Čtvrtek, 23.5.2024
KnihyKultura

Zahradnictví

recenze audioknihy Zahradnictví

Rodinný přítel vezme za srdce, z Dezertéra zamrazí a Nápadník vás rozesměje.

Válečnou romanci (Rodinný přítel) vypoví Gabriela Míčová, o nástupu totalitní zvůle (Dezertér) vypráví Martin Finger a předsvatební grotesku (Nápadník) líčí Ivan Lupták

Na tuhle audioknihu jsem byla hodně zvědavá. Anotace slibovala tragikomickou rodinnou ságu, které já můžu a mám moc ráda. Zaujalo mne, když jsem četla, že autor, Petr Jarchovský, se v příběhu vrací k postavám z legendárního filmu Pelíšky. Nejvíce je tam poznat postava Jindřicha, kterého v Pelíškách ztvárnil naprosto skvělý herec Jiří Kodet. Ovšem v Zahradnictví se do popředí nejvíce dostávají 3 ženy – Bedřiška, Ela a Vilma (Jindřichova manželka) a spolu s jejich rodinou prožívají období od druhé světové války až po padesátá léta. 

Celou audioknihu vypráví tři lidé. Paní Gabriela Míčová líčí první část audioknihy, která nese název Rodinný přítel. Zde se poprvé setkáváme s babičkou pana Jarchovského, Vilmou a jejími sestrami Elou a svobodnou Bedřiškou. Společně s bratrancem Danušky, Karlíkem, bydlí v jednom domě. Jindřich a Otto v té době byli zatčeni gestapem za odboj proti Němcům a následně uvězněni. Byť je tato velmi smutná, zdá se být i lehce romantická

Druhou část příběhu s názvem Dezertér líčí Martin Finger. Pan Finger má silný, pevný hlas, který se k vyprávění naprosto hodí. Nezaslechla jsem ani jeden přeřek, dokonce namluvil slovenské pasáže bez chybičky. Dezertér vypravuje příběh Otty, který vlastnil kadeřnictví Valentino. V něm dokonce pracovaly všechny tři sestry. Únor 1948 ovšem Ottu i jeho manželku o firmu připraví, následně také všechny sestry o zaměstnání. Tato část mi přišla nejtěžší a dost tragická. Doufám, že mi pan Finger promine, nejsem ale jediná, kdo slyšel v postavě Jindřicha pana Kodeta. V příběhu také zazní podobná věta jako z filmu – “Dávám komunistům dva, maximálně tři roky.” Ke konci této části už se objevuje i Jindřiška, druhá dcera Jindřicha a Vilmy. 

Poslední úsek jménem Nápadník vypráví příběh osmnáctileté Daniely, dcery Jindřicha a Vilmy, společně s jejím přítelem. Daniela je v reálu matkou autora. Zde už se setkáváme s prudkým a despotickým chováním Jindřicha, jaké známe právě z Pelíšků. Pan Ivan Lupták má sympatický hlas, který audioknihu oživil. Poslední část mi přišla vtipná a zkrášlila celý příběh

ZahradnictvíByť se to nezdá, ta podobnost s Pelíšky je u celé audioknihy více než zřejmá. Čeho jsem si všimla, autor zde používá krátké věty, což dává příběhu ráznost a děj rychleji ubíhá. Na otázku, jak ho napadlo pustit se do historického příběhu, autor odpověděl „Uvědomil jsem si, že stárneme a rozhodl jsem se, že nechám rodiče opět zavzpomínat. Proto jsem za nimi dost často chodil, vyptával se a vše si přesně zapisoval.“ Příběh pak vyšel po smrti tatínka.

Ovšem co mě zarazilo, bylo to, proč si autor vybral název Zahradnictví. V celé audioknize se zmínky o zahradnictví vyskytují jen velmi zřídka. Přesto však celý příběh hodnotím jako velmi povedený, poučný a zajímavý. Všechny interprety z audioknihy chválím za skvělý výkon, který byl naprosto bez chybičky. U poslechu jsem se místy i bavila příběhem a skvělými pasážemi, například z první části příběhu, kdy rodina sedí u štědrovečerní večeře a Karlík pronáší svojí modlitbičku – “Dnes slavíme narození, Krista Pána Spasitele.  Dáváme se na modlení, ať jde Hitler do prdele.” Zahradnictví má i knižní předlohu, která vychází z filmového zpracování. 3 filmy, 3 příběhy. Stejně jako tady. Věřím, že se u téhle audioknihy budete bavit, Rozhodně doporučuji si audioknihu poslechnout. 

 

Název audioknihy  Zahradnictví
AutorPetr Jarchovský
InterpretiGabriela Míčová,
Martin Finger,
Ivan Lupták 
  
Nakladatelství OneHotBook
Délka10 hodin a 18 minut
EAN8594169481425
  
audiobook www.audiolibrix.com

 

 

 

Vydavatelství OneHotBook

Vydavatelství OneHotBook – vydává audioknihy současných světových a českých autorů i moderní literární klasiku a osobitou tvorbu pro děti s kompletní profesionální produkcí zahrnující dramaturgii, režii, hudbu, postprodukci a design. Audiokniha v jejich podání není pouhým převyprávěním knihy, ale interpretačním uměním vzniklým za spolupráce režisérů s pečlivě vybranými herci; zvukovou adaptací, jejíž náladu podkreslují atmosférické zvuky i ruchy a původní skladby vytvořené na míru daného díla.

Mezi autory OneHotBook patří například Kateřina Tučková, Tereza Boučková, Jaroslav Rudiš, Jiří Šulc, Jiří Hájíček, Vilma Kadlečková, Petra Soukupová, Evžen Boček, Stieg Larsson, Jo Nesbo, Jussi Adler-Olsen, Peter May, Henning Mankell, Lars Kepler, David Mitchell, Haruki Murakami, Gillian Flynn, Lyndsay Faye, Tom Robbins a další.

www.onehotbook.cz

OneHotBook

 

 

 

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Tereza Jílková

Knihomol, snílek, fotograf, milovník seriálů a naprosto zcvoklý člověk v jednom dárkovém balení. (osobní blog)