Sobota, 4.2.2023

Chrudimka.cz

Portál CHRUDIMKA.CZ přináší denně svým čtenářům čerstvé zprávy z kultury, sportu a volného času. Svým obsahem je zaměřen převážně na mladou generaci.

Změna je proces, nikoliv událost

recenze knihy Z rebela mnichem

Po knížce Z rebela mnichem zřejmě sáhne buď takový čtenář, který se aktivně zajímá o buddhismus a jméno autora – lama Ješe Losal Rinpočhe – mu nebude tak úplně cizí, anebo čtenář, kterého zaujme provokativní název díla a působivá obálka knihy. Ani jeden z nich však zřejmě netuší, co jej čeká uvnitř. Na základě prvního dojmu z úvodních pár stránek by se mohlo zdát, že lama Ješe se na počátku svého života dopustil pár přešlapů, ale po uvědomělém probuzení se brzy vrátil na tu správnou cestu a většinu svého bytí je ideálem praktikujícího buddhisty. Nic nemůže být dále od pravdy.

Z rebela mnichem JOTALama Ješe se narodil v Tibetu a prožil harmonické dětství a část dospívání obklopen milující rodinou, aniž by věděl, jak funguje elektřina nebo jak vypadá auto. Velmi bolestivým zásahem pak pro něj bylo vytržení z tohoto prostředí v momentě, kdy si ho k sobě vzal jeho bratr do buddhistického kláštera. Na pozadí čínské invaze do Tibetu se v něm začala rodit frustrace, kterou mu ztráta známého a laskavého prostředí a komunity přinesla. Následný útěk z Tibetu v něm zanechal natolik traumatizující prožitek, že po téměř polovinu jeho života, zůstával sebestředný, zatvrzelý vůči okolnímu světu a bezohledný, bez cíle. Jeho chování nemohlo být dále od buddhistického ideálu laskavosti, trpělivosti a pochopení.

Po přesunu na západ se v něm pocity vykořeněnosti a nesmysluplnosti vlastního života ještě znásobily. V průběhu života se potkal s mnoha inspirativními osobnostmi, ale jeho vnitřní zatvrzelost a neochota naslouchat způsobily, že nikdy nevyužil potenciálu těchto setkání. Na Britských ostrovech a v USA utápěl svůj vnitřní žal v alkoholu, milostných povyraženích a rychlých jízd autem. Jeho život se v žádném případě neřídil pravidly, dle nichž byl vychován.

Je naprosto ohromující, že život, který lama Ješe vedl, ho nakonec dovedl do bodu, kdy je inspirací a motivací pro mnoho lidí po celém světě. Jeho proces vnitřní transformace, vypořádání se se svou minulostí a nalezení té správné cesty je obdivuhodný a přináší naději pro všechny, kteří cítí zklamání, beznaděj nebo postrádají smysl svého vlastního příběhu: Každý jeden z nás je schopnější, odvážnější, soucitnější a klidnější než si myslíme. Pro čtenáře, kteří cítí, že není možné napravit své chyby nebo začít znovu je příběh lamy Ješeho povznášející inspirací. Krom toho je také příběhem o proměně buddhistické praxe na západě, a o tom, co všechno dokáže jeden zdánlivě nedůležitý muž, který se rozhodl otevřít své srdce ostatním.

 

Název knihy Z rebela mnichem
AutorLama Ješe Losal Rinpočhe
Žánr Literatura světová, Duchovní literatura, Biografie a memoáry
  
Nakladatelství Jota
Rok vydání2021
Počet stran288
ISBN978-80-7565-869-2
  
Nákup knihywww.jota.cz
Nákup e-knihy www.palmknihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

 

Jota


Nakladatelství JOTA si vydobylo za dobu své existence na českém trhu pevnou a stabilní pozici. Ročně vydává kolem osmdesáti novinkových titulů a desítky dotisků úspěšných knih. Jota vydává knihy v několika edičních řadách. Jednoznačně nejpestřejší výběr najdete mezi kvalitní beletrií a cenami ověnčené překlady z angličtiny, francouzštiny, ruštiny, němčiny či španělštiny. Výjimečné tituly najdete také v edici Populárně naučná literatura. Zcela unikátní pozici má Nakladatelství JOTA na poli cestopisné literatury.

Mezi bestsellery nakladatelství patří dětské knihy ze série o Doktoru Proktorovi od slavného norského spisovatele Joa Nesbøho, manuál k „jinému“ rodičovství Líný rodič, televizní Simpsonovi, kultovní série Mládí v hajzlu, světově nejslavnější kuchařka Umění francouzské kuchyně, legendy cestopisné literatury Miloslav Stingl, Hanzelka a Zikmund nebo turistické průvodce prestižní řady Rough Guides.

www.jota.czPalmknihy

Palmknihy jsou online knihkupectví plné e-knih, audioknih a nově také klasických tištěných knih. Jako největší obchod s e-knihami s nejdelší tradicí v Česku jsou odborníky na digitální čtení, rádi pomáhají těm, kdo se čtečkou začínají a na e-knihy lákají všechny bez ohledu na věk nebo oblíbený žánr. V přehledném a intuitivním e-shopu můžete v okamžiku vybrat, nakoupit, stahovat a číst. Nabídka tištěných knih je pak 100% skladem a objednávky jsou odesílány do 24 hodin. Na Palmknihách najdete lákavé slevy, e-knižní předprodeje, díky kterým se do žhavých novinek můžete pustit s předstihem, knižní tipy a dokonce i řadu e-knih zdarma.

www.palmknihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Karolína Hanzlová

"Se svobodou, knihami, květinami a měsícem, kdo by nebyl šťastný?" Oscar Wilde