Z mého severoitalského deníku

recenze knihy Z mého severoitalského deníku

Marta Kučíková je autorkou knih Italské jednohubky, Italské dvojhubky a doplňující kuchařky Po italsku do hubky, v nichž vtipnou formou glosuje život české rodiny žijící už šestnáctým rokem v podhůří italských Dolomit. V zatím posledním počinu nazvaném Z mého severoitalského deníku v těchto příbězích pokračuje. Ani tentokrát nechybí humor a nadhled, kterého je potřeba dvojnásobné množství, zápisky totiž mapují jarní koronavirovou epidemii, kterou tehdy ošklivě odnesli právě Italové.

Z mého severoitalského deníkuMarta s manželem vypomáhají v místním obchodě s potravinami. Marta si začala na konci března, kdy koronavirus v Itálii odvážně trkal růžky a temperamentní národ čekal přísný lockdown, vést deník, ve kterém zaznamenala běh dění až do poloviny května, kdy se začalo vše pomalu vracet do svých kolejí.

Marta Kučíková je známá tím, že její knihy oplývají lehkým vtipem a především nezbytným nadhledem, což si uchovala i v tomto deníku, byť se nese v trochu vážnějším duchu. Sledujeme každodenní stereotyp panující v obchodě – přebírka zboží, prodej, rozvoz nákupů, dohadování se se zákazníky, jakož i přátelské rozhovory se stálými štamgasty, to vše pod rouškou, a běda vám, jestli si kýchnete.

Italové jsou národem družným a kontaktním, milují rodinná setkání a chvilky, kdy si můžou povídat. Jenže jak přibývají nakažení a posléze i mrtví, musí jít vše stranou. Jak se horkokrevní jižané s tvrdým lockdownem vyrovnají? Jsou to rebelové nebo umí táhnout za jeden provaz?

Každý deníkový zápis autorka doplňuje statistikou nemocných i mrtvých, kterých přibývá závratným tempem. I když jsem se u knížky usmívala, protože Marta Kučíková je opravdu vtipná a celkově je její psaný projev sympatický, docela mě při těchto neveselých informacích mrazilo. Přece jen, kniha vyšla v době, kdy naši zemi postihla druhá vlna koronavirové pandemie a my se ocitáme v situaci, která se kvůli lehkomyslnému chování některých z nás může lehce zvrhnout v italský scénář.

Znovu Itálie, znovu život české rodinky v malebných Dolomitách, tentokrát s rouškou a dvoumetrovým odstupem. Pokud se vám předchozí knihy Marty Kučíkové líbily, nebo máte rádi autentické příběhy, u nichž si odpočinete a přitom nahlédnete do životů jiných lidí, bude se vám určitě zamlouvat i autorčin zatím poslední „covidový“ kousek.

 

Název knihy Z mého severoitalského deníku
AutorMarta Kučíková
ŽánrHumor
  
Nakladatelství Ikar
Rok vydání2020
Počet stran208
ISBN 978-80-249-4321-3
  
Nákup knihy www.knizniklub.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Ikar

Nakladatelství IKAR je orientováno především na ženské čtenářky, kterým nabízí romance, společenské romány a memoáry, kuchařky nebo rádce; zajímavým projektem je i řada historických biografií z Habsburské monarchie. Mezi zavedené a celosvětově úspěšné autory Ikaru patří Danielle Steel, Joy Fieldingová, Rosamunde Pilcherová, Barbara Woodová, Erich Maria Remarque, Lion Feuchtwanger či Johannes Mario Simmel; z českých autorů např. Klára Janečková, Hana Marie Körnerová.

www.ikar.czPalmknihy

PalmKnihy jsou největším a nejstarším obchodem s elektronickými knihami v České republice. Téměř dvanáct tisíc titulů od více než šest seti nakladatelství doplňuje také široká nabídka audioknih. Přehledný a intuitivní eshop umožňuje okamžitý a jednoduchý nákup e-knih, které můžete začít číst ještě dnes. Dostupnost všech formátů e-knih zajišťuje podporu všem zařízením, od čteček až po počítače nebo mobily. Na Palmknihách navíc najdete i stovky titulů zcela zdarma. Široký záběr slevových akcí učiní každou e-knihu dostupnou, díky předprodejům pak první stránky novinek ochutnáte mnohem dřív, než se kniha objeví na pultech.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Barbora Javorková

Knihovnice tělem i duší. (osobní blog)