Úterý, 28.3.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

#WORKYinNYC – Díl 07 – Přírodovědné pondělí

#WORKYinNYC - Díl 07 - Přírodovědné pondělíJelikož jsem šel včera spát poměrně brzo, tak už v 7 AM jsem na nohou. Vůbec ničemu to nevadí. Venku je příjemně, tak hned po snídani vyrazím metrem do centra, protože toho mám dnes v plánu opět trochu víc.

Jak se z nadzemky stal park. Tak by se jmenoval příběh staré nadzemní dráhy, kterou parta nadšenců proměnila v krásný, 2.5 km dlouhý přírodní park. Celý se táhne po západní straně Manhattanu na břehu řeky Hudson ve výšce 10 metrů nad silnicí a domy. Doporučuji ho projít celý od jihu na sever, stejně jako jsem to udělal já.

#WORKYinNYC - Díl 07 - Přírodovědné pondělíDalší mou dnešní zastávkou je Intrepid Sea, Air & Space Museum. Hned po vstupu se vydám směrem k ponorce USS Glower, která je návštěvníkům kompletně celá zpřístupněna. Nadšenci námořnictví a letectví tu budou v sedmém nebi. Po prohlídce ponorky se vydávám na prohlídku letadlové válečné lodi Intrepid. Kromě několika vystavených letadel a helikoptér na povrchu je možnost prohlédnout si i vnitřek lodě včetně kapitánské kabiny. Na zádi lodi se pak nachází hangár, který ukrývá raketoplán Enterprise. Ve vesmíru sice nikdy nebyl, ale patří mezi nejznámější vesmírná plavidla a stojí za to ho vidět.

#WORKYinNYC - Díl 07 - Přírodovědné pondělíNázev dnešního dne sliboval více přírody. Proto mé další kroky vedly do American Museum of Natural History. Vážně si na tohle místo vyhraďte celý den. Netušil jsem, že tu strávím tolik času. To nemyslím negativně – ve frontách, ale pozitivně. Bylo pořád na co koukat: dinosauří kostry, vycpaná zvířata, pohled do historie i mimoamerických národů a spousty exponátů. A jelikož je to přesně to muzeum, ve kterém se odehrává děj filmu Noc v muzeu, nenapadlo mě nic jiného, než hledat exponáty, které se tam objevují (kostra T-Rexe; Sacagawea; socha říkající “bejku, nemáš žvejku” nebo samotný Teddy Roosvelt, který stojí přímo před muzeem). A jelikož už další muzeum už nestihnu, tak s prohlídkou vážně nespěchám.

Po návratu zpět do současnosti vedou mé kroky do Central Parku. Projít tohle úžasné místo celé by zabralo minimálně den. Všude spousty nadšených běžců, cyklistů a chodců obklopených stromy, jezery a skálami. Dokonce tu plavou i želvy v jezírku. Zastavím se u jednoho z mnoha hřišť na baseball, kde zrovna probíhá místní “pralesní” liga. Je milé sledovat týmy složené ze studentů až po důchodce, jak ten jejich zápas prožívají. A co by to bylo za den, který bych nezakončil v nějakém baru.

Přírodovědný den je u konce, ovšem ne na dlouho, zítra se do přírody ještě chvíli podíváme. Teď už ale spát.

Skoro v každé ulici narazíte na nějaký Irish Pub či Bar. A kde je irský bar je i Guiness. Teda většinou. A pokud ne, tak nabízí spoustu jiných neméně dobrých piv. Málokde narazíte na bar pouze s jedním druhem piva nebo dokonce pivem lahvovým. Uvnitř naleznete útulný bar obklopený nejrůznějším alkoholem a několika obrazovkami, na kterých nejde nic jiného než sport (převážně baseball). Specialitou amerických barů a hospod jsou tzv. happy hours. Při nich se dá pořídit pivo klidně i za 2$. Takže pokud chcete ušetřit, stačí hledat.

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.