto_play=false&color=ec0515&theme_color=00FF00&show_artwork=true“]][[/iframe]]
[[/p]]
{/source}

 

 

OneHotBook

 

Vydavatelství OneHotBook
Vydavatelství OneHotBook
– vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesb?, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

 OneHotBook 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.