Za každým tajemstvím se skrývají lži

recenze knihy Bez slitování

     Bez slitování je pátým dílem veleúspěšné série s Davidem Rakerem, člověkem, který se po smrti své ženy naplno věnuje pátráním po pohřešovaných osobách. Většina čtenářů už Davida velmi dobře zná a proto je jim jasné, že i v dalším případu mu půjde o krk a zamotá se do komplikovaného klubka lží, intrik a nebezpečí!

Je možné najít někoho, kdo si nepřeje být nalezen?

Bez rozloučení…

     V předchozím díle se David Raker seznámil s Melanií Crawovou, vrchní inspektorkou u Metropolitní policie, která mu šla tenkrát hlavně po krku. Nesdílela jeho zápal v pátrání po lidech, jeho techniky i postupy a už vůbec ne jeho napravování “situací” tam, kde policie na plné čáře selhala. Na konci předešlého dílu se ale jejich vzájemný vztah lehce změnil v respekt a “tolerování”. Mohly za to převážně okolnosti… Nyní ho ovšem Melanie sama vyhledala a žádá od něj pomoc. Jen těžko si lze představit, že žena jejího formátu a povahy, požádá právě jeho. Možná je to tím, že ona sama už si neví rady a ocitla se ve slepé uličce. Melanie Crawová požádá Davida o pomoc při hledání pohřešovaného muže, bývalého policejního velitele, který odešel do penze a který si užíval poklidný život s manželkou v ústraní na chatě poblíž Dartmooru. Běžná a banální rutina jako je odskočení si do dřevního pro suché dříví do krbu je otázkou třiceti vteřin. Jenže Leonard Franks požádal svou ženu o šálek čaje a kousek dortu, odešel do kůlny pro dříví a už se nikdy nevrátil. Uběhlo devět měsíců a po Franksovi se doslova slehla zem. Od chaty je vidět na hony daleko, auta je slyšet už z velké dálky a přesto se Franks vypařil během pěti minut, kdy jeho žena připravovala čaj a zákusek. Po té se šla po manželovi podívat, ale on nikde. Nikde ani živáčka, žádné slyšitelné zvuky, prostě nic. Těžko si myslet, že by jen v domácím úboru a bačkorách odešel na túru… Melanie Crawová věnovala tomuto muži a jeho zmizení nespočet hodin, týdnů a měsíců…má k tomu své důvody. Je bezradná a proto žádá o pomoc člověka, kterého kdysi nenáviděla, přála si ho zavřít do vězení, ale momentálně si plně uvědomuje, že jestli Leonarda Frankse dokáže někdo najít, živého či mrtvého, je to jedině on, David Raker!

Nikdy si nemůžete být jistí, že někoho dobře znáte.
Dokonce ani své nejbližší.

Bez slitováníBeze stopy…

     David se pouští do pátrání po bývalém policistovi s vervou, ale pramalým očekáváním. Zmizel beze stopy, jako by se propadl do země. Nikdo ho neviděl odcházet, nezanechal za sebou žádnou viditelnou stopu. Odešel dobrovolně nebo byl přinucen? Vzorný otec, manžel i férová autoritativní osoba. Nebo je všechno úplně jinak? Možná žil bývalý policejní velitel přes třicet let v přetvářce vůči svým zaměstnancům i rodině. Všechno je ve hvězdách… nebo možná v něčích rukou… Netrvá dlouho a David dostává své první varování. Zdá se, že opět šlápl do vosího hnízda a David si pomalu, ale jistě opět dělá nepřátele nejen u policie, ale i v neznámém okolí. Někdo si nepřeje, aby byl Leonard Franks nalezen a někdo jiný si zase nepřeje nic jiného než to, aby se vyznal ze svých hříchů!

Za každým tajemstvím se skrývají lži!

Bez slitování

     David Raker pomalu rozmotává klubko tajemství, lží a iluzí. Pátrání po jedné osobě ho dovede mnohem dál a odkryje mnohem horší tajemství, než si myslel. Velmi brzy zjišťuje, že po Leonardu Franksovi nepátrá sám. Ten někdo, kdo se ho také snaží najít je připraven na odplatu a zúčtování. Nastane jeho soudný den a bez slitování je připraven k pomstě a odhalení pravdy!

     Pomalu ale jistě už přestávám nacházet vhodná a neopakující se superlativa! Z této série mi chybí přečíst už jen pouze třetí díl série – Ztracený – jehož vydání se plánuje až na 15.10.2018. Proto se troufám považovat za takového “Weaverovského odborníka” – myšleno samozřejmě s nadsázkou. V každé recenzi dílů se nezapomenu zmínit o neuspořádanosti vydávání této série, ale už jsem se s tím smířila a musím říci, že až na jeden jediný díl, my to čtení na přeskáčku ani moc nevadilo. Spíš jde u mě jen o takový čtecí princip. Mám to tak raději. Tohoto autora musím opět vychválit až do nebes, dlouho jsem se s takovou promyšleností a genialitou nesetkala, snad jen u Nesboho, ale to je jako porovnávat jablka a hrušky. Každopádně mu Weaver v promyšlenosti a genialitě šlape dost na paty. Touto sérií jsem objevila knižní poklad na konci duhy a já doufám, že autor s touto sérií jen tak neskončí. Vřele doporučuji všem milovníkům krimi, thrillerů a detektivek.

Hodnocení: 5/5

Název knihy Bez slitování
AutorTim Weaver
ŽánrDetektivky, Romány, Thrillery
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2016
Počet stran512
ISBN9788088096207
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.czeReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Michaela Rubášová Končelová

Milovnice dobrých knih, bloggerka a maminka, která stále čeká na svoje literární políbení múzou... (osobní blog)