Záhadný případ na obzoru

recenze knihy: Detektiv Koumes – Zimní případ

Milujete detektivní příběhy a myslíte si, že by se mohly zalíbit i vašemu potomkovi? Není problém to vyzkoušet. V dnešní době vychází vcelku velké množství zajímavých dětských knih s detektivní zápletkou. O jedné z nich bude řeč v této recenzi. Příběh brouka detektiva přiroste snadno k srdci dětského, ale i dospělého čtenáře. Každý si totiž v tomto dobrodružném příběhu přijde na své. Vyprávění je moderní a živé. Josef Quis děj zakomponoval do prostředí přírody a seznamuje tak čtenáře se světem brouků, ale i dalších živočichů a organismů žijících na loukách, v lese, ale i ve městech. S některými se dokonce můžeme setkat i v našich domácnostech. Všechny příhody se vešly do pouhých 104 stránek a 12 krátkých kapitolek, jež jsou doplněny impozantními ilustracemi samotného autora. Obrázky krásně korespondují s textem, a tak se může čtenář při čtení kochat.

Když jsem si v úterý vybalila z obálky tuto krasavici, hned jsem vše odhodila a pustila se do čtení. Na první pohled mě zaujala krásná ilustrovaná obálka. Po prolistování jsem věděla, že čtení této dětské detektivky pro mě bude milým zpestřením. Ač jsou hlavní cílovou skupinou děti do 10 let, užila jsem si ji i já, a to jsem už nějakou dobu mimo. Ilustrace jsou opravdu kouzelné a vyskytují se téměř na každé stránce. Ač je Zimní případ již třetím titulem o detektivu Koumesovi, až do této chvíle jsem se s žádným jeho pátráním nesetkala, což je škoda, protože jsem se i přes nemoc u čtení bavila. Mohu tedy říci, že první dojem ze setkání s tvorbou Josefa Quise byl pro mě velice milým překvapením.

Titul Detektiv Koumes: Zimní případ vyšel v září 2017 v nakladatelství Brána. Jedná se již o třetí detektivní případ brouka Koumese. Tomuto dílu předcházely knihy s podtituly Podzimní a Jarní případ. Pokud vás naše recenze zaujme a budete si chtít se svými ratolestmi potrápit hlavy při řešení záhadného případu, můžete si knihu pořídit zde.

Detektiv Koumes - Zimní případ - obálkaPovídání o brouku detektivovi je dle mého názoru originální. Když k tomu pak přidám nevšední zápletku a prostředí, mám před sebou zajímavou kombinaci reality s fikcí. Už jen to, že brouk, který je v zimě zalezlý, aby nezahynul, se vydává na cestu kvůli řešení případu. Pochopitelně pak musíme přidat i nevšední kamarádský vztah mezi některými postavami této knihy, se kterými se asi v běžném životě nikdy nesetkáme. Na druhou stranu přesně takováto přátelství dodávají vyprávění určitý šmrnc. Zajímavá mi potom také přijde vzdělávací a výchovná funkce titulu. Nejen že se dítě naučí něco o životě hmyzu a dalších živočichů, ale také si utříbí informace třeba ohledně zubní hygieny.

Ohlédnu-li se za postavami příhod, trošku mě překvapilo, že autor zařadil i nás lidi. Svým způsobem tam mají velkou roli právě v jedné části zašmodrchaného případu, který musí hlavní postava rozřešit. Z úst postav můžeme vysledovat spoustu výchovných výroků. Avšak kromě již zmíněné vzdělávací a výchovné funkce se tu objevuje i ta estetická a pochopitelně zábavná. Autor tedy hravě splnil veškeré podmínky, jež by měl text pro děti mít.

Kompozičně je příběh vystaven velice jednoduše. Vše stojí na chronologickém postupu vyprávění. Jednotlivé epizody jsou sepisovány objektivní er-formou, kterou doplňuje spousta důležitých dialogů mezi postavami. Vypravěč většinou příběh sleduje z větší vzdálenosti a k přiblížení dochází teprve v promluvách. Při čtení se můžete setkat s množstvím popisů. Nejčastěji se jedná o charakteristiky postav, ale pochopitelně nesmí chybět ani popisy prostředí.

Moje subjektivní hodnocení je čistě pozitivní. Při četbě jsem se ani chvilku nenudila. Příběh a postavy byly zvoleny přijatelně pro cílovou skupinu. Nicméně vyprávění pobaví i dospělého čtenáře. Myslím si, že se malé děti prostřednictvím této publikace mohou mnohému naučit. Uvažovat musím i působivé barevné ilustrace, je tedy znát, že autor je hodně talentovaný jak literárně, tak i výtvarně. Po gramatické a stylistické stránce jsem byla také spokojená. Tento poutavý titul si ode mě zasloužil nádherných 100 % a vřelá doporučení k tomu. Pokud máte doma zvídavé děti, určitě jim uděláte radost právě příhodami detektiva Koumese.

 

Název knihy Detektiv Koumes: Zimní případ
AutorJosef Quis
ŽánrPohádka
  
Nakladatelství Brána
Rok vydání2017
Počet stran104
ISBN978-80-7243-994-2
  
Nákup knihy www.brana-knihy.cz
Databáze knih www.databazeknih.cz

 

Brána

Nakladatelství Brána vzniklo v roce 1994. Vydává populárně naučnou literaturu, především historickou. V edici Historie, v řadě Osobnosti dějin vycházejí knihy o významných lidech, pro memoárovou literaturu je určena edice Životy. Kromě beletrie (detektivky a prózy známých světových a českých autorů) se zaměřuje na horolezeckou literaturu a ediční plán doplňují původní a překladové tituly v edici Vzdělání.

www.brana-knihy.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Ivana Pásková

Mou láskou jsou knihy, ty mě nikdy nezklamou. Čím víc jich přečtu, tím více životů a dobrodružství prožiju. (www.iwikovaknihovna.cz)