Zakázaná láska

recenze knihy Smrt má vůni inkoustu

„Dobrou polovinu jejich manželství strávil roztržitý a ustaraný. Dnes stěží opětoval její pozdrav. Adela byla přesvědčená, že za to mohou ty znepokojivé dopisy, ale nemohla mu přiznat, že o nich ví.“

Smrt má vůni inkoustu je autorovým debutem. V knize se seznámíme se svérázným soukromým detektivem Eliášem Sattlerem, který má vynikající čich a po boku jednoho takového Watsona, Adama Křížka. Možná vás zarazí shoda příjmení, prozradím vám, že to není náhoda. Autor vychází ze skutečných postav a Adam Křížek byl jeho dědeček, který měl zvláštního kamaráda, Eliáše Sattlera. Spisovatel pátral v archivech, a jak se na konci dočteme, některé z postav, které se v příběhu mihnou, skutečně žily.

Za soukromým detektivem Eliášem Sattlerem přichází Adela Richterová, která objevila výhrůžné dopisy adresované jejímu novomanželovi Albertovi. Je znepokojená, neví, co si o tom myslet, a má strach. Eliáš se vyšetřování nakonec ujme, ale to nemá tušení, co svým pátráním rozpoutá, kam ho šetření dovede a co odhalí za tajemství. Události vezmou nečekaný spád a bohužel dojde k nejhoršímu, vraždám, a podezřelí jsou skoro všichni. Podaří se výjimečnému detektivovi najít tu správnou pachovou stopu a dopadnout vraha? Pomůže mu v pátrání jeho abnormálně vyvinutý smysl, čich? Pojďte se začíst do detektivky z česko-německého prostředí odehrávající se v předválečných letech na počátku 20. století.

„Opera poskytovala přímo dokonalé prostředí, co se týkalo možnosti začít rozmlouvat s neznámým člověkem bez probuzení stínu podezření, a přímo příšerné, pokud šlo o podmínky pro jeho čich.“

Myslím, že v této detektivce nechybí nic, co má správná detektivka mít. Obavy, výhrůžky, vražda, pátrání, podezřelí, odhalení, motiv a dopadení. A samozřejmě svérázný detektiv a jeho pomocník, bez něhož by to nešlo.

Ale to není vše, autor ještě naznačil zajímavou pikantnost, která se od začátku vznáší někde ve vzduchu a vy čekáte, kdy vám vaše podezření autor potvrdí, anebo vyvrátí.

Příběh se odvíjí zdánlivě klidně a pozvolně, ale v jednom okamžiku dostane rychlý spád a poté, co se rozběhne vyšetřování smrti, se vystřídá několik podezřelých a vy si marně budete lámat hlavu, zda vrahem není zahradník. Teď mě neberte vážně, postavu zahradníka v knize nenajdete. Ale můžu vám říct, že vraha, natož jeho motiv, jsem opravdu neodhalila.

Smrt má vůni inkoustu„Se zítřkem skutečně přijde zkáza. Předtím tu ale bude ještě dnešní noc. A pak… půjde zkáze čelit s klidem v duši, jaký nezažil už tolik let.“

Líbilo se mi, že jsem knihu četla ve vánočním čase, jelikož příběh je zasazen do předvánoční Prahy. Při pátrání se přeneseme i do Vídně a spolu se Sattlerem navštívíme několik skutečných kaváren a podobných podniků.

Kniha je čtivá. Příběh autor rozdělil do dvaceti kapitol. A nechybí epilog a objasnění skutečnosti a fikce vyskytující se v románu.

Moje první setkání s tímto výjimečným detektivem mě zaujalo a jsem moc zvědavá, co za zločin bude řešit příště, a se kterými dalšími skutečnými postavami se setkáme a hlavně, jak životy Sattlera a Křížka zasáhne první světová válka.

„Sattler znovu cítil ono nepříjemné brnění v konečcích prstů, znepokojivý pocit, že tu něco nehraje a stačilo by se pořádně rozhlédnout a viděl by, co to je, ale ať už se snažil nesrovnalost spatřit sebevíc, stále ji přehlížel.“

Knihu doporučuji milovníkům historických detektivek s postavou svérázného detektiva. Najdete zde všechno, co nemá v dobré detektivce chybět, touhu po odplatě, smrt, lásku, spravedlnost a odpuštění.

Moje hodnocení je 95 %.

 

 

Název knihy Smrt má vůni inkoustu
AutorVilém Křížek
ŽánrHistorická detektivka
  
Nakladatelství MysteryPress
Rok vydání2017
Počet stran288
ISBN978-80-7588-020-8
  
Nákup knihy www.mysterypress.cz
Nákup e-knihy www.ereading.cz
Databáze knih databazeknih.cz

 

MysteryPress

Nakladatelství Mystery Press se od svého založení v roce 2015 velmi rychle etablovalo na tuzemském knižním trhu jako specialista na detektivky, thrillery a krimi romány. Mystery Press v současnosti vydává zejména anglo-americké autory, z nichž pro české čtenáře objevilo například Angličany Stevea Robinsona (genealogický thriller Stopy v krvi) a Tima Weavera (již dotiskovaná drsná krimi Bez slitování), ale nebojí se ani velkých amerických jmen, jako jsou Janet Evanovich (v TOP 10 amerických bestselleristů) či Dan Simmons (holmesovský román Páté srdce). Brzy začnou pod logem Mystery Pressu vycházet rovněž knihy českých autorů, a to především v subžánrech klasické a historické detektivky, mysteriózního thrilleru či procedurální krimi.

www.mysterypress.cz

 

eReading

Černá kočka Erna provází po knižních cestách více než sto tisíc čtenářů a snaží se pro ně připravit maximální čtenářský zážitek. Jejími tlapkami prochází téměř třináct tisíc titulů a toto číslo každý den zvyšuje. Erna a eReading věří, že si knihy zaslouží zvláštní pozornost, a proto pro své čtenáře připravují nejen slevové akce a soutěže, ale také jim přináší mnoho zajímavých informací o jednotlivých titulech, spisovatelích i samotných nakladatelství. eReading.cz také jako první v České republice nabídl čtenáři vlastní čtečku s elektronickým inkoustem, která navíc umožňuje využívat systém výpůjček z knihoven. Zajišťuje elektronický obsah pro více jak 120 knihoven po celé České republice i na Slovensku a je jejich hlavním dodavatelem. Dnes je jedním z nejvýznamnějších českých distributorů elektronických knih..

www.ereading.cz

Líbil se vám článek? Podělte se o něj s přáteli.

Pavla Velehradská

Matka, dcera, manželka a vášnivá knihomolka, která zbožňuje svět knih. (osobní blog)